حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت
br ENGLISH
تاریخ: 1390/07/15 تعداد بازدید : 496
مراكز درماني و خانه هاي بهداشت و بیمارستانهای استان برای درمان سل آمادگی کامل دارند
سل شایع‌ترین تک ‌مرگی‌های جهان را به خود اختصاص داده و شیوع این بیماری سازمان بهداشت جهانی را تکان می‌دهد.
دکتر فرهنگ بابا محمودی ظهر امروز در همایش ملی سل در دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار داشت: این همایش با همکاری هفت مرکز تحقیقاتی و با ارسال مقالات علمی متعدد از سراسر کشور شکل گرفت.
وی تصریح کرد: امسال حدود 129 سالی است که این بیماری شناخته شد و 68 سال قبل نخستین داروی ضد سل به بشر معرفی شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطرنشان کرد: اما هنوز این بیماری شناخته شده که اقلام دارویی زیادی برای درمان آن معرفی شد شایع‌ترین تک ‌مرگی‌های جهان را به خود اختصاص می‌دهد و شیوع این بیماری سازمان بهداشت جهانی را تکان می‌دهد.
این مسئول تاکید کرد: بیماری سل و درمان آن آنقدر برای سازمان بهداشت جهانی مهم است که برای معرفی آن به جامعه بشری روز بین المللی سل در جهان و در کشور ما روز ملی مبارزه با سل نام‌گذاری شد.
دکتر بابا محمودی با اعلام اینکه راه‌های تشخیص این بیماری نهفته است، یادآور شد: یک سوم جمعیت جهان به بیماری سل مبتلا هستند و این بیماری به صورت خاموش جان انسان‌ها را می‌گیرد.
وی با اشاره به تاکید سازمان بهداشت جهانی برای درمان و کنترل سل، یادآور شد: درمان بیماری سل به حدی از نظر سازمان بهداشت جهانی دارای اهمیت است که دولت‌ها را برای کنترل و درمان این بیماری موظف کرد که با انجمن‌های پزشکی که در این رابطه مشغول فعالیت هستند همکاری مناسبی داشته باشند.
دبیر همایش ملی سل در مازندران خاطرنشان کرد: سالانه حدود 8 میلیون نفر در جهان به بیماری سل مبتلا می‌شوند که حدود 10 درصد از مبتلایان را بیماری مبتلاء به ایدز که به صورت همزمان به این بیماری دچار می‌شوند را تشکیل می‌دهند.
وی ادامه داد: نباید برای کنترل و درمان این بیماری غفلت انجام شود و اگر به طور جد این موضع پیگیری نشود ممکن است روزی امکان کنترل این بیماری وجود نداشته باشد.
این مسئول دانشگاه علوم پزشکی مازندران تاکید کرد: بیماری سل را باید جدی بگیریم و اگر ما این بیماری را جدی نگیریم سل در از بین بردن و ابتلای انسان‌ها جدی است.
این مسئول یکی از دلایلی را که کشور ما باید نسبت به این بیماری بیشتر هوشیارتر باشد را وجود دو کشور افغانستان و پاکستان که شیوع سل در این دو کشور زیاد است و امکانات درمانی کمی نیز در اختیار دارند، اعلام کرد.
دکتر بابامحمودی در پایان اذعان داشت: در حال حاضر 22 کشور جهان 80 درصد مبتلایان به سل را به خود اختصاص دادند.
وي از كساني كه بيش از دو هفته سرفه مي كنند تقاضا كرد به مراكز درماني و بهداشتي مراجعه كنند تا اقدامات لازم براي شناسايي و درمان بموقع اين افراد به عمل آيد .
وي كه متخصص بيماري هاي عفوني و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران است با تاكيد برلزوم شناسايي و درمان بموقع اين بيماري ، گفت : اقدامات مناسبي در زمينه تشخيص ، درمان ، كنترل ، پيشگيري اين بيماري به عمل آمده است .
قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشكي مازندران از آمادگي مراكز درماني و خانه هاي بهداشت و بیمارستانهای استان براي مقابله با اين بيماري خبر داد و گفت : مركز تحقيقات بيماري هاي عفوني رازي قائمشهر با 60 تخت بيمارستاني آماده ارائه خدمات درماني است .
وي 15 درصد انتقال اين بيماري به كشور را از طريق اتباع خارجي دانست و گفت : بيش از 80 درصد افراد مبتلا به اين بيماري در 22 كشور هستند كه پاكستان و افغانستان شامل اين كشور هاست .
وي با تاكيد بر لزوم مقابله جدي با اين بيماري، اظهارداشت: باوجود افراد مبتلا در كشور هاي همسايه همچون افغانستان و پاكستان بايد اقدامات لازم براي مقابله با اين بيماري صورت گيرد .
مراكز درماني و خانه هاي بهداشت و بیمارستانهای استان برای درمان سل آمادگی کامل  دارند
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal