شبکه بهداشت و درمان بابلسر
۱۳۹۸ دوشنبه ۳ تير
br ENGLISH
تاریخ: 1391/07/17 تعداد بازدید: 168
مصرف بی رویه سموم کشاورزی از معظلات جدی در بخش کشاورزی که سلامت جامعه را تهدید می کند
-به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت بابلسر اعضای ستاد کارگروه پروفایل شیمیایی درمورخ 91/07/16 و به دعوت واحد بهداشت حرفه ایی این شبکه تشکیل جلسه داد . -دکتر محسن نبی زاده معاون بهداشتی شبکه مصرف بی رویه سموم کشاورزی را از معظلات جدی که سلامت جامعه را تهدید می کند ذکر کردند -در شهرستان بابلسر 23 نفر در امرفروش سموم اشتغال دارند که از این تعداد 22 نفرشان دارای تخصص در امر سموم و آفات زراعی هستند .
 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت بابلسر ؛ اعضای ستاد کارگروه پروفایل شیمیایی درمورخ 91/07/16 و به دعوت واحد بهداشت حرفه ایی این شبکه ؛ لزوم کنترل مدیریت استفاده از سموم دربخش کشاورزی و زیست محیطی  راس ساعت 8/30 صبح در اتاق معاونت بهداشتی این شبکه تشکیل جلسه داد .

در بدو جلسه کارشناس بهداشت حرفه ایی شبکه بهداشت بابلسر در سخنانی با بیان اینکه مصرف بی رویه سموم و کودهای شیمیایی محیط زیست و سلامت مردم را هدف قرار داده است افزودند : طبق آمار سرطان های گوارشی و تنفسی در این استان چندین برابر میانگین متوسط كشور است. به طوری که هرساله 34 هزار نفر در اثر سرطان می میرند كه 90 درصد آنها ساكنان استان های شمالی هستند  . سید عباس حسین نژاد در ادامه خواستار تشویق کشاورزان در امر آموزش و مصرف بهینه سموم شدند ایشان برگزاری مستمر و با برنامه و تشکیل دبیرخانه در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان را تاکید نمودند .

معاون بهداشتی شبکه در سخنانی ضمن تشکر از حضور کلیه اعضا ء کارگروه به تاکید فرماندار شهرستان در جلسه کارگروه امنیت غذایی در خصوص تشکیل کارگروه سموم اشاره کردند و در سخنانی مصرف بی رویه سموم کشاورزی را از معظلات جدی جامعه ذکر کردند و تصریح نمودند : بدلیل عدم دانش کافی کشاورزان در کاربرد بهینه سموم متاسفانه میزان مصرف سموم و حد مجاز باقیمانده آن روی محصولات کشاورزی و خاک با توجه به بررسی ها موجود از حد استاندارد بالاتر بوده که این خود می تواند موجب بروز مشکلات و ناهنجاری‌های بسیار در بین بهره برداران و تولید کنندگان این محصولات شود .

دکتر محسن نبی زاده  خطرات ناشي از تماس كوتاه مدت و دراز مدت با سموم کشاورزی را شامل سرطانزايي، بيماريهاي سيستم عصبي ، تنفسي و زادآوري و ...  ذکر کردند و آلودگي محيط زيست به سموم دفع آفات نباتي را یکی از اصلی ترین آلاینده های آب به حساب آوردند که يكي از اجزاء تشكيل دهنده مهم در چرخه زندگي محسوب مي شود. ایشان افزایش تعداد بیماران از جمله بیماران سرطانی بویژه سرطان مری در استان های شمالی کشور را یک هشدار مهم دانستند که می توان با برنامه ریزی مناسب از مصرف بی رویه سموم کشاورزی درشهرستان و استان بکاهیم .

معاون بهداشتی شبکه در پایان تاکید نمودند : آموزش زارعين ازروش صحیح و بهنگام سموم و نیزآموزش کشاورزان منطقه به خطرات ناشی از ماندگاري سموم در خاك ، محصولات صيفي و جاليز،فاصله سمپاشي تا برداشت محصول ودرصد خطر سموم را ضروري دانستند .

در ادامه جلسه اعضای کارگروه نقطه نظرات و پیشنهادات خویش را در خصوص مصرف بدون مدیریت و بی رویه سموم کشاورزی هشدار دادند و بر لزوم آموزش و اطلاع رسانی که می بایست بعنوان یک واحد درسی در مدارس و با همکاری آموزش و پرورش ارائه گردد تصریح نمودند و نیز نقش حشرات در کنترل طبیعی آفات نظیر استفاده از کفشدوزک ها و زنبور تریکو گراما و استفاده از مواد بی ضرر در مبارزه با آفات نباتی و همچنین بر نقش مدیریت تلفیقی آفات یا IPM تاکید نمودند . در شهرستان بابلسر 23 نفر در امرفروش سموم اشتغال دارند که از این تعداد 22 نفرشان دارای تخصص در امر سموم وآفات زراعی هستند .  

مصوبات جلسه :

-         لزوم توجه بیشتربه امر آموزش زارعین و فروشندگان و سمپاشان مزارع زراعی و باغات دراستفاده از سموم به عنوان آخرین مرحله مبارزه با آفات

-         مقرر گردید منبعد جلسات پروفایل شیمیایی طبق برنامه زمانبندی بطور مستمر و درمحل جهاد کشاورزی شهرستان و با حضور کلیه اعضاء تشکیل گردد.

-         مقرر گردید آموزش های لازم با همکاری آموزش و پرورش شهرستان از بدو ورود به مدرسه به عنوان یک واحد درسی  درخصوص خطرات ناشی از کاربرد سموم در کشاورزی تاکید شد .

-         لزوم ارائه آموزش کاربرد صحیح و بهنگام سموم از طریق تریبون نماز جمعه و مساجد

-         لزوم آموزش پروژه مدرسه در مزرعه ( f f s )

    تهیه پمفلت وتراکت های آموزشی  -     
          
 
 
تصاویر این جلسه
 
        
          
 
 
 
مصرف بی رویه سموم کشاورزی از  معظلات جدی در بخش کشاورزی که سلامت جامعه را تهدید می کند
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal