معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۰ فروردين
تاریخ: 1395/06/23 تعداد بازدید: 37
بهداشت با تمام حساسيت تا پايان مهرماه وضعيت احتمالي بيماريهاي منتقله از آب وغذا را كنترل مي كند
رئيس مركز مديريت بيماريهاي واگير وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكي گفت: بهداشت با تمام حساسيت تا پايان مهرماه وضعيت احتمالي بيماريهاي منتقله از آب وغذا را كنترل مي كند

رئيس مركز مديريت بيماريهاي واگير وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكي گفت: بهداشت با تمام حساسيت تا پايان مهرماه وضعيت احتمالي بيماريهاي منتقله از آب وغذا را كنترل مي كند

 در راستاي بررسي نظام مراقبت سندرميك بيماريهاي منتقله از آب و غذا بدنبال حوادث طبيعي برنامه نشست نظام مراقبت بيماريهاي منتقله از آب و غذا با حضور رئيس محترم مركز مديريت بيماريهاي واگير دكتر محمد مهدي گويا به همراه رئيس اداره بيماريهاي منتقله از آب و غذا، دكتر عشرتي و مهندس مافي امروز سه شنبه

در معاونت بهداشتي دانشگاه با حضور كليه مديران شبكه هاي بهداشت شهرستانهاي استان و كارشناس مسئولان بيماريهاي واگير استان برگزار شد

به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت مازندران:

دكتر گويا در خصوص اهميت مراقبت بيماريها  در قبل و بعد از وقوع  حوادث طبيعي  ، و اقدامات مورد نياز در كنترل آن و  همچنين مراقبت بيماري ايدز در استان مازندران مطالبي را  عنوان كرد و گفت: با فروكش كردن طغيان بلاياي طبيعي به خصوص سيل نگراني براي بروز بيماري از طريق آب و غذا وجود دارد.
وي افزود : مراكز بهداشتي ودرماني ما پس از اين حوادث در استان هاي شمالي ،آب شرب، فاضلاب و سايرفرايندي كه مي تواند باعث بروز بيماري واگيردار در اين مناطق شود را تحت كنترل در آوردند و تاكنون مشكل خاصي وجود نداشته است.
وي به سيلزدگان استان هاي شمالي كشور توصيه كرد تا به دليل احتمال بروز برخي بيماري در اين مناطق بهداشت فردي را در مصرف موادغذايي از جمله آب شرب رعايت كنند.

محمدمهدي گويا در گفت و گو با روابط عمومي و خبرنگاران آمار تقريبي بيماران ايدزي دركشور را حدود 80 هزار نفربرآورد كرده است كه حدود 32هزار بيمارايدزي درايران شناسايي شدند.

 


وي اضافه كرد : وزارت بهداشت و درمان به دنبال شناسايي حداقل 90 درصد از بيماران ايدزي كشور تا سال 1399 شمسي ( 2020ميلادي) است و كار خود را براي شناسايي اين بيماران شروع كرد.
به گفته وي اين وزارتخانه متعهد شد تا سال 2020 ميلادي 90 درصد از بيماران مبتلا به ايدز را تحت درمان قرار دهد كه به نظر مي رسد به دليل تن ندادن اين بيماران به مراكز درماني اين تعهد به سختي عملياتي شود.
گويا،آشكار شدن رفتارهاي پرخطراين بيماران نزد خانواده و جامعه را علت اصلي فراري اين گروه از بيماران از مراكز درماني براي كنترل بيماري شان دانست.
وي اموزش به خانواده ها و افراد در معرض خطر را يكي از راهكارهاي اصلي براي كنترل اين بيماري دركشوراعلام كرد.
دكتر گويا اضافه كرد : وزارت بهداشت و درمان براي اجراي دقيق برنامه خود براي پيشگيري و كنترل بيماري ايدز نياز به حمايت تمام مردم و مسوولان از جمله رسانه ها براي اطلاع رساني دقيق دارد.
وي مهمترين دغدغه وزارت بهداشت در بخش بيماري ايدز را شناسايي مادران باردار و كودكان در معرض خطر اعلام كرد.
اين مسوول در وزارت بهداشت و درمان گفت كه اين وزارتخانه از دو سال قبل طرح شناسايي مادران باردار و كودكان در معرض خطر را در مناطق آلوده شروع كرد.
،در ادامه جناب آقاي دكتر عشرتي در خصوص ارزيابي عوامل خطر بيماري و نكات مهم در كنترل آنها  نيز مطالب مورد نياز را بيان نمودند.و در پايان مهندس مافي نيز در خصوص مراقبت بيماريهاي منتقله ازآب و غذا با تاكيد بر بيماري وبا ، راههاي پيشگيري و كنترل آن و آخرين راههاي  درمان بيماران وبايي در كشور  مطالبي را عنوان كرد.

در ادامه دكتر اعرابي معاون بهداشتي دانشگاه از وضعيت مازندران در اين خصوص و وضعيت نظام مراقبت بيماريهاي منتقله از آب و غذا در سالهاي 91 الي 95 گزارش ارائه دادند.

همچنين بازديد توسط رئيس اداره بيماريهاي منتقله از آب و غذا به همراه مهندس مافي از بيمارستان رازي قائمشهر و مركز بهداشتي درماني شماره 4 بازديد بعمل آوردند.

 

بهداشت با تمام حساسيت تا پايان مهرماه وضعيت احتمالي بيماريهاي منتقله از آب وغذا را كنترل مي كند
Powered by DorsaPortal