معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ جمعه ۱۵ فروردين
تاریخ: 1395/09/15 تعداد بازدید: 42
99تا 100 در صد راه انتقال ويروس اچ اي وي ازراه خوني است
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران: دكترمحسن اعرابيي درهمايش روز جهاني ايدز كه در سالن كنفرانس معاونت بهداشتي مازندران برگزار شد گفت:انسان تنهامخزن و انتقال دهنده ويروس اچ اي وي در جامعه است .

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران:

دكترمحسن اعرابيي درهمايش روز جهاني ايدز كه در سالن كنفرانس معاونت بهداشتي مازندران برگزار شد گفت:انسان تنهامخزن و انتقال دهنده ويروس اچ اي وي در جامعه است .

به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت مازندران:

وي با بيان اين كه 99تا 100 در صد راه انتقال ويروس اچ اي وي ازراه خوني است افزود:1 تا 3 درصد راه انتقال نيز ازراه اعتياد تزريقي است و خالكوبي و سوراخ كردن كه در جامعه درحال گسترش مي تواند اولين راه انتقال باشد.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران  با بيان اين كه روند ابتلابه اچ اي وي  افزايشي است افزود:روند ابتلا تا سال1994ز راه تزريق بوده است  ولي 40 درصدموارد مثبت از سال 94 به بعداز راه تماس جنسي بوده است.

اعرابي تصريح كرد:ايدز بيماري رفتاري است كه شناسايي و درمان با پنهان كاري سخت تر مي شود تاكيد بر اين است كه آگاهي رساني در زمينه  راههاي انتقال و درمان بايد به صورت شفاف صورت گيرد.

وي با تاكيد بر شعار امسال اطلاع رساني و آگاهي  از ويروس اچ اي متذكر شد:پرهيز از انحرافات جنسي ،خويشتن داري ، رعايت اصول اخلاقي ،پرهيز از اعتياد تزريقي و پرهيز از بارداري زنان الوده از اصول پيشگيري است.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به روند رو به افزايش اچ اي وي كه نگراني ويژه اي را ايجاد كرده گفت:اگرپيشگيري و درمان اتفاق نيفتدروند افزايش را در پيش خواهيم داشت.

اعرابي با اشاره به اين كه 341 موردمازندارن و 47 مورداز بابل با ضريب 3 از كشورسهم ما از كشور 3 درصد است كه حدود 3 هزار نفر مي شودكه ناشناخته هستند.

وي خاطر نشان كرد : با توجه به اين كه سند تجربه جنسي كاهش داشته است نوجوان و جوان اطلاعات كافي نداشته و نداشتن اطلاعات لازم امكان ابتلا را افزايش داشته است.

دكتر اعرابي تاكيد كرد:آموزش و پرورش در خصوص آموزش براي گروههاي مختلف سني را بايد در برنامه هاي خود داشته باشدو در مناطق پر خطرآموزشهاي لازم در برنامه است.

وي متذكرشد:در مازندان 25 درصدمبتلايان به ويروس اچ اي وي علل ناشناخته ابتلا دارند كه بيشتر علت روابط جنسي است وبا درمان انتقال كاهش مي يابد

اعرابي تصريح كرد:مركز مشاوره درماني در استان در 3 شهر كامل شده و 2 شهر ديگر درحال تكميل است درمان تمامي مبتلايان به اچ اي وي در كشور رايگان است.

وي با اشاره به وجود 270 معتاد تزريقي مثبت در استان ابرازداشت:علارغم كاهش ابتلايان اچ اي وي در دنيا در منطقه مديترانه شرقي و خاورميانه در حال افزايش است در حالي كه فقط9 درصد در مديترانه پوشش درمان داشته است.

رئيس مركز بهداشت استان با اشاره به اين كه ميزان ابتلا زنان در مازندران تا پايان سال 94ميزان 39.3درصدو مردها60.7درصدبوده خاطرنشان كرد:ابتلا در معتادين 14 درصدو در گروهاي خاص 5 درصدبوده است.

اعرابي تاكيد كرد:تا پايان سال 94 در مازندران 341 مورد شناسايي 118 مورد تحت درمان و 99 موردزنده مانده و كنترل شده اند.

وي راههاي انتقال از راه اعتياد تزريقي در استان را25 درصد،روابط جنسي 46 درصدو راههاي نامشخص كه بيشترجنسي است 25 درصد عنوان كرد.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به كاهش سن ابتلا در بين نوجوانان خاطر نشان كرد:سن ابتلا به ويروس اچ اي وي به دليل نبود آموزش و آگاهي رساني به 15 تا 25 سال رسيده است.

 وي مهمترين چالش را شناسايي موارد مبتلابه ويروس ايدز عنوان كردو افزود:چالشهاي فراروي مبارزه با ايدز را بيماريابي كم ،كافي نبودن پوشش خدمات و كم بودن گسترش خدمات اعلام كرد.

99تا 100 در صد راه انتقال ويروس اچ اي وي ازراه خوني است
Powered by DorsaPortal