معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ فروردين
تاریخ: 1396/04/22 تعداد بازدید: 27
مازندران از نظر رشد جمعيت جوان عقب مانده است
رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به افزايش اميد به زندگي گفت: مازندران از نظر رشد جمعيت جوان نسبت به استان هاي ديگر عقب مانده است.

مازندران از نظر رشد جمعيت جوان عقب مانده است

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به افزايش اميد به زندگي گفت: مازندران از نظر رشد جمعيت جوان نسبت به استان هاي ديگر عقب مانده است.

به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت مازندران و خبرنگار مهر، قاسم جان بابايي بعدازظهر چهارشنبه در همايش روز جهاني جمعيت كه توسط معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشكي استان و مشاركت هلال احمر و بهزيستي در سالن جمعيت هلال احمر مازندران برگزار شد، اظهار كرد: استان مازندران با وجود بيشترين مراكز دانشگاهي در كشور و آمار بالاي جوانان تحصيلكرده، رشد جمعيت زيادي ندارد كه اين نشان مي‌دهد كه آموزش سطح تحصيلات تأثير زيادي بر زاد و ولد نداشته است.

وي افزود: بنابر آنچه كه مشاهده مي‌شود افراد تحصيلكرده دير اقدام به ازدواج و بچه دار شدن مي‌كنند كه همين امر بر روي رشد جمعيت تأثير گذاشته است.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران، با اشاره به افزايش اميد به زندگي و طول عمر در زنان به 85 سال و مردان 75 سال، افزود: آ افزايش اميد به زندگي يكي از دستاوردهاي نظام است ولي اگر بخواهد قالب جمعيت بالاي 6 سال باشد از جمعيت فعال جامعه كاسته خواهد شد.

جان بابايي، با اعلام اينكه كاهش رشد جمعيت استان مازندران ايرادي است كه بايد به لحاظ اجتماعي آن را بررسي كرد، گفت: وقتي ميانگين در آمد و وضعيت اقتصادي مردم استان نسبت به استان‌هاي كرمان و سيستان و بلوچستان بهتر است و از رفاه بالاتري برخوردارند چرا بايد به لحاظ رشد جمعيت جوان عقب تر باشيم.

وي، در ادامه بر لزوم آسيب شناسي در اين بخش به لحاظ مسائل اجتماعي تاكيد كرد و گفت: مقالات پژوهشي كه توسط متخصصان و قشر تحصيلكرده استان تهيه شده آمار بالايي در كشور دارد اما اين پژوهش‌ها نتوانست در رفع معضل كاهش فرزندآوري در بين زوجين استان تاثيرگذار باشد زيرا مهم‌ترين عيب اين مقالات اين است كه معضلات اجتماعي دست مايه تحقيقات نبوده است.

جان بابايي اضافه كرد: اگر پژوهش‌ها و مقالات مبتني بر معضلات جامعه باشد براي تصميم گيري، سياست گذاري و برنامه ريزي تصميم گيران اثرگذار است.

وي، با يادآوري اينكه مسائل ديگري غير از مسائل بهداشت و درمان بر موضوع افزايش فرزندآوري اثرگذار است، ادامه داد: ما مكلف هستيم با تمام امكانات سهم خود را براي رفع مشكلات و آسيب‌هاي جامعه ادا كنيم ضمن اينكه ذكر مشكلات جامعه بايستي همراه با راهكاري براي رفع آن باشد.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران، با بيان اينكه امروز جوانان تحصيلكرده جامعه مي‌توانند فرزنداني باهوش تربيت كنند و به جامعه تحويل دهند، گفت: اگر تمايل اندك زوجين به فرزند آوري يكي از مشكلات جامعه است كه حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشكي به صورت مدون اين موضوع را در متن جامعه پيگيري كرده و براي رفع آن برنامه دارد.

به گزارش مهر؛ در پايان اين همايش كه با حضور مسئولان كشوري و استاني برگزار شد از مديراني و مسئوليني كه در راستاي اجراي سياست‌هاي كلي افزايش جمعيت استان اقدام كردند، تقدير به عمل آمد.

مازندران از نظر رشد جمعيت جوان عقب مانده است
Powered by DorsaPortal