معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ فروردين
تاریخ: 1396/09/15 تعداد بازدید: 10
زنگ هشدار آمار 12 درصدي افسردگي در ايران
دكتر آهنگرمعاون فني مركز بهداشت دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به نام‌گذاري سال 2017 از سوي سازمان بهداشت جهاني باعنوان "افسردگي، بياييد با هم حرف بزنيم" گفت: افسردگي دومين علت ناتواني مردم است به طوري آمار افسردگي در ايران 12 درصد است وطبق مطالعات از هر چهار نفر يك نفر از اختلالات رواني رنج مي برند

زنگ هشدار آمار 12 درصدي افسردگي در ايران

دكتر آهنگرمعاون فني مركز بهداشت دانشگاه علوم پزشكي مازندران  با اشاره به نام‌گذاري سال 2017 از سوي سازمان بهداشت جهاني باعنوان "افسردگي، بياييد با هم حرف بزنيم" گفت: افسردگي دومين علت ناتواني مردم است  به طوري آمار افسردگي در ايران 12 درصد است وطبق مطالعات از هر چهار نفر يك نفر از اختلالات رواني رنج مي برند.

دكتر آهنگري معاون فني مركز بهداشت استان مازندران  با ابراز اينكه رواج افسردگي نگران‌ كننده است، افزود: افسردگي همه سنين ، همه سطوح زندگي وهمه كشورها را در برمي گيرد، اين امر باعث اضطراب رواني وتاثير برتوانايي مردم حتي درانجام ساده ترين كارهاي روزمره و گاهي پيامدهاي مخربي در روابط خانوادگي ودوستانه وعدم توانايي ادامه زندگي مي شود.

‏ دكتر آهنگر در مورد بيماري افسردگي مي‌گويد: افسردگي جزو شايع‌ترين اختلالات روان‌پزشكي است كه متاسفانه دراكثر جوامع در حال افزايش است. معمولاً بيماران افسرده كم حرف مي‌شوند، حال و حوصله حرف زدن را ندارند، در حالي كه افراد با حرف‌زدن احساس خوبي پيدا مي‌كنند. ‏بايد افراد افسرده را وادار به صحبت كرد وبه صحبت‌هاي آنان به خوبي گوش داد.

وي با تاكيد براينكه از جمعيت 15 تا 64 ساله  ايران افسرده هستند، تصريح نمود: ما بايد بر اساس شواهد برنامه ريزي كنيم، وقتي سلامت افراد جامعه را مي خواهند بايد به توسعه امنيت، اشتغال، اقتصاد، فرهنگ و سنت، همزمان بيانديشند.

وي با بيان اينكه تمام دستگاه ها و سازمان ها بايد همزبان و همراه باشند و سياست ها را همراستا كنيم، افزود: اميد به زندگي همراه با نشاط و رفاه در آلمان بالاي 85 سال است اما در ايران بالاي 50 سال مي باشد، بايد با اجراي برنامه هاي شادي آفرين مردم را آشتي دهيم، آنان را سهيم كنيم. مردم بايد مطالبه گري كنند. با اشتغال و درآمدزايي افسردگي را درمان و نشاط را در جامعه افزايش دهيم.

دكتر آهنگر در ادامه تاكيد كرد: افسردگي در سه گروه كودك و نوجوان- زنان – سالمندان نگران كننده است

معاون مركز بهداشت مازندران با تاكيد براينكه افسردگي مي تواند پيشگيري و درمان شود، خاطرنشان كرد: اين كمپين به‌صورت گسترده و يكپارچه در سطح استان مازندران با محوريت مركز استان و با همكاري شهرداري ساري در حال انجام است، در تمام خانه‌هاي بهداشت و مراكز درمان، همه تيم سلامت در اين پويش توجيه شدند و اقدامات مفيد و موثري تاكنون انجام شده است.

برنامه هايي كه در اين كمپين در مسير اين هدف برگزار شده است شامل : انجام تست فشار خون و قند خون، مشاوره پزشكي، اجراي موسيقي زنده، كاريكاتور، اجراي پانتوميم و تئاتر با موضوع افسردگي، انجام مشاوره‌هاي روانشناختي فردي و گروهي، آموزش پيش‌گيري افسردگي، خنده‌درماني و خاطره‌گويي اشاره كرد.

دكتر آهنگر معاون فني مركز بهداشت مازندران در خصوص كمپين ضدافسردگي در پارك روشن گفت: كمپين افسردگي" بياييد صحبت كنيم" ، از 11 تا 15 آذرماه در بوستان روشن ساري با هدف افزايش آگاهي در خصوص افسردگي و پيشگيري آن اجرا شد.

معاون مركز بهداشت مازندران تاكيد كرد: در بخش توسعه سلامت پايدار و نشاط پايدار، شهرداريها و دهياريها  بهترين نقش را مي توانند ايفا كنند

زنگ هشدار آمار 12 درصدي افسردگي در ايران
Powered by DorsaPortal