معاونت بهداشتی
۱۳۹۸ دوشنبه ۳ تير
تاریخ: 1391/02/05 تعداد بازدید: 292
غربالگری نوزادان پس از تولد از معلولیتهای ذهنی و جسمی ناشی از بیماریهای متابولیک ، آندوکرین و ژنتیک پیشگیری می کند.
رقیه زکی زاده مدیر گروه مبارزه با بیماریهای مرکز بهداشت استان گفت : غربالگری نوزادان در هر جا معه ای به عنوان خدمتی پیشگیرانه علاوه بر شناسایی زودرس نوزادان مبتلا به بیماریهای متابولیک ، آندوکرین و ژنتیک .....

 

رقیه زکی زاده مدیر گروه مبارزه با بیماریهای مرکز بهداشت استان گفت : غربالگری نوزادان در هر جا معه ای به عنوان خدمتی پیشگیرانه علاوه بر شناسایی زودرس نوزادان مبتلا به بیماریهای متابولیک ، آندوکرین و ژنتیک ، موجب درمان سریع و جلوگیری از بروز عوارض آن بیماریها و کاهش آلام خانواده ها و جلوگیری از به هدر رفتن منابع انسانی و مالی می شود. هم چنین باعث به دست آوردن اطلاعات مهمی در زمینه های اپیدمیولوژی آن بیماری در جامعه شده و امکان طراحی و اجرای برنامه های مداخله ای را فراهم می آورد .

وی گفت در حال حاضر برای سه بیماری :کم کاری مادرزادی تیروئید ، فنیل کتون اوری(پی، کی،یو) و فاویسم ، غربالگری در زمان نوزادی انجام می شود .

دراین گونه بیماریها ، ظاهر سالم نوزاد، نشانه سلامت کامل او نیست و در صورت عدم تشخیص سریع و به موقع ، کودک دچار اختلالات عصبی و عقب ماندگی شدید ذهنی می شود .

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای مرکز بهداشت استان با تاکید بر مراجعه به موقع والدین (روز سوم تا پنجم تولد نوزاد) جهت بررسیهای لازم به مراکز نمونه گیری در هر شهرستان گفت :در سال گذشته ۳۶۵۸۰ نوزاد در سطح شهرستانهای تابعه مورد آزمایشات غربالگری قرار گرفتند. از این تعداد ، ۸۷۷ نوزاد مشکوک به کم کاری مادرزادی تیروئید شناسایی شدند که پس از انجام آزمایش تکمیلی،۴۸ نوزاد بیماری آنان تایید و تحت درمان قرار گرفتند.هم چنین ۶ نوزاد مشکوک به فنیل کتونوری شناسایی و پس از انجام آزمایش تکمیلی یک نوزاد بیماریش تایید و تحت درمان قرار گرفت. از مجموع متولدین سال گذشته ،تعداد ۲۷۳۳ نوزاد مشکوک به فاویسم نیز شناسائی شدند
 
 
 
 
 
 
 
/img/NoImage.jpg
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal