معاونت بهداشتی
۱۳۹۸ دوشنبه ۳ تير
تاریخ: 1391/04/14 تعداد بازدید: 292
دکتر محمدرضا میرزائی معاون بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت استان:
بشر امروزی در تنگناههای زندگی ماشینی همواره نیازمند به سه اصل آموزش، سلامت و امنیت می باشد و دولتها موظف به تامین این نیاز سه گانه برای ملت ها می باشند

بشر امروزی در تنگناههای زندگی ماشینی همواره نیازمند به سه اصل آموزش، سلامت و امنیت می باشد و دولتها موظف به تامین این نیاز سه گانه برای ملت ها می باشند.

نظام سلامت کشور به یاری خداوند متعال بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی مشاهده دو دستاورد بزرگ در راستای ارائه مناسب خدمات بهداشتی و درمانی در تمام نقاط شهری و روستایی بوده است. دستاورد اول مربوط به راه اندازی شبکه بهداشت و درمان سطح اول برای دستیابی به خدمات بهداشتی اولیه (P.H.C) برای کلیه اقشار جامعه بوده است. نتایج این اقدام بزرگ در استان مازندران فعال شدن 1082 خانه بهداشت و حدود 250 مرکز بهداشتی، درمانی شهری و روستایی می باشد.

دستاورد بزرگ دوم نظام مقدس جمهوری اسلامی اجرای طرح پزشک خانواده است که در روستاهای کشور از سال 84 آغاز شده و در حال انجام است.

در جهت تکمیل این پروژه عظیم ملی به دنبال ابلاغ سیاست های کلان مقام معظم رهبری در حوزه سلامت و مواد 32 و 35 قانون برنامه پنج ساله پنجم کشور و مصوبه هیئت محترم دولت طرح پزشک خانواده شهری نیز در دستور کار وزارت بهداشت و درمان و وزارت رفاه قرار گرفته است.

طرح پزشک خانواده اهداف بزرگی چون 1- عدالت در سلامت 2- ارتقاء شاخص های بهداشتی و درمانی کشور 3-تشکیل پرونده سلامت الکترونیک برای کلیه ایرانیان 4-ادغام کلیه بیمه ها و تشکیل بیمه سلامت ایرانیان 5- اصلاح نظام ارجاع بیماران و سطح بندی خدمات بهداشتی و درمانی در کشور را دنبال می کند.

در حال حاضر برنامه پزشک خانواده شهری در کلیه دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور آغاز شده و مقرر شد در ماههای مرداد و شهریور به دنبال تشکیل پرونده سلامت الکترونیک خانوارها با انجام ویزیت پایه توسط پزشکان شروع شود.

در این طرح ملی کلیه پزشکان عمومی، پزشکان متخصص و فوق تخصص طرف قرارداد شده و در قالب نظام ارجاع خدمات ارائه می کنند. ویزیت کلیه بیماران توسط پزشکان خانواده و داروی تجویزی سطح اول کاملاً رایگان است و در ارجاعات به متخصصین فقط 10% هزینه ویزیت سرپایی را مردم پرداخت می کنند. مراجعات سطح دوم و سوم برای خدمات بستری در بیمارستان و انجام انواع جراحی در بخش دولتی 5% و در بخش خصوصی 30% هزینه ها توسط بیماران پرداخت می شود و در تمام مراحل سرپایی و بستری انتخاب پزشک با بیمار خواهد بود.

اقدامات اساسی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در اجرای پزشک خانواده شهری : 12-4-1391

1- فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به مردم شریف استان از طریق صدا و سیما، جراید و شبکه های بهداشت و درمان شهرستانها

2- انجام سرشماری 94% جمعیت شهری و روستایی استان

3- ورود اطلاعات سرشماری 601000 خانوار استان در سامانه ملی معادل 78%

4- ثبت نام نزدیک به 20000 نفر از همکاران برای فعالیت در پزشک خانواده شامل 550 نفر پزشک عمومی و متخصص

5- بلوک بندی جمعیت شهری در کلیه نقاط استان و آمادگی برای ثبت نام مردم نزد پزشکان خانواده

6- تجهیز کلیه مراکز شهری استان با خرید 30 میلیارد ریال تجهیزات پزشکی و آزماییشگاهی تا پایان تیر ماه سال جاری

7- خرید 2000 دستگاه کامپیوتر و 450 دستگاه لپ تاپ برای مراکز و خانه های بهداشت استان

8- همکاری بسیار خوب سازمانهای بیمه گر (تامین اجتماعی، خدمات درمانی، نیروهای مسلح و کمیته امداد) برای عقد قرارداد سطح اول و دوم و سوم

9- همکاری مناسب سازمان نظام شهرستانها و استان و انجمن پزشکان عمومی شهرستانهای استان برای اجرای هزینه بهبر طرح در مازندران

امید است به یاری خداوند متعال و با همت بلند همه مسئولین استان و هدایت مناسب استاندار محترم استان جناب آقای مهندس طاهایی و قائم مقام وزیر و رئیس محترم دانشگاه علوم پزشکی مازندران جناب آقای دکتر ناصحی و مدیران محترم سازمان های بیمه گر استان و همت بلند مدیران محترم شبکه ها و روسای بیمارستانهای دولتی و خصوصی و جامعه پزشکی استان این امر مبارک از خرداد ماه وارد فاز اجرایی گردد.
دکتر محمدرضا میرزائی معاون بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت استان:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal