معاونت بهداشتی
۱۳۹۸ چهارشنبه ۵ تير
تاریخ: 1391/07/26 تعداد بازدید: 188
هدف ما در استان پیشگیری از مرگ مادر است
معاون بهداشتی دانشگاه بمناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایرانی (سبا) گفت: امروزه مشاركت زنان در فعاليت هاي مختلف اجتماعی، اقتصادي و فرهنگي، حاكي از حضور

معاون بهداشتی دانشگاه بمناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایرانی (سبا) گفت:

امروزه مشاركت زنان در فعاليت هاي مختلف اجتماعی، اقتصادي و فرهنگي، حاكي از حضور آنان در فرايند توسعه است. اين نيروي مولد يك سوم نيروي رسمي كار در دنيا را تشكيل مي دهند و تامين وحفظ سلامت وكاهش مرگ و مير آنان نوعي سرمايه گذاري درجامعه محسوب مي شود. لذا با مرگ زنان يا از كارافتادگي آن ها جامعه نيروي مولد وكارآمدي را از دست مي دهد و اين درحالي است كه زنان و به خصوص مادران نقشي بسيار كليدي در خانواده و تربيت فرزندان دارند و سلامت خانواده و فرزندان متاثر سلامت آنان است.

ایشان حاملگي و زايمان را از علت هاي اصلي مرگ و معلوليت زنان درسنين باروري كشورهاي درحال توسعه خواندن متزکر شدند: تامين سلامت مادران يك سرمايه گذاري مقرون به صرفه در فعاليتهاي بهداشتي تلقي مي گردد. در این کشورها علت اصلی مرگ مادران عدم فراهم بودن خدمات و عدم دسترسی مردم به خدمات است و کیفیت ارایه خدمات نقش ثانویه دارد در حالی که در کشورهای توسعه یافته کیفیت نامطلوب خدمات عامل اصلی مرگ است. در کشور ما نیز نظام مراقبت مرگ مادری نشان داد که علت اصلی مرگ کیفیت نامطلوب خدمات است و این مرحله گذر را نشان می دهد.

دکتر محمد رضا میرزایی در ادامه الگوی مرگ مادران در کشور ما را مانند کشورهای پیشرفته دانسته و خاطر نشان کردند: این باور که هر مرگ مادری قابل اجتناب است هدف ما در استان پیشگیری از هر مرگ مادری است. در خصوص ارتقاء کیفیت خدمات درحيطه معاونت بهداشتي تنها اقدام ممكن درجهت كاهش MMR ارتقاء كيفيت مراقبتهاي قبل، حين بارداري و پس از زايمان است. در این راستا کاهش مرگ و میر مادران چهار برنامه کلی از طرف اداره مادران در حیطه معاونت سلامت در نظر گرفته شده است که:

1- نظام کشوری مراقبت مرگ مادری

2- مراقبت ادغام یافته سلامت مادران

3- برنامه ترویج زایمان طبیعی

4- بیمارستان های دوستدار مادر

رییس مرکز بهداشت استان در پایان به روابط عمومی معاونت گفت:اصطلاح خدمات دوستدارمادریا بیمارستانهای دوستدار مادر در دهه 1990میلادی در جهان رواج یافته است و در ایران، نیمه دوم سال 1381 اداره سلامت مادران وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی، طراحی محتوای ارائه خدمات بیمارستان های دوستدار مادر را آغاز نمود. هدف از این امر کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان و کاهش ابتلا به عوارض دوران بارداری و زایمان در این دو گروه با راهکارهای، بهبود کیفیت خدمات بیمارستانی، کاهش هزینه های غیر ضروری و احترام بیش از پیش به حقوق مادران و نوزادان می باشد.

/img/NoImage.jpg
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal