معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۰ فروردين
تاریخ: 1392/01/25 تعداد بازدید: 130
معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران:
برگزاری همایش استانی هفته سلامت روز 21 فروردین ماه 92 در ساری

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: مازندران رتبه اول چاقی را در کشور داراست.

، دکتر محمدرضا میرزایی با اشاره به اینکه از 18 لغایت 24 فروردین ماه به عنوان هفته سلامت نامگذاری شده است اظهارداشت: برنامه هایی به مناسبت این روز پیش بینی شده است که امسال به اجرا در می آید. وی ادامه داد: شعار امسال هفته سلامت با عنوان « فشار خون را جدی بگیریم » از سوی سازمان جهانی بهداشت نامگذاری شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه 17.5 درصد جمعیت دنیا از 15 تا 64 سال دارای فشارخون بالا هستند گفت: حدود 15.5 درصد جمعیت بالغ بر 30 سال مازندران دارای فشارخون بالا هستند.

دکتر میرزایی با اشاره به اینکه فشارخون بالا اولین عامل بیماریهای قلبی و عروقی است افزود: 43 درصد فوتی های انسان ناشی از فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی می باشد.

وی یادآور شد: متوسط فشار خون در کشور 16 تا 18 درصد است درحالی که این آمار در مازندران 15.5 درصد می باشد. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلام اینکه مازندران رتبه اول چاقی را در کشور داراست گفت: همچنین متوسط چاقی و اضافه وزن در کشور 44.7 درصد است در صورتی که این آمار در مازندران 54.5 درصد می باشد.

دکتر میرزایی خاطرنشان کرد: همچنین مصرف روزانه سیگار در مازندران 10 درصد و مصرف قلیان 10.5 درصد است. وی تصریح کرد: نوع رژیم غذایی ، تحرک بدنی ، مصرف سیگار و الکل و استرس ها و فشارهای روحی و روانی از عوامل اصلی فشارخون محسوب می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران یادآور شد: اولین گام برای پیشگیری از فشارخون بالا تغییر در عادات و شیوه های زندگی ، کاهش مصرف نمک و اصلاح رژیم های غذایی است.

دکتر میرزایی با بیان اینکه مصرف سرانه روزانه نمک در جهان 5 گرم است گفت: این آمار در مازندران 5 تا 15 گرم می باشد که قرار است به 2.5 گرم در روز تبدیل شود.

وی با اعلام اینکه دارو نیز برای بیماران مبتلا به فشارخون بالا به صوت مرتب و منظم مصرف شود گفت: با تجویز پزشک با دارو درمانی می توانیم از عوارض فشارخون جلوگیری کنیم تا دچار بیماری های قلبی و عروقی نشویم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران تصریح کرد: چاپ پوستر ، بنر و بروشور و نصب در معابر عمومی و مراکز بهداشتی تمامی شهرستان های مازندران ، برگزاری برنامه مشترک به مناسبت هفته سلامت با همکاری آموزش و پرورش و برنامه های روزانه صدا و سیما از جمله برنامه های هفته سلامت محسوب می شود.

وی از برگزاری همایش استانی هفته سلامت روز 21 فروردین ماه 92 در سالن هلال احمر ساری با همکاری شهرداری ساری خبر داد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران:
Powered by DorsaPortal