معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ جمعه ۱۵ فروردين
تاریخ: 1392/11/14 تعداد بازدید: 23
دكتر آهنگر معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه مازندران:با سرمازدگي چه كنيم؟
دكتر آهنگر معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه مازندران: با سرمازدگي چه كنيم؟ با فرا رسيدن فصل سرما دوباره بيماري‌هاي مربوط به اين فصل اهميت پيدا مي‌كند. يكي از اين بيماري‌ها، آسيب به اندام‌هاي انتهايي مثل انگشتان پاها، دست‌ها، بيني و گوش است.

 

دكتر آهنگر معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه مازندران:

با سرمازدگي چه كنيم؟

با فرا رسيدن فصل سرما دوباره بيماري‌هاي مربوط به اين فصل اهميت پيدا مي‌كند. يكي از اين بيماري‌ها، آسيب به اندام‌هاي انتهايي مثل انگشتان پاها، دست‌ها، بيني و گوش است.

 يكي از روش هاي دفاعي بدن انسان در مقابله با سرماي محيط اين است كه رگ هاي محيطي تنگ مي شود تا حرارت بدن حفظ شود.
براي جلوگيري از آسيب اندام هاي انتهايي هر چند دقيقه يكبار رگ ها باز مي شود تا خون جريان يابد و دوباره بسته مي شود.

 زماني كه سرماي محيط شديد باشد و اقامت در سرما طولاني شود بدن انسان اندام هاي انتهايي را فدا مي كند تا بتواند از سرمازدگي و مرگ جلوگيري كند.
به اين ترتيب رگ هاي محيطي يكسره منقبض مي ماند و اندك اندك خون كمي كه در اين رگ ها جاري است در مجاورت هواي سرد شروع به يخ زدن مي كند.

 اندام يخ زده در ابتدا دردناك مي شود و سپس بي حسي به آن اضافه مي شود. رنگ اندام معمولا كبود و رنگ پريده است.
نكته اي كه بايد به خاطر سپرد اين است كه كفش و لباس خيلي تنگ با فشار روي رگ ها مي تواند اين روند را تسريع كند.

 اولين اقدام درماني براي اين بيماران رساندن سريع آنان به محيط گرم است. اقدام بعدي گرم كردن آرام اندام هاي يخ زده است.

در اين مرحله آنچه كه اهميت اساسي دارد، اين است كه هرگز نبايد اندام يخ زده را در معرض گرماي شديد و مستقيم قرار دهيم، زيرا گرم شدن اندام يخ زده قبل از برقراري جريان خون باعث مرگ سلول هاي عضو مبتلا مي شود.

 از طرفي به دليل بي حس بودن اندام يخ زده ممكن است سوختگي شديدي بدون اين كه فرد متوجه شود در اندام مبتلا رخ دهد و آسيب را تشديد كند. نكته ديگر اين است كه هرگز نبايد عضو يخ زده را مالش دهيم.

 هرگز نبايد بدون داشتن امكانات كافي اقدام به گرم كردن اندام كرد. به عنوان مثال اگر در يك پناهگاه كوهنوردي با اقدام به گرم كردن آب شروع به درمان دست و پاي يخ زده يك مصدوم كنيم، ولي به دليل اتمام سوخت نتوانيم درمان را تكميل كنيم و اندام ها دوباره شروع به سردشدن كند در اين صورت آسيب بيشتري را به اندام مبتلا وارد ساخته ايم.

بعد از مهياشدن شرايط بايد مايعي گرم با دماي ۳۷ تا ۴۰ درجه تهيه كنيم و با افزودن مداوم آب گرم و پايش مداوم با دماسنج دما را در اين محدوده حفظ كنيم.

 با غوطه ور كردن اعضاي يخ زده در اين مايع، اندك اندك جريان خون باز خواهد شد و عضو حيات خواهد يافت البته كار به همين راحتي تمام نمي شود. جريان يافتن دوباره گردش خون درد شديد و طاقت فرسايي را موجب مي شود كه ادامه درمان را غيرممكن مي سازد و در اين شرايط فقط با مسكن هايي قوي مي توان كار را ادامه داد.
 

 

 

دكتر آهنگر معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه مازندران:با سرمازدگي چه كنيم؟
Powered by DorsaPortal