معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۰ فروردين
تاریخ: 1393/09/09 تعداد بازدید: 26
تغيير شيوه ابتلا به بيماري ايدز در مازندران نگران كننده است
تغيير شيوه ابتلا به بيماري ايدز در مازندران نگران كننده است معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: تغيير شيوه ابتلا به بيماري ايدز و شيوع اين بيماري در سطح استان مازندران نگران كننده است. دكتر نادر آهنگر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: با گسسته شدن بنيان خانواده ها و افزايش آمار طلاق و اعتياد در مازندران، شاهد افزايش مبتلايان به ايدز بويژه در ميان بانوان هستيم.

تغيير شيوه ابتلا به بيماري ايدز در مازندران نگران كننده است

معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: تغيير شيوه ابتلا به بيماري ايدز و شيوع اين بيماري در سطح استان مازندران نگران كننده است.

دكتر نادر آهنگر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: با گسسته شدن بنيان خانواده ها و افزايش آمار طلاق و اعتياد در مازندران، شاهد افزايش مبتلايان به ايدز بويژه در ميان بانوان هستيم.

وي ادامه داد: در حالي كه در سال هاي قبل مردان بيشترين مبتلايان به ايدز را تشكيل مي دادند، افزايش ارتباطات جنسي نامشروع باعث شده امروز بانوان اين رتبه را به خود اختصاص دهند.

آهنگر با اظهار اين كه آمار دقيقي از تعداد مبتلايان به بيماري ايدز در مازندران را در اختيار ندارد، گفت: 36 درصد از مبتلايان به اين بيماري را بانوان تشكيل مي دهند.

وي به احتمال انتقال ايدز از طريق بند ناف جنين اشاره كرد و گفت: يكي از نگراني هاي بهداشتي، احتمال افزايش اين بيماري به كودكان از طريق مادران مبتلا است.

او با تاكيد بر اين كه آگاهي بانوان جامعه از بيماري ايدز پايين است، افزود: افزايش سطح آگاهي بانوان درباره اين بيماري و راه هاي انتقال آن و همچنين پيروي از رفتارهاي مناسب اجتماعي و متناسب با مسايل بهداشتي مي تواند در كنترل اين بيماري تاثير بسزايي داشته باشد.

معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران بر ضرورت كنترل و نظارت بر اماكن تفريحي، رفاهي و اقامتي استان تاكيد كرد و گفت: متاسفانه بعضي از ويلاهاي خصوصي بدون هرگونه نظارتي به كانون فساد اخلاقي تبديل شده اند و اين خود زنگ هشداري براي انجام كارهاي پرخطر و همچنين افزايش بيماري ايدز است.

وي تاكيد كرد: با توجه به گردشگر پذير بودن مازندران، نيازمند اعمال مديريت مناسب در مجموعه هاي رفاهي و اقامتي هستيم زيرا در غير اين صورت وضعيت بهداشتي جامعه بشدت آسيب مي بيند.

آهنگر گفت: آمار ابتلا به ايدز در حالي در مازندران رو به افزايش است كه در برخي استان ها شاهد كاهش مبتلايان هستيم.

وي از نبود آمار دقيق به عنوان يك ضعف در برخورد با بيماري ايدز ياد كرد و افزود: به دليل وجود ديدگاه هاي غلط اجتماعي، برچسب زدن انحراف جنسي و طرد از خانواده و جامعه براي دريافت خدمات، مبتلايان از اعلام بيماري خود امتناع مي كنند.

آهنگر از ايدز به عنوان بيماري پنهان در جامعه ياد كرد و گفت: آمار مبتلايان به ايدز در كشور 28هزار و 357 نفر اعلام شده، در حالي كه تعداد مبتلايان به اين بيماري يكصد هزار نفر تخمين زده مي شود.

معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران از فعاليت سه مركز مشاوره و 11 پايگاه مشاوره رفتاري بيماري ايدز در اين استان خبر داد و با اشاره به افتتاح آزمايشگاه تشخيص ويروس اچ آي وي (
HIV ) شمال كشور در ساري افزود: اين آزمايشگاه با بهره گيري از پيشرفته ترين دستگاه هاي تشخيص، زمان نزديك ابتلا به اين بيماري را مشخص مي كند.

آهنگر گفت: اين آزمايشگاه خدمات دهي به دانشگاه هاي علوم پزشكي مازندران، بابل، گيلان، قزوين، گلستان و شاهرود را بر عهده دارد.

ايدز يك بيماري كشنده است كه با ويروس اچ آي وي ايجاد مي شود و با ورود اين ويروس به بدن، قدرت دفاعي بدن روز به روز كاهش مي يابد و هر ميكروبي فرصت بيمار كردن فرد را پيدا مي كند؛ تماس جنسي، تزريق خون آلوده و بند ناف جنين راه انتقال اين بيماري است.

اهميت اين بيماري سب شده است تا اول دسامبر برابر با دهم آذر به عنوان روز جهاني ايدز نامگذاري شود.

در ايران نيز هشتم تا 14 آذر هفته ملي مبارزه با ايدز نام دارد.

 

تغيير شيوه ابتلا به بيماري ايدز در مازندران نگران كننده است
Powered by DorsaPortal