معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۰ فروردين
تاریخ: 1393/09/10 تعداد بازدید: 52
چاره انديشي متوليان سلامت براي آسيبهاي پنهان
چاره انديشي متوليان سلامت براي آسيبهاي پنهان معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران از افزايش تولد نوزادان مبتلا به ايدز در استان خبر داد و گفت: سال گذشته پنج نوزاد مبتلا به ويروس اچ آي وي در مازندران متولد شدند. روابط عمومي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران: استانداري،دانشگاه علوم پزشكي، بهزيستي،شوراي شهرو... مهمانان ويژه در مركز ويژه توانمند سازي زنان آسيب پذير مازندران در ساري

چاره انديشي متوليان سلامت براي آسيبهاي پنهان

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران از افزايش تولد نوزادان مبتلا به ايدز در استان خبر داد و گفت: سال گذشته پنج نوزاد مبتلا به ويروس اچ آي وي در مازندران متولد شدند.

روابط عمومي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران:

استانداري،دانشگاه علوم پزشكي، بهزيستي،شوراي شهرو... مهمانان ويژه در مركز ويژه توانمند سازي

زنان آسيب پذير مازندران( ساري)

محسن اعرابي روز يكشنبه در حاشيه بازديد از مركز ويژه توانمندسازي زنان آسيب پذير مازندران در ساري در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود : اين در حالي است كه در گذشته سالانه يك نوازد مبتلا به اين ويروس در استان متولد مي شد.
وي ادامه داد : بند ناف جنين يكي از راه هاي انتقال ويروس ايدز محسوب مي شود و در واقع با ابتلاي زنان باردار ، اين بيماري به فرزندان آنان هم منتقل مي شود.
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به اينكه تا 15 سال پيش تزريق اصلي ترين راه انتقال ايدز به افراد در كشور بود ، گفت : متاسفانه در سال هاي اخير تماس هاي جنسي به راه اصلي ابتلا به اين بيماري در جامعه تبديل شده است.
وي از افزايش آمار اعتياد ميان بانوان و همچنين تن فروشي آنان به عنوان دو عامل تاثيرگذار بر تغيير الگوي انتقال ويروس اچ آي وي ياد كرد و افزود : اين بانوان سالم هستند كه مي توانند نسل آينده سالم را تحويل جامعه دهند و در خطر قرار گرفتن سلامت بانوان سبب مي شود تا بهداشت و سلامت كل جامعه به خطر بيفتد.
اعرابي يكي از علل شيوع بيش از حد بيماري ايدز در كشورهاي آفريقايي را انتقال آن از طريق بند ناف جنين دانست و تاكيد كرد : كنترل اين راه ابتلا به ايدز به نوعي جلوگيري از ابتلا نسل بعدي به اين بيماري است.
وي از انجام آزمايش سريع تشخيص ايدز در زنان باردار به عنوان راهي براي شناسايي جنين هاي آلوده ياد كرد و گفت : هم اكنون در 10 مركز و پايگاه مشاوره بيماري هاي رفتاري در مازندران اين آزمايش به صورت رايگان انجام مي شود

پيش از اين نيز معاون فني دانشگاه علوم پزشكي مازندران نيز نسبت به تغيير الگوي ابتلا به بيماري ايدز در اين استان هشدار داده و و اعلام كرده بود كه افزايش ارتباطات جنسي نامشروع باعث شده در حالي كه در سال هاي قبل مردان بيشترين مبتلايان به ايدز را تشكيل مي دادند ، امروز بانوان اين رتبه داري را به خود اختصاص دهند.
' نادر آهنگر ' ديروز به خبرنگار ايرنا گفت : هرچند آمار دقيقي از تعداد مبتلايان به ايدز وجود ندارد ولي 36درصد از مبتلايان به اين بيماري را بانوان تشكيل مي دهند .
آمار مبتلايان به ايدز در كشور 28 هزار و 357 نفر اعلام شده ، در حالي كه تعداد مبتلايان به اين بيماري يكصد هزار نفر تخمين زده مي شود.
ايدز يك بيماري كشنده است كه با ويروس اچ آي وي HIV ايجاد مي شود و با ورود اين ويروس به بدن، قدرت دفاعي بدن روز به روز كاهش مي يابد و هر ميكروبي فرصت بيماركردن فرد را پيدا مي كند.
تماس جنسي ، تزريق خون آلوده و بند ناف جنين از راه هاي انتقال اين بيماري است .
اهميت اين بيماري سبب شده است تا اول دسامبر برابر با دهم آذر به عنوان روز جهاني ايدز نامگذاري شود.
در ايران نيز هشتم تا 14 آذر هفته ملي مبارزه با ايدز نام دارد.
 
چاره انديشي متوليان سلامت براي آسيبهاي پنهان
Powered by DorsaPortal