معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
تاریخ: 1393/10/15 تعداد بازدید: 70
خطر مصرف قليان در جامعه به عنوان تهديد جدي
خطر مصرف قليان در جامعه به عنوان تهديد جدي معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران مطرح كرد: خطر مصرف قليان جامعه ما را تهديد مي‌كند. به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي در ساري، در حال حاضر مصرف قليان در جامعه ما بسيار شايع است به ويژه در ميان جوانان به تفريح ثابتي تبديل شده‌است.

معاون دانشگاه علوم پزشكي مازندران مطرح كرد:

خطر مصرف قليان در جامعه به عنوان تهديد جدي

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران مطرح كرد: خطر مصرف قليان جامعه ما را تهديد مي‌كند.

به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي در ساري، در حال حاضر مصرف قليان در جامعه ما بسيار شايع است به ويژه در ميان جوانان به تفريح ثابتي تبديل شده‌است.

متاسفانه افزايش مصرف قليان در ميان جوانان نگراني‌هاي زيادي به‌وجود آورده است و برخي جوانان به‌عنوان مشتريان ثابت در قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌هاي سنتي حضور دارند.

همچنين مصرف قليان در ميان بانوان نيز مشاهده مي‌شود كه بسيار نگران‌كننده است و بايد در اين باره تمهيداتي انديشيده شود.

دكتر محسن اعرابي امروز در گفت‌وگو با روابط عمومي معاونت بهداشتي در ساري اظهاركرد: از هر 4 نوجواني كه دخانيات را تجربه مي‌كنند، 3 نفر حتماً مصرف كننده خواهند شد .

وي به آخرين گزارش سازمان جهاني بهداشت در رابطه با مصرف دخانيات، اشاره كرد و افزود: براساس اين گزارش‌ها كشورهاي مصر، پاكستان و ايران طي 40 سال آينده، كانون توسعه دخانيات قلمداد خواهند شد به‌طوري‌كه قليان در مديترانه شرقي پخش بازار دخاني را اشغال كرده‌است.

رئيس مركز بهداشت استان مازندران درباره آخرين وضعيت قليان در كشور، بيان‌داشت: طبق گزارش‌هاي مركز سلامت محيط و كار در سال 88 و بررسي‌هاي انجام‌شده، متوسط مصرف روزانه قليان 2.4 درصد بود كه اين آمار در مردان 2.9 درصد و در زنان 2 درصد بوده‌است.

اعرابي ادامه داد: در حالي‌كه در بررسي انجام شده در سال 90، متوسط مصرف قليان 3.5 درصد شده كه اين آمار در بين مردان 4.7 درصد و در زنان 2.3 درصد شده‌است.

وي يادآور شد: درگذشته به‌ازاي هر 9 مرد يك زن سيگاري بود اما در حال حاضر به‌ازاي هر 6 مرد يك زن دخانيات مصرف مي‌كند.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اعلام اينكه در هر 5 ثانيه يك نفر بر اثر مصرف سيگار در دنيا فوت مي‌كند، گفت: از زماني‌كه مصرف دخانيات در كشورها كاهش يافت، محصولات دخاني فريبنده هدفشان را به سمت جمعيت جوان تغيير داده‌‌اند.

اعرابي تصريح كرد :سالانه در دنيا 6 ميليون نفر بر اثر مصرف دخانيات فوت مي‌كنند كه از هر 4 نفر 3 نفر مرد هستند و نكته قابل تأمل اينكه از اين تعداد، 600 هزار نفر سيگاري نبوده و دود سيگار را تحمل مي‌‌كنند.

وي با بيان اينكه امروزه در ايران قليان ، شايع‌ترين محصول دخاني در بين نوجوانان ايراني محسوب مي‌شود، اظهارداشت: درحال حاضر خطر مصرف قليان جامعه ما را تهديد مي‌كند و طبق آمارها ، 90 درصد كساني كه مصرف ‌كننده دخانيات هستند، از كمتر از 18 سالگي و 99 درصد از كمتر از 26 سالگي شروع به مصرف كرده‌‌اند.

رئيس مركز بهداشت استان مازندران با اشاره به برگزاري جلسه كارگروه تخصصي كنترل و مبارزه با دخانيات استان، گفت: در اين جلسه مقرر شد بنري با محتواي محافظت در مقابل استنشاق تحميلي دود دخانيات از جمله سيگار و قليان و ممنوعيت عرضه آن در اماكن عمومي و قهوه خانه ها در اماكن عمومي استان مازندران نصب شود.

اعرابي با اشاره به برخورد جدي با متخلفين عرضه‌كننده مواد دخاني(بوِژه قليان) طبق قانون جامع كنترل و مبارزه ملي با دخانيات و آئين‌نامه اجرايي آن، افزود: اطلاعيه هشدار بهداشتي براي مصرف‌كنندگان و عرضه‌كنندگان قليان تهيه و براي تمامي قهوه‌خانه‌داران، سفره‌خانه‌ها ارسال ميشود.

وي ادامه داد: برخورد جدي با اماكن غير مجاز و فاقد پروانه كسب ( درون شهري ، بين راهي ) به‌منظور جلوگيري از فعاليت آنها در اسرع وقت از ديگر مصوبات جلسه كنترل و مبارزه با دخانيات استان بوده‌است.

 

خطر مصرف قليان در جامعه به عنوان تهديد جدي
Powered by DorsaPortal