معاونت بهداشتی
۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ اسفند
تاریخ: 1394/06/28 تعداد بازدید: 23
اثرات مخرب امواج اطراف كامپيوتر بر سلامت انسان
hثرات مخرب امواج اطراف كامپيوتر بر سلامت انسان گزارشي از سيد محمد اسدي بهزادكلايي كارشناس ارشد HSE

كامپيوترهايي كه در اطراف ما وجود دارند و ما در حال استفاده از آنها مي باشيم، مانند هر وسيله الكترومغناطيسي ديگر، امواج الكترومغناطيس از خود ساطع مي كنند. اين امواج به دليل حركت الكترون ها در داخل سيم هاي فلزي ايجاد مي شوند.

اندازه گيري امواج الكترومغناطيس وسايل الكتريكي، توسط وسيله اي به نام گاوس متر انجام مي شود. اگر چه در اطراف ما تنها كامپيوتر نيست كه امواج الكترومغناطيس از خود ساطع مي كند، اما يكي از پر استفاده ترين وسائل الكتريكي است كه امروزه در خدمت بشر قرار گرفته است.

با يادگيري چگونگي كنترل امواج الكترومغناطيس، مي توان گام موثري در ارتقاي سلامت استفاده كنندگان از كامپيوتر برداشت.

1- خاموش كردن كامپيوتر

يكي از موثرترين كارها براي قطع امواج الكترومغناطيس كامپيوتر، خاموش كردن آن مي باشد.

بسياري از ما ساعت هاي زيادي را در مقابل كاميپوتر مي نشينيم و زمان هايي كه از آن استفاده نمي كنيم، كامپيوتر را روي حالت آماده باش قرار مي دهيم و آن را خاموش نمي كنيم، بدون آنكه به آثار مخرب امواج الكترو مغناطيس در مدت زمان طولاني بينديشيم.

جالب است بدانيد اگر گاوس متر را براي اندازه گيري مقدار امواج الكترومغناطيس در نزديكي دستگاه خاموش قرار دهيم، باز هم مقداري امواج الكترو مغناطيس را نشان مي دهد.

به عبارت ديگر حركت الكترون ها در داخل سيم برق، حتي با خاموش كردن دستگاه ادامه پيدا مي كند. اگرچه بسيار ضعيف تر از زماني است كه كامپيوتر روشن و آماده به كار است.

كابل ها و سيم هاي برق از عمده ترين مناطقي هستند كه امواج الكترومغناطيسي را به بيرون ساطع مي كنند

2- جدا كردن سيم هاي برق كامپيوتر از پيريز برق

اگر بخواهيم هيچ گونه حركت الكترومغناطيس در داخل سيم ها نداشته باشيم، بايد به طور كامل سيم هاي برق كامپيوتر را از پيريز جدا كنيم. اگر در اين حالت گاوس متر را براي اندازه گيري به كار گيريم، كاهش ميزان امواج الكترو مغناطيس را در اين حالت با زماني كه كامپيوتر خاموش است و سيم ها متصل به پيريز مي باشند را خواهيم ديد.

3- استفاده از محافظ ميدان مغناطيسي

محافظ ميدان مغناطيسي از آلياژهاي مخصوصي ساخته شده است كه امواج الكترومغناطيسي را در خود نگه داشته و مانع از انتشار آن به اطراف مي شود.

4-استفاده از محافظ كابل هاي برق

كابل ها و سيم هاي برق از عمده ترين مناطقي هستند كه امواج الكترومغناطيسي را به بيرون ساطع مي كنند. بنابراين با استفاده از محافظ براي آنها تا حد زيادي جلوي امواج سيم هاي برق را مي توان گرفت و در ارتقاي سلامت افرادي كه در آن محيط مشغول به كار هستند، گام موثري برداشت.

چند تذكر

هنگام استفاده از مانيتور سعي كنيد كه از محافظ صفحه مانيتور براي كاهش آسيب رساني اين امواج به اعضاي بدن خود استفاده كنيد.

اگرچه استفاده از اين وسايل به طور مستقيم و دفعه اي آسيب نمي رسانند، اما در صورتي كه استفاده مداوم و طولاني مدت داشته باشيد، آثار مخربي را روي اعضاي بدن مصرف كننده ها خواهد گذاشت.

اثرات امواج الكترومغناطيس روي سلامت اعضاي بدن

ميدان هاي الكتريكي كه در اثر امواج الكترومغناطيسي تجهيزات الكتريكي به وجود مي آيند، نامرئي هستند، اما سرشار از انرژي مي باشند، طوري كه اگر ميزان اين امواج از حدي بالاتر برود، احتمال مي رود كه خطراتي را براي سلامت انسان ها در پي داشته باشند.

اين ميزان خطرناك در اطراف سيم هاي برق بدون محافظ كه ولتاژهاي قوي از آنها عبور مي كنند وجود دارد.

ژنراتور هاي برق و موتور هاي برق هم از وسايل الكتريكي خطرناك هستند.

يكي از آثار مضر امواج الكترو مغناطيس بر روي سلامت انسان ها، بروز انواع سرطان ها مي باشد. اگرچه اين ارتباط از جمله بحث برانگيز ترين مسائل پزشكي بوده است، اما تحقيقات مختلف نشان داده است در مناطقي كه ميزان امواج الكترو مغناطيس ساطع شده زياد مي باشد، به همان نسبت ميزان شيوع انواع سرطان ها هم زياد مي باشند.

شايع ترين سرطان هاي گزارش شده در اين رابطه،سرطان سينهوسرطان مغزمي باشد.

علاوه بر آن، امواج الكترومغناطيس مي توانند سبب تضعيف سيستم ايمني بدن شوند.

به بيماراني كه از مشكلات قلبي رنج مي برند، توصيه مي شود كه موارد گفته شده را در ارتباط با محيط زندگي خود رعايت كنند و در مناطقي زندگي كنند كه امواج الكترو مغناطيس كمتري در جريان باشد.

تحقيقات مختلف نشان داده است كه اين امواج، بر رويضربان قلباثر مي گذارد و آن را از حالت طبيعي خارج مي كند.

بدترين شكل تداخل امواج، هنگام استفاده همزمان از تلفن همراه و مايكروويو است

تلفن همراه هم بي ضرر نيست

استفاده هم زمان از وسايلي كه امواج الكترومغناطيس را از خود ساطع مي كنند، سبب تشديد آثار تخريبي بر سلامت انسان ها مي شود.

يكي از وسايل پر استفاده امروزي كه امواج الكترومغناطيس از خود ساطع مي كند، تلفن همراه مي باشد.

اثرات تداخل استفاده از تلفن همراه و وسايل ديگر مانند مايكروويو، رايانه و هم چنين مصرف داروهاي مختلف بسيار حائز اهميت است. تداخل استفاده از تلفن همراه و وسايل ياد شده اثرات سوء امواج تلفن همراه را تشديد مي‌كند.

هم چنين بدترين شكل تداخل، هنگام استفاده همزمان از تلفن همراه ومايكروويواست.

از سوي ديگر شرايط استفاده از تلفن همراه در اثرات آن تعيين‌كننده است. به عنوان مثال استفاده از تلفن همراه در مكان‌هاي مسقف و شهرهاي آلوده، مقدار خـاصي را طلب مي‌كند.

سيد محمد اسدي بهزادكلايي

كارشناس ارشد HSE

 

اثرات مخرب امواج اطراف كامپيوتر بر سلامت انسان
Powered by DorsaPortal