معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
تاریخ: 1394/08/21 تعداد بازدید: 29
ديابت و زندگي سالم
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي مازندران به مناسبت روز جهاني ديابت گفت: در سال هاي اخير افزايش شيوع بيماري ديابت در جهان اين بيماري را به بزرگ ترين اپيدمي تاريخ تبديل كرده است.تعداد مبتلايان به ديابت در سال 2014 تقريبا برابر 400 ميليون نفر بوده است كه اين تعداد در سال 2035 به 529 ميليون نفر خواهد رسيد.

ديابت و زندگي سالم

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران به مناسبت روز جهاني ديابت گفت: در سال هاي اخير افزايش شيوع بيماري ديابت در جهان اين بيماري را به بزرگ ترين اپيدمي تاريخ تبديل كرده است.تعداد مبتلايان به ديابت در سال 2014 تقريبا برابر 400 ميليون نفر بوده است كه اين تعداد در سال 2035 به 529 ميليون نفر خواهد رسيد.

به گزارش روابط عمومي مركزبهداشت استان مازندران،«دكتر محسن اعرابي» اظهار كرد:متاسفانه مبتلايان، مبتلا به ديابت نوع 2 در همه كشورهاي جهان در حال افزايش است. 80 درصد بيماران در كشورهاي با درآمد كم و متوسط زندگي مي كنند. كه بخش اعظم مبتلايان به اين بيماري در سنين 40 تا 59 سال هستند.

وي افزود:براساس مطالعات مختلف در حال حاضر حدود 5 ميليون نفر در كشورمان مبتلا به ديابت هستند.در مازندران بالاي 100 هزار بيمار ديابتي وجود دارد.42 هزار بيمار مبتلا به ديابت مربوط به روستاهاست كه بسياري از اين بيماران از بيماري خود اطلاع ندارند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي مازندران به غربالگري جمعيت شهري زير بيست هزار نفر اشاره و خاطرنشان كرد: از دي ماه سال گذشته تا پايان شهريور امسال ، ازبيش از 90 هزار جمعبت بالاي 30 سال مورد هدف ، بيش از 45 هزار نفر غربالگري شدند.ازتعداد افراد غربال شده بيش از 25 هزار نفر در معرض خطر تشخيص داده شد و به آزمايشگاه معرفي شدند.از اين تعداد نيز بيش از 1200 نفر پيش ديابتي و 481 نفر بيمار ديابت جديد شناسايي شده اند.

اعرابي ادامه داد:بيش از 521 هزار نفر جمعيت بالاي 30 سال در روستاها نيز غربالگري شد كه از اين تعداد 263 هزار نفر در معرض خطر تشخيص داده شدند و به آزمايشگاه معرفي شدند.از تعداد معرفي شده ها به آزمايشگاه 13 هزار نفر پيش ديابتي و 4700 نفر بيمار ديابت جديد شناسايي شده اند.

وي گفت:با توجه به تغيير برآوردهاي سال هاي اخير انتظار مي رود تعداد بيماران در كشورمان تا دو دهه ديگر در اكشور و استانمان بيشتر از آمار كنوني باشد.مطالعات نشان مي دهد مداخلات روش زندگي شامل كاهش وزن با استفاده از رژيم غذايي سالم وفعاليت بدني با شدت متوسط مي تواند بروز ديابت را حداقل 11 سال به تاخير بيندازد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي مازندران افزود:با توجه به اين كه سن ابتلا به ديابت در كشور در حال كاهش است، لازم است آموزش هاي مربوط به نحوه پيشگيري از سنين پايين آغاز شود. معمولا افراد جوان تر به ديابت نوع يك مبتلا مي شوند و افرادي كه در بدنشان انسولين به خوبي توليد نمي شود نيز به اين نوع ديابت مبتلا مي شوند

اعرابي خاطرنشان كرد:به نظر مي رسد بهترين راه پيشگيري از ابتلا به بيماري ديابت عزم ملي شهروندان در ورزش كردن و تغذيه سالم است كه با فرهنگ سازي و تبليغات مناسب و متوليان بهداشتي با همكاري رسانه هاي جمعي از طريق فرهنگ سازي سبك زندگي و تغذيه مردم را اصلاح كنند و يكي از موارد مهم آن ترويج فرهنگ ورزش است تا شاهد كاهش چشم گير بيماري ديابت باشيم.

وي گفت:امسال روز جهاني ديابت با شعار «ديابت و روزهاي زندگي» ناميده شده است.روز شمار اين هفته 20 آبان ديابت و رسانه،21آبان ديابت و مشاركت هاي بين المللي،22 آبان ديابت و ورزش هاي همگاني،23 آبان ديابت و سازمان هاي مردم نهاد،24 آبان ديابت وآموزش و پرورش،25 آبان ديابت و مشاركت هاي اجتماعي و 26 آبان ديابت و كودك و نوجوان ناميده شده است.

 

ديابت و زندگي سالم
Powered by DorsaPortal