معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ فروردين
تاریخ: 1394/08/23 تعداد بازدید: 26
نيمي از مبتلايان به ديابت از بيماري خود بي خبرند
كارشناس مسئول پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي غيرواگير معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران به مناسبت هفته ديابت گفت: ديابت يكي از بيماري هاي غير واگير و از عوامل خطر ساز بيماري هاي قلبي عروقي است كه تعداد زيادي از افراد جامعه به آن مبتلا هستند.

نيمي از مبتلايان به ديابت از بيماري خود بي خبرند

كارشناس مسئول پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي غيرواگير معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران به مناسبت هفته ديابت گفت: ديابت يكي از بيماري هاي غير واگير و از عوامل خطر ساز بيماري هاي قلبي عروقي است كه تعداد زيادي از افراد جامعه به آن مبتلا هستند.

به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشكي مازندران،«محمدرضا سعيدي كياسري» با اشاره به اين كه شيوع روز افزون ديابت، بهداشت و سلامت جامعه را تهديد مي‌كند اظهار كرد: برگزاري هفته ملي ديابت با هدف اطلاع رساني بيشتر اين بيماري به مردم و كنترل آن برگزار مي شود.

وي افزود: ديابت يكي از شايع ‌ترين بيماري هاي مزمن و غير واگير در جهان و كشور است اين بيماري زماني به ‌وجود مي ‌آيد كه بدن توان كافي براي توليد انسولين را نداشته باشد يا نتواند از انسولين موجود بهره كافي را ببرد.

48 درصد مرگ هاي ناشي از ديابت زير 60 سال رخ مي دهد

كارشناس مسئول پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي غيرواگير معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با بيان اين كه نيمي از مبتلايان به ديابت از بيماري خود بي خبرند،تصريح كرد:48 درصد مرگ هاي ناشي از ديابت در سنين زير 60 سال رخ مي دهد هزينه هاي بهداشتي درماني ناشي از ديابت سالانه براي هر بيمار ديابتي به طور متوسط 4 ميليون تومان است.

سعيدي اظهار كرد: از آن جائي كه در كشور 5 ميليون بيمار ديابتي وجود دارد برآورد مي شود.در مازندران نيزبه دليل چاقي،اين بيماري رو به افزايش است آمارها نشان مي دهد كه ديابت در زنان مازندراني سه برابر مردان است.افرادي كه سابقه ابتلا به ديابت در افراد درجه يك فاميل دارند، افراد چاق و يا داراي اضافه وزن و افراد كم تحرك، بيشتر در معرض خطر ابتلا به ديابت هستند. براي مبارزه با اين بيماري بايد با چاقي و كم تحركي مبارزه كرد.

وي كم‌هزينه ‌ترين ومؤثرترين راه برون رفت از ديابت را شناخت بيماري و عوامل خطر ايجاد كننده آن دانست و افزود:

پياده روي سريع روزانه همراه با كاهش 7 درصد وزن بدن از وزن اوليه فرد مناسب ترين سلاح براي پيشگيري و كنترل اين بيماري است.

ديابت، عامل مرگ 5 ميليون نفر در جهان

مسؤول ديابت استان مازندران با بيان اين كه بيماري ديابت عامل 5 ميليون مرگ در جهان است، خاطرنشان كرد: داشتن رژيم غذايي مناسب، ترك سيگار، كنترل به موقع قند خون و پرهيز از زندگي كم تحرك علاوه بر اين كه در پيشگيري از اين بيماري كمك كننده است، در افرادي كه مبتلا به ديابت هستند نيز به كنترل بهتر قند خون و جلوگيري از عوارض آن نقش موثري دارد.

سعيدي گفت:مطالعات نشان داده اند ترويج شيوه زندگي سالم و بهبود سبك زندگي مي تواند بروز ديابت را حداقل 11 سال به تأخير بيندازد و حتي در 20 درصد موارد بروز آن را منتفي سازد مداخلات موثر در روش زندگي شامل كاهش وزن با استفاده از رژيم غذايي سالم (كم چربي و كم كالري) و فعاليت بدني با شدت متوسط (حداقل روزي نيم ساعت و حداقل 150 دقيقه در هفته) است.

ارتباط مستمر بيماران ديابتي با پزشك

مسئول مديريت بيماري ديابت در استان مازندران ادامه داد: بيماران ديابتي حتماً بايد به طور مستمر با پزشك خود در ارتباط باشند و قند خون خود را به طور منظم كنترل نمايند تا تا از بروز عوارض ناتوان كننده اين بيماري مانند عوارض قلبي عروقي، عوارض چشمي، عوارض كليوي و عوارض عصبي و مشكلات ناشي از زخم و قطع پا جلوگيري كرد .

سعيدي اظهار كرد:تعداد افراد مبتلا به ديابت به سرعت در حال افزايش است و اگر آگاهي لازم در زمينه خودمراقبتي وچگونگي كنترل قند خون، به افراد در معرض خطر و بيماران داده نشود و اقدام مناسبي جهت كنترل مناسب قند خون صورت نگيرد، متأسفانه عوارض بلند مدت ديابت كه همين الان در حال شكل گرفتن است بعد از چند سال خودش را نشان خواهد داد.

وي گفت:تغيير شيوه‌ زندگي در مسير كنترل ديابت، ورزش، جلوگيري از اضافه وزن و پرهيز از عادت‌هاي پرخطري مثل دخانيات بايد به جزيي جدا‌نشدني از زندگي ما تبديل شود به عبارت ديگر اين ها از اصول بهداشت فردي براي زندگي سالم در عصر امروز است.مشكلاتي كه چاقي و ديابت ايجاد مي­كند، هزينه­هاي زيادي براي خانواده­ها خواهد داشت و رفاه و آسايش مردم را با مخاطره رو به رو خواهد ساخت.

 

نيمي از مبتلايان به ديابت از بيماري خود بي خبرند
Powered by DorsaPortal