معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ فروردين
تاریخ: 1394/08/24 تعداد بازدید: 36
هدف­گذاري توقف روند افزايش چاقي و ديابت تا سال 1404
كارشناس پيشگيري و مبارزه با بيماري هاي قلبي عروقي به مناسبت بزرگداشت روز جهاني ديابت گفت: ديابت با پيشرفت آهسته و بي علامت و به خصوص عوارض ناتوان كننده كه در طولاني مدت و به تدريج ايجاد مي شود، شناخته مي شود. ديابت يك بيماري مزمن بي¬علامت است كه اندام هاي مختلف بدن از جمله عروق مختلف، اعصاب دست و پا، كليه ها و شبكيه چشم ها را دچار مشكل مي‌كند.

كارشناس پيشگيري و مبارزه با بيماري هاي قلبي و عروقي مركز بهداشت مازندران:

چاقي، عامل ابتلا به ديابت

كارشناس پيشگيري و مبارزه با بيماري هاي قلبي عروقي به مناسبت بزرگداشت روز جهاني ديابت گفت: ديابت با پيشرفت آهسته و بي علامت و به خصوص عوارض ناتوان كننده كه در طولاني مدت و به تدريج ايجاد مي شود، شناخته مي شود. ديابت يك بيماري مزمن بي­علامت است كه اندام هاي مختلف بدن از جمله عروق مختلف، اعصاب دست و پا، كليه ها و شبكيه چشم ها را دچار مشكل مي‌كند.

به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت مازندران،«عليرضا شمس معطر» اظهار كرد: چاقي، عامل شناخته شده ابتلا به ديابت است. بر اساس يك تحقيق به ازاي هر كيلو اضافه وزن، خطر مبتلا شدن به ديابت 7.3 درصد افزايش مي يابد.

وي افزود:روز جهاني ديابت فرصتي براي اقدام هماهنگ جهاني در راستاي پيشگيري از اين بيماري و خطر اصلي زمينه ساز آن يعني چاقي و بهبود مراقبت از ميليون­ها نفر ديابتي فراهم مي كند.

10 درصد افراد جامعه مبتلا به ديابت

وي چاقي و اضافه وزن، مصرف فست ‌فودها، كم‌ تحركي، استرس و الگوي زندگي شهرنشيني را از عوامل ابتلا به چاقي و ديابت بيان كرد و افزود: مجموعاً حدود 20 درصد افراد جامعه ما يا به ديابت مبتلا هستند يا پيش ديابتي هستند. ديابت نوع يك كه در سنين پايين بروز مي كند، قابل پيشگيري نيست و بيمار بايد از انسولين استفاده كند، ولي ديابت نوع دو كه شايع ‌ترين نوع ديابت است، با افزايش تحرك و اصلاح الگوي تغذيه و كاهش مصرف غذاهاي نامناسب به راحتي قابل پيشگيري است.

به صدا در آمدن زنگ خطر بيماري ديابت

مسؤول بيماري هاي قلبي عروقي استان مازندران با بيان اين كه زنگ خطر، مدت‌هاست به صدا در آمده، گوش‌هاي ما هم شنيده اند اما خطر آن جدي گرفته نمي‌شود، خاطرنشان كرد: بيماري ديابت يكي از عوامل اصلي ايجاد سكته­هاي قلبي و مغزي به شمار مي­رود و به جهت بي­علامت بودن، يك قاتل خاموش است.

وي به تشخيص و كنترل زودهنگام ديابت اشاره و اظهار كرد: متأسفانه تعداد زيادي از بيماران از بيماري خود اطلاع ندارند در حالي كه تشخيص به موقع ديابت كه از طريق آموزش و اطلاع‌رساني عمومي به جامعه ميسر مي‌شود مي تواند نقش موثري در پيشگيري از عوارض ديابت داشته باشد.

كنترل ديابت با مصرف صحيح دارو

به گفته وي با مصرف صحيح دارو و اصلاح شيوه زندگي تحت نظر پزشك، مي توان ديابت را كاملاً كنترل كرد. بسياري از بيماران چون بيماري خود را خوب نمي شناسند، حاضر نيستند به آن فكر كنند و از اين موضوع ناراحت اند در حالي كه با مهار مناسب ديابت مي توان زندگي خوب و شادي داشت.

كارشناس پيشگيري و مبارزه با بيماري هاي غيرواگير تصريح كرد: اين نكته ضروري به نظر مي رسد كه بهترين راه پيشگيري از ابتلا به ديابت عزم ملي شهروندان در ورزش كردن و تغذيه سالم است كه با فرهنگ سازي و تبليغات مناسب قابل دستيابي است.

شمس افزود:متأسفانه مردم مازندران از نظر چاقي در بدترين جايگاه هستند و اين موضوع افزايش بروز ديابت را در سال هاي آينده در بر خواهد داشت. اميدواريم كه با همكاري رسانه هاي جمعي و مديران جامعه از طريق اطلاع رساني و تغيير نگرش همگاني نسبت به اصلاح سبك زندگي مردم توفيق حاصل كنيم و به هدف­گذاري توقف روند افزايش چاقي و ديابت تا سال 1404 نائل شويم.

هدف­گذاري توقف روند افزايش چاقي و ديابت تا سال 1404
Powered by DorsaPortal