معاونت بهداشتی
۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ اسفند
تاریخ: 1394/09/23 تعداد بازدید: 19
پيشگيري بهترين راه مقابله با بيماري آنفلوانزا
معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به شيوع بيماري‌هاي آنفلوانزاي در فصل پاييز و زمستان گفت:بيماري آنفلوانزا يك بيماري حاد ويروسي با سرعت انتشار بالا و قابليت ايجاد همه گيري است به نحوي كه ميزان حمله بيماري در اجتماع 10 تا 20 درصد و در محيط هاي بسته تا 50 درصد است.

پيشگيري بهترين راه مقابله با بيماري آنفلوانزا

معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به شيوع بيماري‌هاي آنفلوانزاي در فصل پاييز و زمستان گفت:بيماري آنفلوانزا يك بيماري حاد ويروسي با سرعت انتشار بالا و قابليت ايجاد همه گيري است به نحوي كه ميزان حمله بيماري در اجتماع 10 تا 20 درصد و در محيط هاي بسته تا 50 درصد است.

به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي ،دكتر نادر آهنگر اظهار كرد: آنفلوانزاي فصلي در افراد مسن بالاي 60 سال، افراد ديابتي، بيماران قلبي عروقي، آسمي، ريوي و بيماران كليوي،ساكنين آسايشگاه ها،زنان باردارو كودكان 6 تا 59 ماهه بااحتمال ابتلا و عوارض بيشتري همراه است..

وي با اشاره به علائم اوليه آنفلوانزا، افزود: تب ناگهاني، سردرد، گلو درد، آب ريزش بيني، استفراغ، كوفتگي و بي حالي از علائم اوليه بيماري آنفلوانزاي فصلي است، كه به صورت ناگهاني شروع مي شودو حتي در كودكان مي تواند با علائم گوارشي نظير اسهال همراه باشد..

راه‌هاي پيشگيري از بيماري آنفلوانزاي فصلي

معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران ساده ترين راه براي جلوگيري از ابتلاء به آنفلوانزا را، پيشگيري دانست و تصريح كرد: شست‌وشوي مرتب دست ها با آب و صابون، تزريق واكسن آنفلوانزا، عدم تماس با افراد مبتلا از جمله راه‌هاي پيشگيري از ابتلاء به بيماري آنفلوانزاي فصلي است.

وي خاطرنشان كرد: اگر شخصي مبتلا به بيماري آنفلوانزا شد، بايد استراحت نموده و از ماسك استفاده نمايد، زيرا از طريق سرفه، عطسه و صحبت كردن ويروس به افراد ديگر منتقل مي شود.

آهنگر افزود:از دست دادن و روبوسي با شخصي كه مبتلا به بيماري آنفلوانزا است، پرهيز و فاصله خود را با شخص بيمار حفظ كنيد، به طوري كه حداقل يك تا دو متر با وي، فاصله داشته باشيد.دستمال مصرف شده را بلافاصله در داخل يك پلاستيك فريزر قرار داده و درب آنرا بسته و در سطل زباله دفن نماييم

راه هاي انتقال آنفلوانزا

معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به راه هاي انتقال بيماري آنفلوانزا گفت: آنفلوانزا بيماري تنفسي است، كه از طريق عطسه، سرفه، صحبت كردن و همچنين از طريق دست هاي آلوده(دست الوده خود را به چشم، بيني و دهان زدن) انتقال و منجر به شيوع و پخش ويروس مي شود.

آهنگرمهمترين اقدامات مراقبتي و بهداشتي در بيماران مبتلا به آنفلوانزا را استراحت كردن،نوشيدن مايعات،تغذيه مناسب و استفاده از استامينوفن به عنوان تب بر،خودداري از مصرف آسپرين بيان كرد و افزود:درصورت مشاهده تب و خواب آلودگي در كودكان زير 2 سال سريعا به پزشك مراجعه شود و در صورت مشاهده علائم تنگي نفس اشكال در نفس كشيدن حال عمومي بد يا تب بالا بيش از 3 روز هر چه سريعتر به پزشك مراجعه شود.

وي خاطرنشان كرد:پيشگيري بهتر از درمان است و مردم نيز بايد نسبت به اين بيماري اطلاعات كاملي را داشته باشند. همچنين بايد تبليغات و اطلاع‌رساني‌‌هاي لازم را داشته باشيم تا رعايت نكات بهداشتي صورت گيرد. هميشه پيشگيري بهترين راه براي مصون ماندن از بيماري هاست لذا شهروندان دقت داشته باشند كه با رعايت بهداشت فردي مي توانند از ابتلا به اين بيماري در امان باشند.

به گفته آهنگر سالم سازي و مرمت فضاهاي فيزيكي مثل آبخوري ها،بوفه هاي مدارس،پيش بيني و تدارك صابون مايع و مواد ضدعفوني كننده،نظافت و پاكسازي روزانه كلاس ها،توجيه و تاكيد به دانش آموزان در عدم استفاده از وسايل شخصي و خودداري از دست دادن و روبوسي كردن ديگران، به همراه داشتن دستمال و استفاده صحيح از آن هنگام سرفه و عطسه از اصول پيشگيري آنفلوانزا در مدارس است.

معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران اظهار كرد:براي محافظت بهتر و بيشتر از خود و فرزند انمان بايد اصول بهداشتي را رعايت كرد و از فرزندان خود بخواهيم دست هايشان را چند بار در روز بشويند.اين كار از انتقال بيماري درخانه جلوگيري مي كند همچنين دور نگه داشتن فرزند خود از افراد مشكوك به بيماري اهميت دارد درضمن از آنجايي كه درمان خاصي براي سرماخوردگي و آنفلوانزا وجود ندارد، پيشگيري بهترين سلاح براي مقابله با اين عوامل ويروسي است.

 

پيشگيري بهترين راه مقابله با بيماري آنفلوانزا
Powered by DorsaPortal