معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ فروردين
تاریخ: 1394/10/24 تعداد بازدید: 17
برگزاري جشنواره غذاي سالم در مياندرود
به منظور ترويج و تشويق همكاران به تهيه غذاي سالم، جشنواره غذاي سالم ويژه كاركنان از سوي سوي شبكه بهداشت شهرستان مياندرود در هتل بادله برگزار شد

برگزاري جشنواره غذاي سالم در مياندرود

به منظور ترويج و تشويق همكاران به تهيه غذاي سالم، جشنواره غذاي سالم ويژه كاركنان از سوي شبكه بهداشت شهرستان مياندرود در هتل بادله برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي با توجه به بسيج همگاني كمپين 1،2،3 غذاي سالم،جشنواره غذاهاي محلي و سالم با هدف كاهش مصرف قند،نمك و چربي در جهت كنترل بيماران ديابتي،افزايش چربي و فشار خون شعار امسال از سوي سازمان بهداشت جهاني با عنوان « ايمني غذا از مزرعه تا سفره» مركز بهداشت استان به منظور ترويج و تشويق تهيه غذاي سالم در بين همكاران اقدام به برپايي جشنواره غذا ي سالم در بين كاركنان نمود. در اين جشنواره كه با حضور جمعي از همكاران خانم همراه بود، كارشناسان اداره تغذيه غذاهاي ارائه شده را داوري و 6 نفر را به عنوان برگزيده اين رقابت انتخاب كرده و با اهداي جايزه از آنان تقدير شد.

در اين جشنواره معاون فني مركز بهداشت استان مازندران با بيان اين كه جهت پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي چربي،نمك،موادقندي و شيريني كمتر بخوريد گفت:صرف انواع سبزيجات و ميوه‌ جات به دليل داشتن خواص بسيار بالاي آنتي‌اكسيداني با كاهش راديكال‌هاي آزاد در بدن، در جلوگيري از انواع سرطان‌ها نقش بسيار كليدي را ايفا مي‌كنند و بايد مصرف سبزيجات و ميوه‌ها را در برنامه‌هاي غذايي بيش از پيش گنجاند تا از فوايد و تاثيرات حيات بخش آن در سلامت جسم و پيشگيري از بسياري از بيماري‌ها، به‌ويژه سرطان بهره‌مند شد.

«دكتر نادرآهنگر» ترغيب خانواده‌ها به استفاده از غذاي سالم و بهداشتي و پرهيز از غذاهاي آماده و فست فود، روي آوردن به استفاده از محصولات كشاورزي و ارگانيك براي استفاده در سفره و طبخ غذا را از اهداف برگزاري اين جشنواره بيان كرد.

وي با اشاره به اين كه كالري دريافتي خود را كاهش دهيم افزود:دريافت كالري بيش از حد نياز موجب چاقي مي شود.افزايش وزن از عوامل مهم ابتلا به بيماري هاي قلبي است.بنابراين بايد مواظب باشيم بيش از حد نياز عذا نخوريم.

معاون فني معاونت بهداشتي مازندران خاطرنشان كرد:مصرف غذاها و نوشيدني هايي كه حاوي قند هستند و همچنين شيريني ها و تنقلاتي را كه داراي كالري زيادي هستند كاهش دهيم.با فعاليت بدني منظم و روزانه كالري مازاد بدن را مصرف نموده و وزن خود را در محدوده طبيعي نگهداريم.

آهنگر افزود:نمك اصلي ترين علت افزايش فشار خون است.فشار خون يكي از عوامل اصلي مرگ و مير در جهان است.اين بيماري در بيشتر موارد علامت مشخصي ندارد و قاتل خاموش ناميده مي شود.مصرف قند و شيريني جات را نيز كاهش دهيم چرا كه بررسيها نشان ميدهد در بيست سال آينده از 7 نفر مازندراني يك نفر ديابت خواهد داشت.

سرپرست شبكه بهداشت مياندرود تضمين و گواهي سلامت محصولات و فرآورده هاي غذايي مورد مصرف جامعه در هر كشور مهم ترين شاخص پايداري سلامت اجتماعي و اقتصادي به شمار مي رود و اين مسئله نه تنها از حيث كمي و كيفي بلكه از نظر الگوهاي مصرف و شاخص هاي اقتصادي و اجتماعي نيز اهميت بسيار دارد.

«دكترمزداراني» هدف از برگزاري جشنواره هاي غذاي سالم را آموزش تغيير رفتار مصرف كننده براي داشتن يك زندگي سالم عنوان كرد پيام اين جشنواره، نقش تغذيه سالم در سلامت خانواده و جامعه بيان كرد.

وي افزود: از خوردن مواد غذايي آماده از قبيل فست‌فود حتي‌الامكان پرهيز شود.امروزه شاهد افزايش روز افزون مصرف قند و محصولات شيرين نيز هستيم.عادت كردن ذائقه به مواد شيرين كه به طور معمول از دوران كودكي شروع مي شود عوارض متعددي نظير اضافه وزن،چاقي ،ديابت،بيماري هاي قلبي و عروقي و سرطان را به دنبال دارد.

سرپرست شبكه بهداشت مياندرود با بيان اين كه بياييم دست در دست همديگر دهيم تا تغذيه سالم را در جامعه ترويج دهيم خاطرنشان كرد:فراموش نكنيم مصرف روغن و چربي ها كاهش دهيم،نمك كمتر بخوريم كمتر از 5 گرم در روز،دريافت كالري خود را كاهش دهيم،از فيبر گياهي در رژيم غذايي خود بيشتر استفاده كنيم و غذاهاي متنوع بخوريم.

كارشناس مسئول تغذيه شبكه بهداشت مياندرود نيز در حاشيه اين جشنواره گفت: تغذيه سالم در پيشگيري از انواع بيماري‌ها و به‌ويژه بيماري سرطان نقش بسيار مهمي ايفا مي‌كند بنابراين بايد در زندگي خود به داشتن تغذيه سالم توجه ويژه‌اي داشته باشيم.

روئين افزود:در راستاي اجراي كمپين كاهش مصرف قند،نمك وچربي كه از 29 آذر شروع و به مدت يك ماه ادامه دارد افتتاحيه كمپين تغذيه سالم،اطلاع رساني عمومي از طريق درج شعاردر اماكن عمومي،ارسال پيامك تندرستي به مشتريان تلفن همراه،توزيع تراكت و بروشور سطح شهر از جمله فعاليت هاي گروه تغذيه شبكه بهداشت شهرستان مياندرود بوده است.

 

برگزاري جشنواره غذاي سالم در مياندرود
Powered by DorsaPortal