معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۰ فروردين
تاریخ: 1394/11/04 تعداد بازدید: 15
همايش كمپين تغذيه در ساري
در آخرين روز اجراي كمپين تغذيه سالم همايش تغذيه توسط مركز بهداشت شهرستان ساري با حضور دانش آموزان مقطع ابتدايي در باشگاه فرهنگيان برگزار شد

همايش كمپين تغذيه در ساري

در آخرين روز اجراي كمپين تغذيه سالم همايش تغذيه توسط مركز بهداشت شهرستان ساري با حضور دانش آموزان مقطع ابتدايي در باشگاه فرهنگيان برگزار شد

به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت مازندران:

اين همايش با شكوه با حضور دكتر اعرابي رييس مركز بهداشت استان، دكتر عقيل برزگر رييس بهداشت شهرستان ساري ،دياني رييس آموزش و پرورش ناحيه يك ساري،كارشناسان تغذيه و مربيان و مدرسان مدارس ابتدايي با حضور دانش آموزان مدارس خدام،شهيد رشتي،بانك دانش،رشد،نيكان،شهيد قره جه و شهيد عابدين پور در سالن باشگاه فرهنگيان ساري كه با جنگ و شادي همراه بود، برگزار شد.در اين همايش، معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: براي استفاده از غذاي سالم بايد قند و نمك را به ميزان لازم مصرف كرد.فشار خون،سكته قلبي،پوكي استخوان،سرطان معده و آسم از عوارض مصرف زياد نمك طعام است.

«دكترمحسن اعرابي» اظهار كرد:يكي از معضلات شهرنشيني مصرف غذاهاي آماده غير خانگي در فست فودها و رستوران ها است كه به علل مختلف ممكن است سلامت انسان را به خطر اندازد.

وي افزود:تغذيه نا مناسب مي تواند برافزايش فشارخون تاثير بگذارد.همچنين مصرفي چربي و شيريني سبب اضافه‌ وزن مي‌شود و بايد از كودكي در اين زمينه توجه داشت و اگر بخواهيم كاري روي سلامتي انجام دهيم بدون همراهي و مشاركت مربيان در مدارس ممكن نيست.

رييس مركز بهداشت مازندران با بيان اينكه برنامه‌هاي مشتركي براي تغذيه سالم دانش‌آموزان از سوي مركز بهداشت و آموزش‌وپرورش در دست اجراست خاطرنشان كرد: 200 هزار بسته آموزش پيك تغذيه سالم بين دانش‌آموزان استان توزيع‌شده است و اين بسته در قالب سرگرمي، داستان و مسابقه تهيه‌ شده است و دانش‌آموزان مي‌توانند درمسابقه تغذيه سلامت شركت كنند كه در هر شهرستان به بيش از 50 دانش‌آموز جوايزي داده مي‌شود.

رييس مركز بهداشت شهرستان ساري نيز در اين همايش گفت: از 29 آذر تا 29 دي‌ماه امسال به‌نام كمپين تغذيه با شعار اصلاح الگوي مصرف قند، نمك و چربي نام‌گذاري شده و فعاليت‌هاي خوبي در اين زمينه در استان شكل گرفته است.

«دكتر عقيل برزگر»هدف از اجراي اين كمپين را اصلاح الگوي مصرف بيان كرد و افزود: تغذيه درست باعث رشد و تكامل بچه ها مي شود و همچنين در سلامت آن ها نقش بسيار مهمي دارد. استفاده از تغذيه نامناسب در مدارس ممكن است دچار مشكلاتي شود كه بايد با دقت توجه شود، چرا كه در صورت بي توجهي مي تواند باعث بروز بيماري هاي مختلفي در فرزند گردد.

وي با بيان اينكه طرح هميار تغذيه با همكاري آموزش و پرورش انجام شده و در حال اجراست، افزود: در اين راستا با كمك دانش‌آموزان ابتدايي نيز بهره ميگيريم تا در تمام مدارس به‌عنوان نماينده كارشناس تغذيه مراكز بهداشت باشند.

برزگر تصريح كرد: اين نمايندگان با آشنايي با اصول تغذيه بهويژه ميانوعده سالم در مدارس، به دانش‌آموزان يك ‌كلاس يا مدرسه آموزشهاي لازم درباره مواد غذايي سالم را مي‌آموزند،آموزش انتخاب تغذيه سالم و مضرات ميان وعده هاي ناسالم در مدرسه ومنزل،خواندن پيام هاي تغذيه اي درمراسم صبحگاهي،تهيه وسايل كمك آموزشي نظير روزنامه ديواري،نقاشي اجراي سرود و نمايش با موضوعات تغذيه اي از وظايف نمايندگان تغذيه اي در مدارس مي باشد

رييس مركز بهداشت شهرستان ساري افزود:يكي از موضوعاتي كه مورد نظارت مركز بهداشت قرار دارد، كيفيت و نوع مواد غذايي در بوفه‌هاي مدارس است كه در همين راستا، تذكرات شفاهي و كتبي به بوفه‌هاي مدارس داده مي‌شود.

دكتر برزگر اظهار كرد: يكي از شاخصه هاي رفاه اجتماعي، وضعيت تغذيه و رفاه جامعه است و نبود تغذيه سالم وعدم بهداشت سبب كاهش رشد كودكان و نوجوانان، شيوع بيماري، كاهش توان جسمي و فكري و افسردگي مي شود، بنابراين در راستاي سياست هاي راهبردي و تربيت نيروهاي انساني كار آمد، وضعيت تغذيه كودكان و نوجوانان در زمان تحصيل از اهميت ويژه اي براي دولت ها و خانواده ها برخوردار است زيرا آموزش نحوه ي صحيح تغذيه از طريق مدارس و خانواده ها نقش مهمي در بهبود وضعيت تغذيه و بهداشت جامعه دارد.

همايش كمپين تغذيه در ساري
Powered by DorsaPortal