شبکه بهداشت و درمان تنکابن
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۸ مرداد
br ENGLISH
help عبارت وارد شده توسط شما در تمامی لینک ها، منوها و محتوای سایت جستجو خواهد شد.
date: 1391/04/05 review : 232
13 تير ماه، روز ملي مبارزه با بيماري‌هاي قابل انتقال بين حيوان و انسان‌
سالانه بيش از 100 ميليارد تومان هزينه از سوي وزارت بهداشت براي بيماري‌هاي مشترك بين انسان و حيوان صرف مي‌شود

13 تير ماه، روز ملي مبارزه با بيماري‌هاي قابل انتقال بين حيوان و انسان‌

سالانه بيش از 100 ميليارد تومان هزينه از سوي وزارت بهداشت براي بيماري‌هاي مشترك بين انسان و حيوان صرف مي‌شود و هنوز هم بيماري‌هاي مشترك بين انسان و حيوان يكي از مشكلات نظام سلامت به شمار مي‌رود و از سال 81 تا 85 برخي بيماري‌ها مانند سالك، تب مالت و حيوان گزيدگي افزايش يافته است. در واقع بيش از يك‌سوم از 500 بيماري عفوني انسان از دسته بيماري‌هاي مشترك ميان انسان و دام است. برخي بيماري‌هاي مشترك انسان و دام در حال افزايش هستند و كنترل اين بيماري مشكل و نيازمند همكاري تمام سازمان‌هاست، پس حتي اگر روزي در سال را نيز به اين بيماري‌ها اختصاص بدهند، چندان اقدام دور از ذهني نيست.                                                             

 قريب به 122 سال از نخستين تزريق موفقيت آميز واكسن 14 نوبتي هاري به پسربچه‌اي 9 ساله كه سگي هار او را گزيده بود توسط لويي پاستور دانشمند فرانسوي در ششم جولاي 1885 مي‌گذرد. روزي كه سرآغازي براي امر مبارزه با بيماري‌هاي مشترك و قابل انتقال بين حيوان و انسان شد كه بعدها در اكثر كشورهاي جهان آن را به نام روز جهاني زئونوزها (انگل جانوري) گرامي داشتند.

بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت (WHO) زئونوز ها بیماری ها یا عفونت هایی هستند که به طور طبیعی بین انسان و حیوانات مهره دار پست تر قابل انتقال است. از مجموع 1415 گونه عوامل پاتوژن یا بیماری های انسانی، 868 عامل ( 61 درصد ) و از میان 175 عامل بیماری های نوپدید و بازپدید 132 مورد ( 75 درصد ) زئونوز هستند که با پیشرفت دانش پزشکی و دامپزشکی، همواره بر این تعداد افزوده می شود.

 ارتباط نزدیک بین جوامع انسانی و حیوانات، مصرف شیر غیرپاستوریزه و فرآورده های لبنی، افزون سازی تولیدات دامی توأم با افزایش تجارت حیوانات و فرآورده های آن ها، تعداد زیاد سگ های ولگرد، کشتار غیر قانونی و دفع نامناسب و غیر بهداشتی ضایعات حیوانی به عنوان برخی از فاکتورهای اساسی مؤثر در عفونت انسان شناخته شده اند.

مهمترین زئونوز ها در کشور ما هاری، کیست هیداتید، تب مالت، سیاه زخم، سالک، کالاآزار، لپتوسپیروز و بسیاری بیماری های میکروبی و انگلی دیگر است که می توان به آن ها اشاره کرد.

البته بیماری هایی همچون جنون گاوی، تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو، تب دره ریفت و آنفلوانزای فوق حاد طیور و اخیراً آنفلوانزای خوکی را نیز نباید نادیده بگیریم چرا که خطر ورود آن ها به کشور همواره ما را تهدید می کند

 درشهرستان تنکابن به علت وضعیت جغرافیایی وساختار زیست محیطی منطقه وپرورش گاو وگوسفند یکی از بیماریهای شایع مشترک انسان ودام تب مالت یا بروسلوز میباشد. این بیماری در بیشتر مناطق کشور ما وجود دارد اما در شمال وشمال غرب وغرب شیوع بیشتری نسبت به جاهای دیگر دارد . تب مالت یک بیماری عفونی است و هر ساله موجب ابتلا تعداد زیادی از انسانها و متعاقب آن ناتوانی افراد میگردد همچنین در اثر ابتلا دامها باعث سقط جنین ,کاهش وزن ,کم شدن شیر و منع فروش و صادرات دام گشته و صدمات اقتصادی هنگفتی را به دنبال دارد . این بیماری از طریق مصرف شیر خام وفرآوردههای لبنی آلوده خصوصا پنیرتازه ,سرشیروبستنی خامه دار تماس مستقیم با بافتهای آلوده دامی مثلا حین کمک در زایمان دام مبتلا تنفس گردوغبار موجود درهوای طویله و اصطبل دامها به انسان سرایت میکند .

 

علائم این بیماری میتواند بصورت حاد یا مزمن بروز نماید علائم کلی شامل تب (بارزترین علامت) که بین 5/37تا 40درجه متغیر بوده و میتواند با احساس سرما یالرز تکان دهنده همراه باشد سایرعلائم شامل دردهای منتشربدن,سردرد,تعریق شدید بویژه شبها ,ضعف و خستگی ,لاغری وافسردگی ,بزرگ شدن کبدوطحال وغدد لنفاوی میباشد.

 

برای جلوگیری از ابتلا به تب مالت رعایت نکات ذیز ضروری است:

استفاده از موادلبنی پاستوریزه ,در صورت عدم دسترسی به شیر پاستوریزه قبل از مصرف آنرا به مدت 20-15 دقیقه جوشانده ودر حین جوشاندن مرتب به هم بزنید تا شیرحرارت لازم را ببیند .

از مصرف خامه وبستنی غیر پاستوریزه خودداری نمائید

در صورت استفاده از پنیر محلی تازه قبل از مصرف بمدت 3-2 ماه در آب نمک نگهداری کرده تا در صورت آلودگی میکروبی از بین برود سپس آنرا مصرف نمائید.

شیر دامی که جدیدا سقط جنین داشته را مصرف نکنید . 

یکی از نکاتی که در منطقه تنکابن رواج بسیار دارد تشکیل بازارهای سنتی در روستاهای تحت پوشش میباشد در این بازارها فروش پنیر ,ماست ودیگر فرآوردههای لبنی محلی به رایج دیده شده و اکثر این محصولات از مناطق ییلاقی برای فروش عرضه میشوند که نظارتی بر تهیه آنها نشده همچنین دامها نیز بر علیه بیماریها واکسینه نمیشوند بنابراین مردم باید در خرید این محصولات دقت فراوان نمایند.

دامداران علاوه بر رعایت نکات بالا, نکات دیگری را هم باید رعایت نمایند از جمله : 

قبل از دوشیدن شیر از دام حتما پستان دام و اطراف آن را با آب وصابون بخوبی بشویند.

از تماس مستقیم با بافتهای آلوده حیوان خودداری نمایند.

در صورت تماس با ترشحات رحمی ودام تلف شده حتما از دستکش استفاده نمایند.

دامها باید بر علیه این بیماری واکسینه شده تا از ابتلاآنها و سرایت بیماری به انسانها جلوگیری شود.

در موقع نظافت اصطبل یا طویله دهان و بینی خود رابا پارچه تمیزی بپوشانند.

از کشتار دامها در منازل وفضای باز پرهیز کنند .کشتار دامها باید زیر نظر دامپزشکان انجام گیرد.   

یکی دیگر از موارد شایع در منطقه تنکابن حیوان گزیدگی توسط حیواناتی چون سگ وگربه میباشد.در صورت عدم مراقبت ومراجعه به مرکز هاری امکان ابتلا به بیماری هاری وجود دارد.بیماری هاری یک بیماری کشنده ویروسی است که مخصوص گوشتخواران اهلی ووحشی است وانسان به طور تصادفی از طریق حیوان گزیدگی به آن مبتلا میشود. که اصلی ترین راه انتقال این بیماری میباشد .جهت جلوگیری از بروز مرد حیوان گزیدگی باید نکاتی را مد نظر قرار داد

از نگهداری سگ وگربه در منزل خودداری کرده ,در صورت نگهداری حتما قلاده گذاری وواکسیناسیون آنها علیه هاری انجام شود . از نزدیک شدن کودکان به سگهای ولگرد جلوگیری کرد .به هر نوع گازگرفتگی هر چند جزئی حتی در حد خراش باید توجه خاص نمود .در صورت هرنوع گازگرفتگی ابتدا محل گزش را باید بمدت 15-10 دقیقه با آب وصابون شتشو داد سپس جهت دریافت واکسن ضدهاری در ساعات اداری به مرکز هاری واقع در خیابان کشاورز (مرکز بهداشتی درمانی شماره 2)ودر ساعات غیر اداری به شبکه بهداشت تنکابن واقع در خیابان علامه مراجعه نمود .

در طی سالهای اخیر یکی دیگر از موارد بیماری شایع ،بیماری لپتوسپیروز (تب شالیزار) میباشد لپتوسپیروز

در جوامعی که شغل غالب افراد آن کار کشاورزی و یا ماهیگیری است دیده می شود.

مخزن اين بيماري تعداد زيادي از حيوانات اهلي ووحشي شامل: گاو ،اسب ،سگ ،گربه ،راسو ، خوک ،موش ، قورباغه ،روباه ،گوزن میباشد.

مهمترين منبع آلودگي

ادرار حيوانات آلوده ،جنين سقط شده وبافتهای آلوده و ترشحات دستگاه تناسلي می باشد

در انسان آلودگي :-از طريق پوست بخصوص پوست خراشيده شده -غشاي مخاطي شامل مخاط دهان هنگام بلع مواد آلوده و تماس با مواد آلوده -ملتحمه چشم-بيني-واژن و تنفس صورت میگیرد

 

بلع آب هنگام شنا ميزان آلودگي را بالا ميبرد. اين بيماري از بيماريهاي شغلي بوده و كشاورزان ماهيگيران و دامپزشكان وکارگران کشتارگاهها در معرض خطر می باشند.

،شایعترین علائم بیماری شامل :

تب ،سردرد، لرز، درد عضلاني، درد شكم ،احتقان ملتحمه ودر 10%موارد همراه بازردی که در این مرحله میزان مرگ ومیر بالاست .

اقدامات پیشگیرانه وکنترل بیماری شامل -محافظت كارگران كه در مشاغل مخاطره آميز هستند با استفاده از   چكمه و دستكش و پيش بند.-.شناسايي آبها و خاكهايي كه احتمالا آلوده هستند و زه كشي آبها-.آموزش مردم و گروههاي در معرض خطردر خصوص روشهاي انتقال بيماري -.كنترل جوندگان -.جداسازي حيوانات آلوده -.درمان بيماران و همچنين گزارش به مقامات بهداشتي وکاهش تماس مستقیم با حیوانات آلوده میباشد.

 

در طي دو سه ماه اخير ، يكي ديگر از بيماريهاي شايع كه شاهد آن هستيم تب خونريزي دهنده كريمه و كنگو يا CCHF ميباشد . بدليل اينكه اين بيماري براي اولين بار درمنطقه كريمه روسيه و كنگو آفريقا مشاهده شده است به اين نام خوانده مي شود . عامل آن ويروس بوده و انتقال آن از طريق گزش كنه به دام صورت مي گيرد . كنه به خونخواري در دام پرداخته و دام را آلوده مي كند . دام هاي آلوده هيچ گونه علائمي نداشته فقط تب مختصر دارند . انتقال به انسان از طريق گزش كنه آلوده ، له كردن كنه بر روي دست ، تماس مستقيم بالاشه گوشت ، خون ، ترشحات و بافتهاي آلوده و تنفس در تماس با دامهاي آلوده و از انسان به انسان صورت مي گيرد .همه افراد جامعه احتمال ابتلا به بيماري را دارند . اما دامداران و چوبداران ، دامپزشكان ، كارگران كشتارگاهها ، قصابان و پرسنل بيمارستان بيشتر در معرض خطر مي باشند . علائم بيماري شامل تب ناگهاني ، كوفتگي ، سردرد ، درد عضلات ، درد پشت حدقه چشم تهوع و استفراغ ، گلو درد و دل درد مي باشد . 3 تا 5 روز از علائم اوليه خونريزي از اعضاء مختلف بدن را داريم كه اتمام اعضاء بدن ( بيني ، چشم ، روده ، لبها ، پوست .......) خونريزي دارند .البته ويروس اين بيماري در برابر مواد ضد عفوني كننده ( وايتكس )، در فريزر بمدت 12 تا 48 ساعت و در دماي 56درجه سانتیگراد بمدت نيم ساعت از بين مي رود .

 

  واحد بیماریهای واگیر و روابط عمومی  شبکه بهداشت ودرمان تنکابن

 

 

 

 

/img/NoImage.jpg
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal