شبکه بهداشت و درمان تنکابن
۱۳۹۸ شنبه ۲۶ مرداد
br ENGLISH
help عبارت وارد شده توسط شما در تمامی لینک ها، منوها و محتوای سایت جستجو خواهد شد.
date: 1392/09/02 review : 46
دیابت چیست ( بیماری قند )
دیابت چیست(بیماری قند)
 

  

  

دیابت ( بیماری قند )

دیابت چیست:

اگر به هر دليل ميزان قندخون (گلوكز) بصورت مزمن بالا باشد ديابت يا مرض قند بروز كرده است.

انواع دیابت :

دیابت نوع 1 :

 این دیابت بیشتر در کودکان و جوانان دیده می شود و درصد کمی از افراد ( 15-10%) مبتلا به این نوع دیابت می باشند

دیابت نوع 2 :

این دیابت بیشتر در افراد بالای 30 سال مشاهده می شود و اکثر افراد مبتلا به دیابت ( 90-85 درصد ) در این گروه قرار دارند این بیماران معمولاً چاق هستند و درمان آنها با برنامه غذایی مناسب، ورزش و یا داروهای خوراکی انجام می شود .

دیابت حاملگی : (GDM)

این نوع دیابت ممکن است طی دوران بارداری ( بیشتر از ماه پنجم بارداری ) ایجاد شده و در اکثر موارد با ختم بارداری خودبخود بهبود می یابد .

علائم دیابت :

علائم بیماری عبارتند از : پرنوشی پرادراری ادرار شبانه پرخوری کاهش شدید وزن بدون علت موجه ( این علائم در دیابت نوع اول بیشتر دیده می شود ) تاخیر از بهبود زخم ها تاری دید احساس سوزش در انگشتان دست و پا احساس خستگی و بی حوصلگی

ببماران ديابت نوع 2 غالبا بدون علامت هستند و بيش از نيمي از بيماران از ديابتي بودن خود خبر ندارند.

آزمايش قند خون تنها راه تشخيص قطعي ديابت است.

درمان دیابت :

دیابت درمان قطعی ندارد ولی قابل کنترل است . می توانیم با کنترل قند خون در محدوده طبیعی از بروز عوارض دیابت پیشگیری کنیم .

- رژیم غذائی و محدود کردن انرژی ( کالری ) دریافتی - فعالیت بدنی و ورزش دائمی و منظم - استفاده از داروهای کاهنده قند خون و در صورت لزوم تزریق انسولین - آموزش و پایش دائمی مقدار قند خون ( خود مراقبتی )

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند ؟

تمام زنان و مردان بالای 30 سال که حداقل یکی از مشخصات زیر را داشته باشند در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند .

1- افرادی که اضافه وزن دارند و یا چاق هستند 25< BMI  2- افرادی که پدر ، مادر ، خواهر و یا برادر آنها سابقه ابتلا به دیابت دارند .

3- افرادی که فشار خون ماکزیمم آنها بزرگتر یا مساوی 140 و فشار خون مینیمم آنها 90 میلی متر جیوه باشد.4- زنانی که سابقه دو بار یا بیشتر سقط خودبخودی ( بدون علت مشخص ) و یا سابقه مرده زائی و یا سابقه بدنیا آوردن نوزاد با وزن بیشتر از kg4 دارند . 5- زنانی که در یکی از بارداری های قبلی خود سابقه دیابت حاملگی دارند .

6- زنان باردار ( در هر گروه سنی )

اهمیت کنترل دقیق قند خون :

کنترل دقیق قند خون تظاهر عوارض زودرس و دیررس را کاهش داده و یا بروز عوارض دیررس را به تاخیر می اندازد و در صورتی که عوارض ایجاد شده باند از ناتوانی های ناشی از آنها مثل کوری، قطع عضو، نارسایی های شدید کلیه ، سکته ی قلبی و مرگ پیشگیری می کند .

عوارض دیابت  :

1- عوارض زودرس : در این موارد قند خون بیمار به شدت پایین امده یا بالا می رود که در هر دو حالت باید بیمار را بلافاصله به پزشک ارجاع داد .

2- عوارض دیررس : این عوارض بعد از چند سال اتفاق می افتد و شامل مشکلات چشمی ، ناراحتی های کلیه ، ناراحتی های قلبی، بی حسی و گزگز دست ها و پاها و نیز دیر بهبود یافتن زخم ها به خصوص در پاها که حتی در صورت عدم مراقبت ممکن است به قطع عضو منجر شود، هستند .

این مشکلات در صورت عدم درمان به نابینائی ، دیالیز یا پیوند کلیه ، سکته های قلبی و مغزی ، قطع عضو و در نهایت به مرگ منجر می شوند .

/img/NoImage.jpg
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal