بيمارستان آموزشي و درمانی امام (ره) ساري
۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ ارديبهشت
br ENGLISH
/img/NoImage.jpg 1391/07/25
ا مکانات بخش IVF
. مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

جدیدترین امکانات  لازم دردرمان نازایی و فریز جنین در بخش IVF  مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ساری  موجود است.

طی گفتگو با تیم درمان نازایی بیمارستان امام خمینی (ره)  ساری اعلام شد: براساس بررسی‌های انجام شده ۱۵ درصد زوج‌ها مشکل ناباروی دارند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، دکتر سپیده پیوندی فلوشیپ نازایی در جمع خبرنگاران گفت :به زوجی که در طی یک سال اقدام برای باروری( بدون انکه از هیچ روش جلوگیری از بارداری استفاده کرده باشند)بارداری رخ نداده باشد نازا اطلاق می شود.

دکتر پیوندی افزود : در مواردی که سن خانم بالاتر از ۳۵ سال باشد و یا سایر عوامل خطردر زوج وجود داشته باشد بررسی های نازایی پس از ۶ ماه اقدام برای باروری شروع می شود.لذا افراد جوان و سالم در صورتی که از زمانی که  اقدام برای بارداری کرده اند  زیر یکسال بگذرد نیاز به درمان ندارند.
وی سه عامل اختلالات تخمک گذاری، اختلالات مربوط به اسپرم و اختلالات لوله‌های رحمی(لوله فا لوپ) را از دلایل شایع نازایی برشمرد .علاوه بران   ۱۰ تا ۱۵ درصد از زوج‌ها  که در ازمایشات و بررسیهای اولیه انهااختلالی یافت نمی شود  در گروه نازایی با علت ناشناخته قرار می گیرند.این گروه مانند سایر مبتلایان به نازایی از روشهای کمک باروری سود می برند.
این متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه یکی از روشهای کمک باروری روش IUI می باشدافزود : در این روش اسپرم ها در ازمایشگاه تخصصی نازایی با استفاده از روشهای استاندارد اماده می شوند و بهترین اسپرم ها از نظرایجاد باروری ، در روز تخمک گذاری خانم به وی منتقل می شود.در این روش نیاز به بیهوشی ،بستری در بیمارستان یا استراحت مطلق نمی باشد.
وی در مورد موفقیت این روش درمان نازایی ابراز داشت: میزان موفقیت در روش IUI      ۱۵تا ۲۰ درصد است. در این روش عمل لقاح بطور طبیعی در بدن خانم صورت می گیرد لذ ا نیاز است که مسیر لوله های فا لوپ رحم خانم باز باشد. در خانم هایی که انسداد  لوله‌های رحمی بعلت ابتلا قبلی به عفونت‌ها ی لگن  وجود داردویا بعلت عمل جراحی‌ و اختلالات  مادرزادی لوله‌های رحمی آنها فاقد عملکرد می باشد، IVF  پیشنهاد می شود.سایر موارد ی که IVF  کمک کننده می باشد عبارتند از اختلالات شدید مربوط به اسپرم،خانم ها با سنین بالا ، مبتلایان به بیماری اندومتریوزیس شدید و افرادی که به روشهای قبلی درمان و IUI پاسخ نداده اند.
وی افزود : در روش I.V.F با استفاده از داروهای تزریقی و خوراکی، فولیکولهای تخمدان رشد یافته و  زمانی که رشد نهایی فولیکول‌ها توسط سونوگرافی تایید شد در طی یک فرآیند با استفاده ازبیهوشی در اتاق عمل بخش IVF  عمل گرفتن تخمک‌ها از تخمدان انجام می‌شود . تخمک‌ها در محیط آزمایشگاهی و با استفاده از تکنیک میکروانجکشن(تزریق یک اسپرم توسط سوزن به درون سیتوپلاسم تخمک) بارور می شوند. ۲۴ ساعت بعد از تزریق علایم لقاح  بررسی می‌شود. ۲ تا ۳ روز بعد ازعمل تخمک ‌گیری یعنی زمانی که جنین‌ها در مرحله  ۶تا ۸ سلولی  هستند،  با استفاده از کاتترهای ویژه انتقال جنین به داخل فضای رحم انجام می‌شود.در بعضی از موارد انتقال جنین ۵ روز پس از تخمک گیری یعنی در مرحله بلاستوسیست که مرحله پیشرفته تری از رشد جنین است صورت می گیرد. میزان موفقیت  این روش درمانی در مراکز استاندارد  ۳۵ تا ۴۵ درصد است.
دکتر پیوندی ادامه داد : تعداد جنین منتقل شده بر اساس معیارهای استاندارد تعیین می شود و هدف این است که جنین ها به تعدادی منتقل شوند که میزان بارداری افزایش داشته باشد  و در عین حال میزان بارداری های چند قلویی که خطر زایمان زودرس و نارس بودن را افزایش می دهند کاهش یابد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در مورد زوج هایی که جنین های اضافی دارند گفت : پس از کسب رضایت ، جنین های اضافی به روش فریز یا انجماد برای سالها نگهداری می شوند و در صورتی که خانم در سیکل اول باردار نشد میتواند از جنین  های فریز در دفعات بعدی استفاده کند.
وی میزان موفقیت بارداری در روش انتقال جنین فریز را  ۴۰ تا ۴۵ درصد عنوان کرد و افزود : هزینه درمان این روش کمتر است.
وی گفت:  این سوال از جانب بسیاری از بیماران مطرح می شود که ایا جنین فریز قدرت بارداری دارد ؟بله سیاست درمانی بعضی از مراکز نازایی عمدتا بر انتقال جنین فریز می باشد .این اعتقاد وجود دارد که جنین هایی که پس از پروسه فریز و ذوب زنده می مانند و تقسیمات سلولی را از سر می گیرند از نظر کیفیت در سطح بالاتری هستند و شانس بارداری را افزایش می دهند.
این متخصص بیمارستان امام خمینی (ره) ساری درباره پذیرش بیمه‌ها در مورد هزینه های  روش درمانی IVF  گفت : مشکلی که اکثر خانواده ها در مورد استفاده از این روشها دارند هزینه  درمان است و هنوزاکثر  بیمه‌ها روشهای درمان IVF را پوشش  نمی دهندو مشکل تهیه داروها برای خانواده‌ها وجود دارد وحمایت نکردن سازمان‌های بیمه‌ای در این روش درمانی فقط ویژه ایران نیست
.وی با تاکید بر اینکه هزینه درمان های نازایی در ایران پایین‌تر از کشورهای خارجی است، گفت:در صدی از بیماران مراجعه کننده به ما،بیماران مقیم در کانادا، آمریکا ،و پاکستان می باشند.
دکترییوندی در مورد امکانات بخش نازایی بیمارستان امام خمینی (ره) ساری اظهار داشت: جدیدترین امکانات  لازم دردرمان نازایی و فریز جنین در بخش موجود است. وی محدودیت در فضای فیزیکی بخش را از مشکلات بخش ناباروی بیمارستان امام خمینی (ره) ساری عنوان کرد.با توجه به اینکه علم ژنتیک در تشخیص وغربالگری اختلالات قبل از انتقال جنین ویررسی موارد ناموفق روش IVF     جایگاه بسیار مهمی دارد هدف تیم درمانی این بخش،تلاش جهت گسترش فضای بخش و استفاده از متخصصین ژنتیک است.
وی افزود : اموزش دادن به متخصصین علاقه مند و تربیت فلوشیپ از برنامه ریزی های آینده افراد تیم نازایی بیمارستان امام خمینی (ره) ساری است و امید است به یاری خدا و همکاری مسًولین این امر هر چه زودتر تحقق یابد.
دکتر پیوندی در انتها برای تمام زوجها در روش های درمانی نازایی ارزوی موفقبت کرد .

 

تعداد بازدید: 435
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal