بيمارستان آموزشي و درمانی امام (ره) ساري
۱۳۹۸ يکشنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
 زنان ۹۹ درصد مبتلایان به سرطان سینه را تشکیل می دهند 1391/08/27
زنان ۹۹ درصد مبتلایان به سرطان سینه را تشکیل می دهند
> زنان ۹۹ درصد مبتلایان به سرطان سینه را تشکیل می دهند

زنان ۹۹ درصد مبتلایان به سرطان سینه را تشکیل می دهند

فوق تخصص آنکولوژی در جلسه پرسش و پاسخ با مبتلایان سرطان سینه در مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) ساری، ضمن بیان اینکه سرطان پستان تقریبا یک بیماری مختص زنان است، اظهار داشت: زنان بیش از ۹۹ درصد مبتلایان به این بیماری را تشکیل می دهند.
دکتر قاسم جان بابایی، با بیان اینکه  تخمین زده می شود هرساله حدود یک و نیم میلیون نفر در جهان مبتلا به سرطان پستان می شوند، گفت: شناخت دقیق این بیماری به روند تشخیص و درمان آن کمک می کند.
وی، درد پستان را یکی از شایع ترین علت مراجعه بانوان به درمانگاههای تخصصی پستان دانست و افزود:  سرطان پستان یک بیماری قدیمی است و در حال حاضر شایع ترین سرطان در بین خانمها محسوب می شود.
این فوق تخصص آنکولوژی با اشاره به اینکه زن به عنوان مادر، اساس خانواده را در جامعه تشکیل می دهد تصریح کرد: سرطان پستان افراد را در سنین بازدهی فردی و اجتماعی در گیری می کند، لذا آگاهی از این بیماری برای بانوان ضروری است.
دکتر جان بابایی با تاکید بر اینکه در دنیا زنان از سن ۴۰ سالگی به بعد معاینه پستان انجام دهند، افزود: در ایران سن ابتلا  به سرطان پستان ۱۰ سال زودتر اتفاق می افتد لذا  زنان ایرانی باید از سن پایین تری این کار را انجام دهند.
وی ، سن بالا- سابقه فامیلی- نازایی- اولین حاملگی بالای ۳۰ سال- مصرف غذاهای حاوی چربی حیوانی زیاد و چاقی را از مهمترین عوامل مستعد کننده سرطان پستان عنوان و تصریح کرد: شیوع این بیماری در ایران نسبت به سایر کشورها بالاتر نیست ولی همچنان سرطان پستان شایع ترین سرطان در ایران و مازندران است.
این فوق تخصص آنکولوژی بیشترین قسمتی از پستان که امکان بروز سرطان دارد را ربع فوقانی خارجی پستانها دانست وخاطرنشان ساخت: لمس توده در پستان- ترشح از نوک پستان- تغییرات پوست و نوک پستان- بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل- تغییر در اندازه پستان- تورم یک طرفه بازو و اندام فوقانی از جمله علایم این بیماری به شمار می آید.
 
*۷۰ درصد سرطانهای پستان از طریق خودآزمایی مشخص می شود
 دکتر جان بابایی با اشاره به اینکه از طریق معاینه پستانها ( خودآزمایی پستان)، نمونه برداری، ماموگرافی و سونوگرافی می توان به وجود این بیماری پی برد، افزود: در صورتی که این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان آن بسیار آسانتر خواهد بود.
وی، تعدیل وزن در حد متناسب- کاهش چربی رژیم غذایی- انجام ورزشهای روزانه به ویژه پیاده روی و شنا - عدم مصرف هورمون بعد از یایسگی را از مهمترین روشهای کاهش خطر ابتلا به این بیماری عنوان و تصریح کرد: بعضی از عوامل خطر زای سرطان پستان با کمی دقت قابل کنترل است.
این فوق تخصص آنکولوژی خودآزمایی پستان را برای هر زن در هر سنی  قابل اجرا دانست و گفت: ۷۰ درصد سرطان های پستان طی معاینه توسط خود فرد مشخص می شود.
دکتر جان بابایی ادامه داد: زنان باید خودآزمایی را از سن ۲۰ سالگی شروع کنند و در صورت مشاهده هرگونه تغییر یا لمس توده در پستان فورا با پزشک خود مشورت نمایند.
وی با تاکید بر اینکه تمامی زنان ۲۵ تا ۴۰ ساله ، سالی یک یا دو بار توسط پزشک جراح یا پزشک آموزش دیده معاینه شوند، اظهار داشت: این بیماری ازطریق جراحی- بازسازی پستان- شیمی درمانی- رادیوتراپی و هورمون درمانی قابل درمان است.
 
*از هر یک میلیون مرد، ۱۰ نفر مبتلا به سرطان پستان می شوند
این فوق تخصص آنکولوژی با اشاره به اینکه سرطان پستان در مردان بسیار نادر است، گفت:  از هر ۱۰۰مورد سرطان پستان یک مورد در مردان مشاهد می شود و در میان یک میلیون مرد تنها ۱۰ نفر دچار این بیماری می شوند.
دکتر جان بابایی با بیان اینکه در مردان زیر ۳۵ سال، ابتلا به این بیماری بسیار نادر است اما احتمال آن با بالا رفتن سن افزایش می یابد، افزود: عوامل ژنتیکی، تماس با  اشعه و یا درمان با ترکیبات استروژن بیشترین دلایل ابتلای مردان به این بیماری است.
وی با تاکید بر اینکه مردان آفریقایی- امریکایی بیش از مردان سفید پوست در معرض این بیماری قرار دارند، اظهار داشت: شانه های این بیماری در مردان مشابه علایم زنان است.
ادامه داد: اکثر سرطان های پستان در مردان زمانی تشخیص داه می شود که فرد وجود یک توده روی قفسه سینه و یا فرورفتگی نوک پستان به طرف داخل را احساس می کند.
دکتر جان بابایی با اشاره به اینکه سرطان پستان در مردان دیرتر تشخیص داده می شود، گفت: از آنجایی که مردان کمتر به وجود ناهنجاری در این ناحیه مشکوک می شوند سرطان اغلب در مردان دیرتر تشخیص داده می شود.
این فوق تخصص آنکولوژی راه درمان این بیماری برای مردان را مشابه درمان زنان عنوان و تصریح کرد: تکنیکهای تشخیصی شامل ماموگرافی- سونگرافی و معاینه و بیوپسی در مردان نیز به کار می رود.
وی ابتلای مردان به این سرطان را یکی از نشانه های ارثی بودن سرطان در خانواده دانست و گفت: در این صورت انجام مشاوره ژنتیک برای سایر افراد خانواده ضروری به نظر می رسد.
دکتر جان بابایی ضمن اشاره به اینکه بیش از یک سوم سرطانها با عادات غذایی ارتباط دارند، خاطرنشان ساخت: برای برخورداری از یک زندگی سالم و پیشگیری از بیماری داشتن تغذیه سالم ضروری است.
وی ادامه داد: براساس نظر سازمان جهانی بهداشت با استفاده از برنامه تغذیه ای صحیح می توان ابتلا و مرگ ومیر ناشی از سرطان ها  را تا ۲۰ درصد کاهش داد.
در ادامه این نشست متخصص مغز و اعصاب نیز در سخنانی برگزاری چنین نشستهایی را ارتقا کیفیت زندگی بیماران عنوان و تصریح کرد: بعد معنوی در آرامش زندگی انسانها تاثیر گذاراست.
دکتر حسینی با بیان اینکه دین اسلام کامل ترین و مطمین ترین و آرام بخش ترین دین است، افزود: باید از این ظرفیت نهایت استفاده را برد.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مازندران ضمن اشاره به اینکه باورهای دینی تحمل عوارض بیماری را کاهش می دهد، تصریح کرد: این دنیا پر از بلایاست لذا باید در مقابل این سختیها خود را تسلیم خداوند کنیم و از زندگی حداکثر بهره را ببریم.
گفتنی است در این نسشت که جمع کثیری از بیماران مبتلا به سرطان سینه از شهرهای ساری، قایمشهر، بهشهر و جویبار و سایر شهرستانها حضور داشتند به پرسشها و شبهات این بیماران پاسخ داده شد.
تعداد بازدید: 797
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal