بيمارستان آموزشي و درمانی امام (ره) ساري
۱۳۹۸ سه شنبه ۳ ارديبهشت
br ENGLISH
/img/NoImage.jpg 1389/09/29
برگزاری سمینار آموزش نظام پزشکی

سمینار آموزش نظام پزشکی ارتوپدی درسالن اجتماعات بیمارستان امام خمینی (ه) باحضور اساتید ،دانشجویان وپزشکان متخصص درجهت بررسی درد کمر برگزار گردید .

دکتر جواد غفاری معاون آموزش سازمان نظام پزشکی ساری گفت با توجه به رسالت سازمان نظام پزشکی و به منظور ارتقاء سطح علمی پزشکی جهت شرکت همکاران دردستور کارسازمان نظام پزشکی قراردارد

وی همچنین با بیان این مطلب افزود سازمان نظام پزشکی برحسب برنامه هایی که دارد بایستی در راستای خدمات بهتر به بیماران همانند دیگر همکاران پزشکی خدمت نماید.

دکتر غفاری درادامه اززحمات دکتر شایسته آذر دبیر این سمینار بخاطر هماهنگی وهمکاری دربرگزاری سمینار تقدیر وتشکر نمودند .ودرپایان صحبتهای خود با بیان این مطلب گفت سازمان نظام پزشک این آماده گی را دارد تا از هرگونه انتقاد یا پیشنهاد سازنده که بتواند ما را به سمت ارائه خدمات مطلوبتر هدایت کند


استقبال می کند.

درمانهای غیر جراحی در بیماران مبتلابه کمر درد

 

دکتر مسعود شایسته آذر

 

دانشیار گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی مازندران سمینار نظام پزشکی 18/9/89

مقدمه :

کمر درد یک تشخیص نیست بلکه یک علامت است .

در اغلب موارد علت درد در ناحیه پشت و کمر یافت نشده و به عنوان کشیدگی های لیگامانی و عضلات و یا دردهای با علت نامشخص تحت درمان قرار می گیرند . دردهای با علت دیسک بین مهره ای آسیب دیده هم که حدود 4% موارد را تشکیل میدهند نیزدر ابتدا همراه با گروه فوق تحت درمان های غیر جراحی قرار میگیرند .

 

درمانهای بسیار زیادی جهت بیماران مبتلا به درد پشت و کمر و حتی با انتشار به ساق پا پیشنهاد شده است که ساده

 

ترین آنها شامل استراحت بمدت 2 الی 3 روز در وضعیت خوابیده به پهلو با زانو و مفاصل لگن خم شده در حالی که یک بالش بین دو زانو قرار دارد می باشد . در این حالت از فشار روی دیسک بین مهره ای و ریشه های عصبی کاسته میشود . این وضعیت جهت خوابیدن semi-fowler position نام دارد .

 

اسپاسم عضلات در روزهای اول توسط ماساژ و گذاشتن یخ و در روزهای بعد توسط گرم نمودن و تجویز داروهای مسکن و ضد التهاب غیر استروئیدی () کنترل میشود .

با کاهش درد شروع تمرینات ایزومتریک عضلات شکم و اندام های تحتانی توصیه میگردد. راه رفتن در حدی که ایجاد درد ننماید توصیه گشته ولی باید از نشستن خصوصاً رانندگی پرهیز نمود . شروع فعالیتهای روزمره در محدوده ای که ایجاد درد ننماید طول مدت حصول بهبودی را خواهد کاست و بیمار زودتر به شغل خود باز می گردد .

 

آموزش بیماران جهت حفظ وضعیت های خاص جهت ایستادن ، نشستن و کارهای روزمره بسیار ضروری است و می توان این آموزشها را بصورت گروهی در مراکز مخصوص به بیماران ارائه نمود (Back School ) مثلاً باید بیماران یاد بگیرند در صورتی که می خواهند مدت طولانی بایستند حتماً یک پای خود را کمی بالاتر بگذارند و یا از نشستن طولانی خودداری نمایند و یا هنگام رانندگی صندلی خود را جلو آورده تا مفاصل زانو و لگن در وضعیت کمی خم شده باشند .

همراهی این آموزشها با فیزیوتراپی تأثیر آنها را بیشتر می نماید . تمرینات فیزیوتراپی شامل تمرینات اکستانسیون و فلکسیون بوده که زیاده روی در تمرینات فلکسیون بدلیل احتمال پروتروژن دیسک مجاز نبوده و اصولاً باید از هر تمرینی که باعث افزایش درد میگردد خودداری نمود .

 

 

در مورد تجویز دارو شل کننده های عضلانی NSÂÏDS و داروهای ضد افسردگی مؤثر بوده ولی از داروهای مخدر و استروئیدهای خوراکی باید پرهیز نمود .

 

در فیزیوتراپی

 

اعمال کشش، مانیپولاسیون ،Flexibility، تمرینات ایزومتریک ، Tens ، می تواند کمک کننده باشد .

 

در درمان بیماران مبتلا به دردهای کمر و پشت استفاده از ارزیابی های روان شناسی ، کاهش اضطراب و تجویز داروهای ضد افسردگی بسیا موثر است .

 

 

طب سوزنی نیز توسط سازمان بهداشت جهانی بعنوان یکی از درمانهای موثر در این بیماران پذیرفته شده است .

تزریق استروئید بصورت اپی دوران همراه با داروهای بی حسی موضعی که عمدتاً از متیل پورتیزولون استات ((Depo medrol استفاده میشود می تواند وسیله شخصی افتراقی بین دردهای با منشأ دیسک از دیگر دردها بوده و موفقیت بین 60 تا 85% کوتاه مدت و 30 تا 40% در طی 6 ماه دارد .

 

بعد از بهبود درد جهت بازتوانی طولانی مدت توصیه به انجام تمرینات قدرتی و Flexibility ستون مهره ای ـ کاهش وزن و استفاده از تکنیکهای شل کننده عضلانی و تغییر رفتار می گردد .

 

 

در این بیماران باید افراد زیر 15 سال و بالای 5 سال تب ولرز، عفونت های ادراری ، وجود ترومای مشخص ، درد هنگام استراحت و مداوم هنگام شب ، اختلال حسی پیشرونده و اختلال حسی بصورت زین در ناحیه ساکرال ، نقص نرولوژیک بصورت بی اختیاری ادراری و مدفوعی ، ضعف عضلات حرکتی ، کاهش وزن ، سابقه بیماریهای بدخیم ،وجوداستئوپروزیس و کسانی که استروئید با داروهای Ïmmuno suppression و یا عدم موفقیت طی 6 هفته بعد از شروع درمان حتماً باید بررسی های تکمیلی انجام شود .

 

مطالعه:

طی یک سال در بین مراجعات به درمانگاه
 

تعداد بازدید: 624
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal