بيمارستان آموزشي و درمانی امام (ره) ساري
۱۳۹۸ سه شنبه ۳ ارديبهشت
br ENGLISH
/img/NoImage.jpg 1393/07/01
مصرف هر نخ سيگار، 15 دقيقه از عمر آدمي را كم مي كند
فوق تخصص ريه و عضو هيئت علمي دانشگاه

فوق تخصص ريه و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به اينكه از هر 10 سيگاري، يك تا دو نفر به دليل مصرف سيگار جان خود را ازدست مي دهند،  افزود: مصرف يك نخ سيگار 15 دقيقه عمر را كم مي كند.۲۰۱۴۰۵۲۳_۱۳۴۳۵۱

به گزارش روابط عمومي مركز آموزشي درماني امام خميني (ره) ساري  مازندران،  دكتر علي شريفي پور در گفتگو با خبرنگاران، ضمن بيان اينكه مصرف دخانيات يكي از معظلات اجتماعي است، گفت: ايران در مصرف سيگار و مواد دخاني رتبه 10 و 11 دنيا را داراست.
وي، با بيان اينكه طي سالهاي اخير در ايران مصرف دخانيات در سنين جواني و در بين خانمها در حال افزايش است، افزود:  99درصد افرادي كه به سمت اعتياد مي روند از مصرف سيگار شروع كرده اند.
اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، ضمن تاكيد بر اينكه مصرف سيگار عامل اصلي اعتياد است،  ادامه داد: 50درصد افرادي كه سيگاري قهار مي شوند از سنين 10 تا 12 سالگي با سيگار آشنا شدند.
دكتر شريفي پور، ادامه داد: افرادي كه از سنين پايين به مصرف سيگار روي مي آورند، دچار بيماريهاي ريوي مي شوند بنابراين برخورد والدين با نوجوانان در اين سنين از اهميت ويژه اي برخوردار است.
اين فوق تخصص ريه در ادامه سخنانش، يك پرس قليان را معادل يك پاكت سيگار است، اظهارداشت: اطرافيان و نزديكان افراد سيگاري نيز دچار بيماري مي شوند.
دكتر شريفي پور، ادامه داد: سرفه هاي هشدار دهنده، نارسايي ريه ساده تا پيش رونده، برونشيت مزمن و  بيماريهاي سرطاني غير قابل علاج و سريع كشنده از جمله بيماريهايي است كه فرد سيگاري به آن دچار مي شود.
وي، با اشاره به اينكه سيگار بيش از 400نوع ماده مخدر دارد كه 100 نوع آن سرطان زاست، گفت: سرطانهاي پوست، دستگاه گوارش، خون، ريه، مغز، كليه، مثانه، رحم، لثه و زنان از جمله سرطانهايي است كه ممكن است فرد سيگاري  به آن مبتلا شود.
اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، خاطرنشان كرد:  كودكان والديني كه سيگار مي كشند ، 10 برابر ريسك ابتلا به آسم در آنان بيشتر است.
دكتر شريفي پور، با تاكيد بر اينكه تنوع بيماري در افراد سيگاري بسيار زياد است، افزود: سيگار يكي از ريزفاكتورهاي بيماري قلبي عروقي محسوب مي شود به طوري كه بعد از تصادفات و بيماريهاي قلبي عروقي، بيماريهاي ريوي كشنده ترين نوع بيماريها شناخته شد.
وي، ادامه داد: پيش بيني مي شود تا سال 2020 بيماريهاي مرتبط با ريه در دنيا  افزايش يابد.
اين فوق تخصص ريه، با بيان اينكه افراد بعد از 25 سالگي به استعمال سيگار ادامه دهند اميدي به بهبود بيماري آنان وجود ندارد.
دكتر شريفي پور، در خصوص مصرف سيگار بعد از غذا گفت: در مجموع سيگار كشيدن براي بدن مضر است و از نظر علمي نيز بعد از غذا خوردن مصرف سيگار صحيح نيست.
وي، هزينه درمان فرد سيگاري كه دچار سرطان شود را بيش از 50 تا 100ميليون تومان دانست و تصريح كرد: با صرف اين هزينه ها، فرد ممكن است درمان قطعي نشود.
اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، در ادامه سخنانش، شرايط آب و هوايي مازندران را در شيوع بيماريهاي ريوي موثر دانست و گفت: در اين استان برونشيت مزمن، ساده، ذات الريه مكرر جزء معضلاتي است كه در مراكز و كلينيكهاي درماني مشاهد مي شود.
دكتر شريفي پور، در خصوص توتونهاي جديد طعم دار بيان داشت: بسته هاي توتون جديد، در واقع خاكه و ضايعه توتون است كه به آن اسانس  و مواد ديگر افزوده مي شود تا بو و طعم مناسبي پيدا كند.
وي، ادامه داد: برخي گمان مي كنند دود قليان با آب مخلوط مي شود اثر منفي آن از بين مي رود، در حال كه مخلوط دود و آب بيشتر به پرزها و قسمتهاي تحتاني  ريه مي چسبد.
اين فوق تخصص ريه، محيط سالم و اراده فرد را در ترك سيگار موثر دانست.
گفتني است 31 مي مصادف با 10 خرداد روز جهاني بدون دخانيات نامگذاري شده است.

 

تعداد بازدید: 9
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal