بيمارستان آموزشي و درمانی امام (ره) ساري
۱۳۹۸ جمعه ۹ اسفند
br ENGLISH
دست قطع شده كشاورز مازندراني به بدنش با موفقيت پيوند زده شد. 1394/09/10
توسط حراج دست در بيمارستان امام خميني (ره) ساري
دست قطع شده كشاورز مازندراني به بدنش با موفقيت پيوند زده شد.
توسط حراج دست در بيمارستان امام خميني (ره) ساري

دست قطع شده كشاورز مازندراني به بدنش با موفقيت پيوند زده شد.20151201_131953 - Copy

به گزارش روابط عمومي بيمارستان امام خميني ره ساري دكتر سيد مهران رضوي پور  در گفت و گو با خبرنگار ما از پيوند دست قطع شده كشاورز مازندراني در اين مركز آموزشي درماني خبر داد.

وي تصريح كرد: بيمار از شهرستان بهشهر با قطع عضو از ناحيه كتف به اين مركز درماني مراجعه كرد، بيمار 42 ساله بود كه در اثر اشتباه در حين كار با دستگاه خورد كن علف به شدت صدمه ديد.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران خاطر نشان كرد: در اين سانحه عضو فوقاني بيمار كاملا قطع شد و پزشك جراح در مركز بهشهر به خوبي كارهاي اوليه اين بيمار را انجام داد و پس از آن به اين مركز درماني منتقل شد.

وي با اعلام اينكه پيوند اين عضو نياز به يك كار تيمي منسجم دارد، يادآور شد: در اين مركز درماني زمينه پيوند اعضا وجود داشت و با 7 ساعت كار مداوم بر روي اين بيمار پيوند انجام شد و در حال حاضر شرايط بيمار نيز مناسب است.

دكتر رضوي پور در ادامه خاطر نشان كرد: اين پيوند از روز شنبه تاكنون انجام شده و در حال حاضر كه سه روز از زمان پيوند گذشت دست كاملا زنده است، خون رساني مناسب بوده و بيمار هوشياري كامل دارد، شرايط بيمار در حال حاضر مناسب است و بايد براي تكميل درمان نيز چندين عمل ديگري بر روي اين بيمار انجام شود.

وي در پاسخ به سئوالي كه چند نفر از جراحان با شما در اين عمل همكاري كردند، يادآور شد: جراحي كامل اين عمل به تنهايي انجام شد، ولي همكاران اتاق عمل به خوبي همراهي كردند و بيمار را در طول 6 ساعت بيهوشي به خوبي كنترل كردند.

فوق تخصص جراحي دست در بيمارستان امام خميني در پاسخ به سئوالي درباره زمان مناسب براي انتقال اعضا قطع شده، اظهار كرد: قبلا افرادي كه در اين زمينه دچار سانحه مي‌شدند مجبور بودند كه فرد را به مراكز درماني در تهران منتقل كنند، و زمان بسيار طولاني طي مي‌شد و اين در حالي است كه اندام فوقاني حداكثر 6 ساعت پروسه زماني نياز دارد كه پيوند انجام شود.

وي درباره نحوه انتقال اعضا قطع شده و فرد به مركز درماني بيان داشت: يكي از شرايط سختي كه براي اين بيمار داشتيم، له شدگي شديد دست بود، عمل له شدگي اعضا بسيار سخت است، در اين موارد بايد ابتدا قسمت قطع شده را از آلودگي ظاهري پاك كرده و اگر سرم شستشو دارند تميز كنند و بهتر است كه لاي پارچه مرطوب استريل پيچيده شود و به صورت مستقيم با يخ در تماس نباشد و در دماي حدود چهار درجه نگهداري شود و با يخ غير مستقيم با لايه استريل شده تماس داشته باشد و اگر اين موارد رعايت شود زمان زنده نگهداشتن عضو بيشتر شده و اعضا براي پيوند مناسب خواهد بود.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران درباره احتمال موفقيت اين عمل به صورت كامل افزود: در حال حاضر بيمار خوش شانس بوده در اين موارد موفق بوديم، در برخي مواردي كه پيوند پاسخ نده عروق لخته مي‌شود و شاهد سياه شدگي عضو هم هستيم ولي در اين بيمار تاكنون اين موارد شاهد نبوديم.

فوق تخصص جراحي دست در بيمارستان امام خميني ساري درپاسخ به اين سئوال كه عضو به صورت كامل برگردد، بيان داشت: اعضاي كه قطع و له مي‌شوند پس از پيوند تا زماني كه به حالت عادي برگردند طولاني خواهد بود، و بيماري كه از قطع عضو نجات پيدا مي‌كند بسيار با ارزش هست.

وي دليل انتقال اين بيمار از مركز درماني بهشهر به بيمارستان امام خميني ره ساري را حضور پزشكان جراح عروق و جراح دست انجام مي‌شود، ميكرو سرجري و جراح دست دو تخصص جداگانه است كه به دليل عدم حضور متخصص ميكروسرجي هر دو قسمت كار توسط خودم انجام شد.

دكتر رضوي پور با بيان اينكه ابزارهاي لازم در اين مركز درماني توسط دانشگاه علوم پزشكي مازندران تهيه شد، بيان داشت: ابزارهاي لازم تا حدود 70 درصد تامين شد و احتياج داريم كه بقيه ابزار نيز تهيه شود و رئيس دانشگاه نيز به دنبال تهيه اين ابزار نيز هست و بتواند اين مركز به عنوان مركز ارجاعي فوق تخصص جراحي دست در استان مازندران فعاليت كند.

تعداد بازدید: 490
Powered by DorsaPortal