مركز تحقيقات سلامت فراورده هاي گياهي و دامی
۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد
br ENGLISH
رسالت و حيطه كاري مركز تحقيقات سلامت فرآورده هاي گياهي و دامي (PLP)

 

تجارب و علاقه مندي اعضاء و در نظر گرفتن اولويت‌هاي منطقه‌اي پيرامون تحقيقات مرتبط با سلامت فرآورده‌هاي گياهي و دامي حيطه كاري اين مركز را تعيين مي‌كند. انجام مطالعاتي در جهت ارزيابي كيفيت، تعيين راهكارهاي بهبود و ارتقا محصولات با منشا گياهي و دامي و تعيين نقش آنها در سلامت جامعه از فعاليت هاي اين مركز خواهد بود. همچنين ارائه شواهدي به سياستگزاران در زمينه ارتقا سلامت آحاد جامعه، از ديگر اهداف اين تحقيقات است.

اين مركز قصد دارد با انجام تحقيقات با كيفيت بالا در سطح ملي و بين المللي زمينه هاي ارائه بهترين راهكارها و سياستها در جهت ارتقا كيفيت و ايمني محصولات با منشا گياهي و دامي و در نتيجه ارتقا سلامت جامعه را فراهم سازد.

 

مهم ترين فعاليت ها و برنامه‌هاي در دست اجراي مركز عبارتند از:

    

1.       تكميل برنامه استراتژي مركز

2.       افزايش تعداد طرح‌هاي تحقيقاتي مرتبط با حيطه كار مركز در استان مازندران در راستاي سياست سلامت فرآورده هاي گياهي و دامي

3.       تسهيل كارهاي گروهي براي انجام تحقيقات سلامت محور

4.       تشويق و حمايت تحقيقات سلامت محور با انتخاب ايده تحقيقاتي و استفاده از يافته‌هاي تحقيق در امور اجرايي و سياستهاي منطقه اي

5.       همكاري با معاونت غذا و دارو دانشگاه و ساير ارگانهاي ذيربط استان جهت شناسايي مشكلات بهداشتي مربوط به حيطه كاري مركز، تجزيه و تحليل مشكلات و اولويت بندي تحقيقات

6.       انتشار نتايج تحقيقات براي سياستگذاران، محققين، كارشناسان و عموم جامعه

7.       همكاري با اعضاي كار گروه سلامت و بهداشت استان و ساير ارگانهاي اجرايي جهت يافتن راهكارهايي براي شناسايي چالش ها، ارائه راه حل و ترسيم نقشه راه براي حل مشكلات حوزه سلامت استان مازندران

8.       توانمندسازي محققين جوان و دانشجويان به منظور انجام فعاليتهاي مرتبط با ارتقا سلامت فرآورده هاي گياهي و دامي در منطقه

گروههاي مشاركت كننده در مركز تحقيقات:

1.   محققان دانشگاهي، دولتي و مردمي

2.   معاونت غذا و دارو دانشگاه

3.   سياستگذاران

اين افراد به صورت تمام وقت، پاره وقت و يا داوطلبانه با مركز همكاري مي نمايند.

 

 خدمات مركز تحقيقات سلامت فرآورده هاي گياهي و دامي:

1) مشاوره و همكاري تحقيقاتي:

اعضاء اين مركز و مشاوران تحقيقاتي به مراجعه كنندگان خدمات مشاوره اي در ارتباط با اولويتهاي تحقيقاتي، تهيه پروپوزال، متدلوژي تحقيق، همكاري در تصويب طرحهاي تحقيقاتي، كمك به تسهيل اجراي پروژه هاي تحقيقاتي، آناليز داده ها، روش انتشار نتايج و مقاله نويسي را ارائه خواهند نمود.

 2) همكاري در برگزاري كنگره ها، كارگاه ها و دوره هاي آموزشي مربوط به سلامت محصولات با منشا گياهي و دامي:

مركز تحقيقات سلامت فرآورده هاي گياهي و دامي از هرگونه برنامه هاي محلي، منطقه اي و ملي در زمينه ايمني محصولات با منشا گياهي و دامي و در نتيجه ارتقا سلامت جامعه استقبال و به برگزاري دوره ها، كارگاه هاي آموزشي، سخنراني‌ها و كنفرانس‌ها اهتمام نموده و ميزباني برخي از وقايع استاني، منطقه اي يا ملي را بر عهده خواهد گرفت.

 3) آموزش دانشجويان و محققان:

مركز تحقيقات سلامت فرآورده‌هاي گياهي و دامي فرصت‌هايي را براي آموزش مهارتهاي تحقيقاتي فراهم خواهد نمود. اين آموزشها به دانشجويان سطوح مختلف تحصيلات از طريق اساتيدي كه داوطلبانه با مركز همكاري مي كنند و يا اعضاي ثابت آن انجام خواهد شد. اين فرصتها به ايجاد تيمي عظيم از محققان ماهر در ناحيه كمك خواهد كرد.

4) انتشار نتايج تحقيقات:

اين مركز تلاش خواهد نمود تا نتايج تحقيقات علمي پژوهشي در حيطه كاري مركز را از طريق مجلات بصورت منطقه اي، ملي و بين المللي منتشر نمايد و از سوي ديگر سايت اينترنتي اين مركز تلاش خواهد نمود تا اين امكان را به صورت الكترونيكي در اختيار علاقمندان قرار دهد.

 5) همكاري با رسانه ها جهت آموزش به مردم:

اين مركز تلاش خواهد نمود تا نتايج بدست آمده از تحقيقات را كه مرتبط با روش زندگي مردم است و نيز آموزش‌هاي مربوط به آن را از طريق هماهنگي با رسانه‌هاي جمعي اعم از راديو تلويزيون، روزنامه‌هاي محلي، تهيه پمفلت و ساير رسانه‌هاي مناسب منطقه به اطلاع عموم رسانده و در جهت ارتقاء سلامت مصرف‌كنندگان فرآورده هاي گياهي و دامي گام بردارد.

6) برقراري ارتباط با ساير مراكز تحقيقاتي:

مركز تحقيقات سلامت فرآورده‌هاي گياهي و دامي تلاش خواهد نمود تا با ساير مراكز تحقيقاتي داخلي و خارجي ارتباط برقرار نمايد. اين مركز بدنبال يافتن فرصت‌هايي براي انجام طرح‌هاي مشترك با اين مراكز و نيز تبادل تجارب و اطلاعات است. برگزاري كارگاه ها و كنگره‌هاي مشترك از جمله اهداف اين ارتباطات خواهد بود.

 7) جذب منابع مالي:

تلاش خواهد شد تا بخشي از منابع مالي اين مركز جهت اجراي پروژه‌هاي كلان تحقيقاتي و نيز ساير فعاليت‌ها از طريق برقراري ارتباط با سازمان‌هاي دولتي و غير دولتي و همچنين موسسات ملي و بين المللي مختلف تامين شود.

 

 شوراي پژوهشي مركز:

اين مركز داراي مجوز تصويب طرح‌هاي پژوهشي در زمينه سلامت فرآورده هاي گياهي و دامي زير نظر معاونت تحقيقات و فن آوري دانشگاه است؛ به همين لحاظ محققان مرتبط با اهداف مركز اعم از اينكه عضو هيات علمي دانشگاه باشند يا نباشند مي‌توانند پروپوزال طرح خود را به مركز ارسال كنند. بعد از انجام مراحل اداري مربوط به ثبت طرح تحقيقاتي، داوري طرح توسط داوران علمي اين مركز انجام شده، طرح در شوراي پژوهشي مركز مطرح و نتيجه به اطلاع متقاضي اعلام مي‌شود.

 

 

 

 

 

 

1397/04/17
Powered by DorsaPortal