شبکه بهداشت و درمان سوادکوه
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد
br ENGLISH
چگونه با ميكروتيك انتقال صدا و تصوير انجام دهيم؟
Untitled Document

چگونه با ميكروتيك انتقال صدا و تصوير انجام دهيم؟

بيشتر كابران ميكروتيك علاقمند هستند كه تصاوير دوربين هاي مدار بسته خود را از راه دور و از طريق اينترنت ديده و بتوانند از شماره داخلي خود، در زماني كه خارج از محل كار هستند استفاده كنند.

اين مقاله به 2 بخش تقسيم شده است:

  1. انتقال صدا و تصوير بر روي IP آدرس استاتيك
  2. انتقال صدا و تصوير بر روي IP آدرس دايناميك

سناريو زير را تصور كنيد:

انتقال صدا و تصوير بر روي آي پي ادرس استاتيك

براي انتقال صدا و تصوير شما نياز به يك IP Static در محل نصب DVR (يا NVR) و IP PBX خود خواهيد داشت تا از طريق اين آدرس بتوانيد به دستگاه خود در محيط اينترنت اتصال پيدا كنيد. در صورت داشتن IP استاتيك و نوشتن رول DSTNAT شما ميتوانيد به سادگي اين ادرس IP را وارد كرده و به دستگاه خود وصل شويد.

اما DSTNAT چيست و چه كاربردي دارد؟

اين نوع NAT را زماني انجام مي دهيم كه بخواهيم يك شبكه Private را براي يك شبكه Public قابل دسترس قرار دهيم. در اين عمل IP Public خود را به IP Private ترجمه مي كنيم. در واقع DSTNAT آدرس يا پورت مقصد را به آدرس يا پورت مورد نظر ما تغيير مي دهد. پس زماني كه بخواهيم سرويس مورد نظري در شبكه داخلي خود را براي شبكه بيرون مثل اينترنت در دسترس قرار دهيم، بايد از DSTNAT استفاده كنيم.

به مسير IP -> Firewall -> NAT رفته و اقدام به افزودن يك رول جديد نماييد.

پنل DVR ما روي آدرس 192.168.255.100 و پورت 8080 بالا مي آيد. قصد داريم هر كسي كه به آدرس آي پي استاتيك 188.34.237.24 و پورت 81 آن رجوع كرد، بتواند پنل DVR ما را مشاهده نمايد. پس مطابق زير عمل مي كنيم.

سپس اقدام به افزودن يك رول جديد مي كنيم تا كاربران بيرون از سازمان با استفاده از پروتكل IAX2 بتوانند روي PBX ما رجيستر شده و تماس بگيرند. (به صورت پيش فرض IAX2 از UDP 4569 استفاده مي كند) پس مطابق زير عمل مي كنيم.

ميتوانيد با دانستن IP Static از بيرون سازمان Extension خود را رجيستر كرده و به تصاوير دوربين هاي مداربسته دسترسي داشته باشيد.

اما سوال اينجاست كه در صورت داشتن IP آدرس دايناميك چطور مي توان دستگاه را پيدا كرد.

انتقال صدا و تصوير بر روي آي پي دايناميك

در صورتي كه شما IP دايناميك داشته باشيد مسائل به مراتب پيچيده تر خواهد بود چون شما نمي دانيد چه زماني آدرس IP شما تغيير خواهد كرد. بهترين روش براي دنبال كردن اين تغييرات در ادرس IP ساختن يك سرويس دايناميك DNS يا DDNS است.

ميكروتيك سرويس DDNS خود را با نام MikroTik Cloud معرفي كرد. اين سرويس از نسخه 6.14 به بعد و فقط براي RouterBOARD ها در دسترس است. ركورد DNS مربوط به دستگاه شما با استفاده از سريال دستگاه توليد و به آدرس آي پي عمومي شما اشاره مي كند. يا به عبارت بهتر ركورد DNS به ازاي هر روتر توليد مي شود و هميشه ان اسم ثابت خواهد ماند و فقط آدرس IP آن تغيير خواهد كرد.

براي فعال سازي اين سرويس به مسير IP -> Cloud رفته و مطابق شكل زير عمل كنيد.

از اين پس مي توانيم با وارد كردن اين DNS Name به روتر خود دسترسي داشته باشيم.

سپس به مسير IP -> Firewall -> NAT رفته و رول هاي زير را اضافه مي كنيم.

حال ميتوانيد با دانستن DNS Name از بيرون سازمان Extension خود را رجيستر كرده و به تصاوير دوربين هاي مداربسته دسترسي داشته باشيد.

------------------------------------------------------------------------

* منبع : مؤسسه آموزشي عصر شبكه

1396/12/15
Powered by DorsaPortal