دانشكده پرستاري بهشهر
۱۴۰۰ شنبه ۹ بهمن
br ENGLISH
درباره ما
تاریخچه

کتابخانه گنجینه ای است فرهنگی که در آن مجموعه هایی از اطلاعات و دانش بشری گرد آمده است. رشد و گسترش کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی در حال حاضر از الزامات حیاتی هر موسسه علمی و دانشگاهی است.

کتابخانه ی این دانشکده همزمان با تاسیس دانشکده پرستاری بهشهر در سال 1392 با پذیرش دانشجویان در رشته ی پرستاری در مقطع کارشناسی شروع به فعالیت کرد. فضای کتابخانه در طبقه ی همکف، ضلع جنوبی ساختمان دانشکده با حدود 115 متر مربع زیربنا واقع شده است. بخش مخزن و میز امانت 26 متر مربع و دو سالن مطالعه خواهران و برادران هر کدام 18 متر مربع سالن های مطالعه هر کدام دارای 6 میز و 8 صندلی می باشند. منابع اطلاعاتی موجود تا کنون 3588 نسخه که شامل 3392 نسخه کتابهای فارسی ، 136 نسخه کتابهای لاتین و 60 نسخه منابع دیجیتال بوده و دارای 140 نفر عضو فعال است. سیستم قفسه بندی کتاب باز (دسترس آزاد مراجعه کننده) ، دارای سیستم امنیتی است و نرم افزار کتابخانه ای ثنا (ثامن) در حال استفاده است که امانت دهی به صورت سیستمی صورت می گیرد. تعداد رایانه موجود پنج دستگاه و یک دستگاه پرینتر می باشد.

  تعداد نسخ تعداد عنوان
کتابهای فارسی33921174
کتابهای لاتین 136 68
کتابهای الکترونیکی و CD ها60 18

اهداف این کتابخانه به طور اعم شامل

  • · شناسایی نیاز اطلاعاتی کاربران و ارائه خدمات استفاده از منابع
  • · گزینش و انتخاب منابع مناسب از میان منابع منتشره
  • · گرد آوری کلیه منابع علمی معتبر در زمینه های پرستاری و علوم وابسته و ارائه خدمات اطلاع رسانی
  • · فهرستنویسی، رده بندی و آماده سازی مجموعه کتاب های فارسی و لاتین موجود در کتابخانه
  • · سازماندهی و ارائه خدمات دسترس پذیر منابع اطلاعاتی چاپی و الکترونیک
  • · ارتقا کمی و کیفی منابع کتابخانه ای اعم از چاپی و الکترونیکی
  • · تهیه محتوا و روزآمدسازی وب سایت کتابخانه‌ی دانشکده
  • · مدیریت و نظارت بر نرم افزار و پورتال جامع کتابخانه
یک نفر کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی در کتابخانه مشغول به کار می باشد.


مهمترین بخش های کتابخانه عبارتند از :

· بخش خدمات فنی (انتخاب و خرید منابع یا مجموعه سازی، فهرست نویسی و آماده سازی منابع)

مجموعه سازی کتابخانه طبق موضوعات مشخص انجام می گیرد . با توجه به سرعت روز افزون تولید اطلاعات و این که هیچ کتابخانه ای هر چند عظیم، قادر نیست با منابع محدود مالی همه اطلاعات موجود در زمینه کار خود را فراهم کند ، سعی می کنیم که در اولویت اول کتب آموزشی و رفرنس ها خریداری گردد، و اگر منابع مالی جوابگو بود، کتب غیر رفرنس طبق در خواست و نظر اعضای محترم هیات علمی و دانشجویان فراهم می گردد.


پایگاه ها و بانکهای اطلاعاتی الکترونیکی که همان پایگاه های مورد اشتراک وزارت بهداشت می باشد که اهم آنها عبارتند از : Wiley, Science direct, Scopus, Thomson reuters ,…

فهرست نویسی و آماده سازی مواد :

در بخش فهرست نویسی، منابع اطلاعاتی کتابخانه مورد بررسی توصیفی و تحلیلی (موضوعی) قرار گرفته و در چارچوب استانداردهای بین المللی کتابداری فهرست نویسی و رده بندی می شوند.

با توجه به ضرورت استفاده از تکنولوژی اطلاعات در سازماندهی و بازیابی منابع، این بخش ضمن انجام امور روزمره به مکانیزه کردن خدمات فهرست نویسی و سازماندهی منابع در چارچوب برنامه زمان بندی شده اقدام می نماید. سیستم رده بندی مورد استفاده در کتابخانه رده بندی NLM می باشد که یک رده بندی موضوعی بین المللی است که مختص کتابخانه های پزشکی و علوم وابسته، در دنیا می باشد که توسط کتابخانه پزشکی آمریکا تهیه و منتشر می شود، در این رده بندی بر اساس موضوع کتاب به آنها شماره ای اختصاص داده میشود که این شماره همان شماره بازیابی کتاب در قفسه می باشد.

بعد از فهرست نویسی، اطلاعات منابع فهرست شده وارد نرم افزار جامع کتابخانه ای ثنا می شود که این امر باعث سهولت و سرعت بازیابی و دسترسی به منابع جهت استفاده مراجعین می شود.

· بخش امانت و مخزن کتاب

مهمترین وظیفه این بخش تحویل، تمدید، برگشت و رزرو کتب وکمک و راهنمایی مراجعین در بازیابی مطالب و کتب مورد نیاز می باشد.امانت منابع کتابخانه به صورت دستی و کامپیوتری و با استفاده ازسیستم نرم افزاری جامع کتابخانه ای ثنا و بر اساس آئین نامه امانت دانشگاه انجام می پذیرد. مخزن کتابخانه به صورت قفسه باز اداره می گردد.

مراجعین جهت امانت گرفتن کتاب باید عضو کتابخانه شوند. مدت اعتبار کارت عضویت کتابخانه دانشکده برای دانشجویان برابر با مدت اعتبار کارت دانشجویی آنان و یا ( طول مدت تحصیلی ) است. مدارک لازم جهت عضویت : ارائه کارت دانشجویی معتبر یا لیست اسامی دانشجویان به همراه شماره دانشجویی، دو قطعه عکس 4×3 و تکمیل فرم عضویت می باشد.

· بخش مجلات

بخش نشریات کتابخانه دانشکده با جمع آوری مجله های جاری و گذشته نگر مجموعه ای فراهم سازد که نیازهای پژوهشی مراجعان را تامین نماید. تعداد مجلات چاپی لاتین موجود حدود5 عنوان، و تعداد مجلات فارسی نیز حدود 7 عنوان می باشد. در قسمت آرشیو نیز شماره های گذشته نشریات که شامل مجلات گذشته نگر می باشد، به منظور بهره وری دانشجویان و اساتید در معرض استفاده قرار گرفته است.

چشم انداز

· ارتقای سطح دسترسی و تکمیل منابع

· انتقال فضای کتابخانه به مکان مناسب تر به لحاظ استانداردها

· افزایش تعداد کتابدار در هر بخش کتابخانه

· الکترونیکی نمودن اکثر فرآیندهای کتابخانه

جامعه استفاده کنندگان کتابخانه

جامعه استفاده کنندگان کتابخانه کلیه دانشجویان دانشکده پرستاری بهشهر و دانشگاه علوم پزشکی ، اعضای هیات علمی، پزشکان، کارکنان و پژوهشگران می باشد. البته با توجه به صلاحدید مسئول کتابخانه سرویس دهی خدمات کتابخانه در بخش های مختلف به سایر مراجعان متفاوت خواهد بود.

1400/10/22
Powered by DorsaPortal