معاونت غذا و دارو
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1397/05/06 تعداد بازدید: 122
اطلاعيه در مورد نگراني مصرف داروي والسارتان
شركت و سري ساخت هاي ريكال شده داروي والسارتان

والسارتان از داروهاي مصرفي رايج براي درمان فشار خون بالا و نارسايي قلبي است كه در طي هفته اخير از بازار دارويي 23 كشور جهان در حال جمع آوري است.

پس از اعلام شركت چيني تامين كننده ماده موثره داروي والسارتان، مبني بر وجود ناخالصي پيش بيني نشده بنام NDMA كه در اثر تغيير در مراحل ساخت ايجاد شده، داروي والسارتان از 23 كشور جهان در حال جمع اوري است. به دنبال اين خبر سازمان غذا و داروي ايران ليستي از شركت‌هاي داخلي كه مواد اوليه خود را از اين شركت چيني خريداري كرده اند اعلام كرد. اين ليست به داروخانه هاي سراسر كشور ارسال شده و داروهاي اين شركت ها تحت نظر معاونت غذا و دارو در تمام شهرها در حال جمع آوري است.

دفتر تحقيق و توسعه معاونت غذا و دارو مازندران در توصيه به بيماران مصرف كننده والسارتان گفت: به هيچ عنوان دارو را خودسرانه قطع نكنند زيرا قطع اين دارو مي‌تواند منجر به خطرات جدي افزايش شديد فشار خون و سكته هاي قلبي و مغزي شود. اين افراد بايد در اولين فرصت به نزديكترين داروخانه محل زندگي خود مراجعه كرده و با دكتر داروساز در مورد شركت دارويي دارويشان مشورت كرده و در صورت نياز شركت توليد كننده داروي خود را عوض كنند. پس از آن به پزشك متخصص قلب و عروق خود مراجعه كرده و در مورد ادامه مصرف داروي والسارتان از وي سوال كنند.

در پايان دقت كنيد اين مشكل تنها مربوط به والسارتان هايي كه مواد اوليه ان از شركت چيني Zhejiang Huahai باشند و ديگر  والسارتان هايي كه از منابع ديگري تهيه شده هيچ مشكلي ندارند. در صورت داشتن هر گونه سوال مي‌توانيد با مركز اطلاع رساني دارو ها و سموم دانشگاه علوم پزشكي مازندران با شماره تماس 190 تماس حاصل فرماييد.
 
شركت و سري ساخت هاي ريكال شده به شرح ذيل مي باشد: 
 
 
اطلاعيه در مورد نگراني مصرف داروي والسارتان
Powered by DorsaPortal