حوزه ریاست
۱۳۹۹ جمعه ۲۰ تير
br ENGLISH
تاریخ: 1389/08/14 تعداد بازدید: 26
نخستین پیوند کلیه در دانشگاه علوم پزشکی مازندران با موفقیت پایان یافت
پیش از ظهر امروز کلیه زنی به شوهرش در بیمارستان امام خمینی (ره) ساری اهدا و عمل پیوند انجام شد.

نخستین پیوند کلیه در بیمارستان امام خمینی (ره) ساری با تیمی به سرپرستی دکتر ایوب برزگز نژاد با موفقیت پایان یافت

پیش از ظهر امروز کلیه زنی به شوهرش در بیمارستان امام خمینی (ره) ساری اهدا و عمل پیوند انجام شد.

دکتر محمد مهدی ناصحی رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران در مراسم راه اندازی بخش پیوند کلیه که با حضور معاون آموزشی دانشگاه رییس بیمارستان امام خمینی (ره) ساری و جمعی از پزشکان و پرسنل این بیمارستان افتتاح شد گفت : نخستین پیوند كلیه در جهان سال 1953 انجام شد و در ایران نخستین پیوند كلیه سال 1347 در شیراز انجام گرفت .

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران افزود : در ایران بیش از 90 درصد از اهدا کلیه توسط فامیل است که در اهدا کلیه توسط فامیل در جهان رتبه 4 و در خاور میانه رتبه اول را دارا است .

وی افزود : با راه اندازی بخش پیوند کلیه در دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، بیماران کمتر به استانهای دیگر و تهران جهت این امر خواهند رفت .

دکتر محمد مهدی ناصحی از تیم جراحی پیوند کلیه تقدیر کرد و افزود : از مدتها قبل برای آماده سازی بخش پیوند کلیه تلاش های زیادی شده است که امروز همزمان با بهره برداری از بخش پیوند کلیه اولین پیوند کلیه نیز انجام شد .

گفتنی است در جراحی پیوند کلیه ، دکتر کوشاکمالی ، دکتر محمد جواد سلمانی ، دکتر حبیب الله فانی استاد یار دانشگاه و فلوشیپ پیوند کلیه و همچنین دکتر علی عیسی پور ارولوژیست نیز دکتر ایوب برزگر نژاد را همراهی کردند .

در ادامه این مراسم دکتر ایوب برزگر نژاد فلوشیپ پیوند کلیه و استادیار دانشگاه نیز گفت : اهدا کننده این کلیه خانم این بیمار50 ساله بوده و بیمار فوق بخاطر نارسایی کلیه یکسال و نیم دیالیز می شد .

 

نخستین پیوند کلیه در دانشگاه علوم پزشکی مازندران با موفقیت پایان یافت
Powered by DorsaPortal