حوزه ریاست
۱۳۹۹ شنبه ۲۱ تير
br ENGLISH
تاریخ: 1389/09/01 تعداد بازدید: 9
مهمترین برنامه های دانشگاه ، ارتقاء اورژانس و حذف زیر میزی است
دکتر فرزاد بزرگی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی در حاشیه معرفی رییس مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ساری مازندران خبر داد.

دکتر فرزاد بزرگی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی در حاشیه معرفی رییس مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ساری مازندران خبر داد.

مهمترین برنامه های دانشگاه ارتقاء اورژانس بیمارستان ها و حذف زیر میزی ها است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران مهمترین برنامه های خود را ارتقاء بخش های اورژانس بیمارستان ها حذف زیر میزی ها عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، دکتر بزرگی گفت: با ارتقاء بخش های اورژانس بیمارستان ها و حذف زیر میزی ها می توانیم شاهد موفقیت های دانشگاه در افزایش رضایتمندی مردم در این زمینه باشیم .

وی مشکلات پیش روی اورژانس های بیمارستان را یک موضوع کشوری دانست وافزود: اورژانس بیمارستان ها از گذشته بعنوان یک بخش مستقل دیده نشد و راه حل و برنامه ای برای آن تدوین نگردیده است در واقع اورژانس بیمارستان یک بخش کوچک از کل بیمارستان است که امکانات ، تجهیزات و نیروهای آن نمایانگر کل بیمارستان است .

دکتر بزرگی افزود : برنامه ای برای ارتقاء خدمات اورژانس طراحی که در راستای برنامه های وزارت بهداشت و درمان است و جزئیات این برنامه شامل تاکید بر فرایندها ، تفکیک عملکرد و وظایف ، تریاژ ، تعیین واحدهای خدمات دهنده به بیمار ، ساماندهی نظام ثبت و ضبط ، اصلاح فضای فیزیکی با هماهنگی معاونت توسعه ، آموزش نیروی انسانی و افزایش انگیزه است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت : تاکنون برخی از اورژانس ها مثل بیمارستان شهید رجایی تنکابن و امام خمینی و بوعلی سینا ساری در این مسیر تغییراتی را شروع کردند که در آینده نتایج آن را خواهیم دید .

او گفت : با توجه به تاکید مسئولین وزارت بهداشت و درمان ودر دانشگاه نسبت به پدیده شوم زیر میزی جهت کنترل این پدیده در بعضی از رشته های تخصصی ، پزشکان تمام وقت را در منطقه شرق و غرب و مرکز استان جذب مراکز درمانی شده تا به این طریق کلیه بیماران به آن سمت ارجاع شوند و 59 پزشک متخصص را هم با برقراری یک سری مزایای ویژه در بیمارستانها به صورت تمام وقت به کار گرفته و سعی شد با نظارتهای ویژه و برخورد های جدی با پزشکان متخلف بتوانیم زیر میزی را حذف کنیم و اگر تا کنون این نظارت و کنترل دقیق نشده ، پشتوانه ای برای انجام آن نداشته ایم .

بزرگی خاطرنشان کرد : ما توانایی پذیرش بیماران و ارائه خدمات درمانی و حل مشکل بیماران را داریم برای انجام موفق این طرح مردم باید به ما اعتماد کنند و موارد تخلف را گزارش داده و در صورت حل نشدن مشکل به معاونت درمان مراجعه نمایند تا مشکل پذیرش بیماران در داخل استان حل شده و در صورت عدم وجود امکانات در استان هماهنگی های لازم جهت اعزام بیماران به خارج استان مهیا می گردد.

وی در خصوص ،کمبود نیروی پرستاری و پزشکی متخصص در مراکز درمانی گفت: در بخش غیر پزشکی حدود 25 الی 30 درصد کمبود نیرو داریم که در حال پیگیری و رفع آن بوده و در گروه پزشکی هم براساس استاندارها یی که تعریف شد با کمبود نیر مواجه ایم که با جذب پزشکان متخصص این مشکل نیز مرتفع خواهد شد .

وی با شاره به اینکه در نظر است برای حداکثر بازدهی و ارتقاء خدمات ،مدیریت اورزانس هارا به متخصصین و ترجیحا متخصصان اورژانس واگذار کنیم افزود : با این اقدام مسئولین فنی اورژانس ها را درفرایند درمان و اصلاح نقاط ضعف بشتر آشنا نماییم .

دکتر بزرگی گفت: در حال حاضر تنها اورزانس بیمارستان امام خمینی (ره) ساری با اجرای این طرح دارای متخصص اورژانس بوده و فرایند ارتقاء خدمات اورژانس را طی میکند .

این مقام مسوول یکی دیگر از مشکلات پیش روی بیمارستان ها را حل مشکل زباله سوزها دانست وافزود:راه اندازی زباله سوزها در بیمارستانها از برنامه کشوری در گذشته بوده و قبل از آنکه انجام شود برنامه کشوری به سمت خریداری و راه اندازی دستگاهی مدرنتر بنام "هیدرو کلاو ایجاد کننده" تغییر کرد ، و در حال حاضر این دستگاه ها در برنامه کاری ما قرار دارد و هم اکنون تمام بیمارستانها از بابت مدیریت زباله های عفونی مشکلی ندارند و تنها در روش از بین بردن زباله ها اختلاف است.

وی افزود : در 50 درصد بیمارستانها زباله سوز تبدیل به دستگاه استریل کننده شد و مابقی سال بعد انجام می شود که در بیمارستان امام خمینی (ره) دستگاهها را خریداری و فضا آماده شد و تا پایان سال راه اندازی می شود این در حالی است که بیمارستانها جدیدالتاسیس زباله ها خود را به بیمارستانها مجهز برای امحاء می فرستند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران درپاسخ به وضعیت مراکز درمانی استان،خاطر نشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مازندران دارای 22 بیمارستان تابعه است که از این تعداد 5 مرکز آموزشی درمانی و در مجموع 3018 تخت وجود دارد که 535 تخت ویژه و 168 تخت ÏÇÜ می باشد و از مجموع بیمارستانهای استان به جز سه بیمارستان آموزشی امام خمینی، بوعلی ساری و رازی قائمشهر، سایر بیمارستانها به صورت منطقه ای تحت پوشش بیمارستان مرجع می باشد که به این ترتیب با توجه به توزیع نیروی انسانی و امکانات و تجهیزات ، خدمات ویزه ای در بیمارستانهای مرجع منطقه ارائه می شود . مثلا در شرق استان بیمارستان امام بهشهر ، غرب استان بیمارستان تنکابن و رامسر و مرکز استان بیمارستان 17 شهریور مرجع تروما ، امام رضا مرجع داخلی و امام علی (ع) مرجع زنان است .

وی یادآور شد طبق مصوبه هیات رئیسه دانشگاه بیمارستانهای تنکابن و رامسر آموزشی هستند و همانند بیمارستانهای ساری و قائمشهر باید از نظر تجهیزات و امکانات ارتقاء یابند و در حال طی مراحل قانونی کار می باشند و در دو سال آینده این دو بیمارستان ، دانشجویان واحد دانشگاهی بین المللی رامسر را آموزش خواهند داد.

دکتر بزرگی با اشاره به استقبال گسترده مردم از کلینیک طوبی در ساری افزود : در نظر است مرکز دیگری به عنوان پشتیبان کلینک طوبی راه اندازی کرده و نیاز های مردم ، مثل جراحی های سرپایی در آن مرکز انجام شود و این طرح هم با تصویب در سفر ریاست محترم جمهور، عملیاتی می شود

معاون درمان دانشگاه افزود : یکی دیگر از برنامه های ما این است که تا آخر سال 50 تخت icu در استان راه اندازی شود همچنان که در 6 ماه گذشته 40 تخت ÏÇÜ اضافه شد و مجموع تختها به 220 رسیده است.

 

مهمترین برنامه های دانشگاه ، ارتقاء اورژانس و حذف زیر میزی است
Powered by DorsaPortal