حوزه ریاست
۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1389/09/03 تعداد بازدید: 7
آغاز مطالعه شاخصهای چندگانه سلامت و جمعیت از 6 آذر در استان
دکتر حسین جلاهی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران : مطالعه شاخصهای چندگانه سلامت و جمعیت در جمهوری اسلامی ایران از 6 آذر در استان آغاز خواهد شد.

دکتر حسین جلاهی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران :

مطالعه شاخصهای چندگانه سلامت و جمعیت در جمهوری اسلامی ایران از 6 آذر در استان آغاز خواهد شد.

دکتر جلاهی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با توجه به مطالعه شاخصهای چندگانه سلامت و جمعیت در جمهوری اسلامی ایران گفت: نقش اطلاعات و شواهد در تصمیم­گیری­ها موضوعی کاملاً اثبات شده و بدیهی است ودر نظام سلامت نیزگردآوری اطلاعات جامع و کامل در زمینه جمعیت و وضعیت سلامت آنان کلیدی ترین ابزار در راستای تدوین سیاست­ها ، مداخله ها و برنامه­ریزی های مناسب و منطبق تر با نیازهای جامعه محسوب می گردد .

دکتر جلاهی افزود : با استفاده از این اطلاعات ، نظارت و پایش پیشرفت ها و دستاوردها در مقیاس ملی و بین­المللی میسر می گردد و این اطلاعات ، می توانند برای تولید شاخص­هایی به کار روند که وضعیت سلامت را در هر مقطع از زمان و در مقایسه با کشورهای دیگر نشان می­دهند . وی گفت : بدون تولید این گونه اطلاعات و نشانگرها ، نظام سلامت ممکن است پا در مسیری بیراهه نهاده و بدون در نظر گرفتن نیازهای واقعی ، منابع را در مسیر غیر واقعی وغیر اثر بخش هزینه نماید .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی مازندران افزود: در حال حاضر با عنایت به نامگذاری دهه آینده به نام دهه پیشرفت و عدالت از سوی مقام معظم رهبری و ضرورت تدوین برنامه توسعه فرهنگی و اقتصادی پنج ساله پنجم با رویکرد پیشرفت و عدالت و انسان سالم و سلامت همه جانبه و به منظور برنامه ریزی جهت انجام مداخلات لازم برای کاهش بی عدالتی در سلامت و اجرای برنامه پزشک خانواده در شهرها ،تهیه و محاسبه شاخص های مهم سلامت از طریق انجام بررسی شاخص های چندگانه سلامت و جمعیت یکی از اولویت های کشور می باشد .

دکتر جلاهی افزود : شاخص های اهداف توسعه هزاره (MDGs ) که یکی از تعهدات بین المللی کشور مان بوده و جمهوری اسلامی را از نظر دستیابی به اهداف توسعه هزاره با سایر کشورها مقایسه می کند ، براساس داده های حاصل از ا ین بررسی قابل تولید و گزارش خواهد بود .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران با اشاره به اینکه در این مطالعه 1350 خانوار در سطح استان به طور تصادفی انتخاب شده و مورد مصاحبه قرار می گیرند افزود : از این خانوارها اطلاعاتی در زمینه های مختلف نظیر ویژگی های اجتماعی و اقتصادی خانوار ، مرگ و میر ، باروری ، پوشش خدمات سلامت کودکان و زنان ومیزان دانش آنها در زمینه بیماریهای مهم پرسیده خواهد شد و اندازه های قد و وزن کودکان جمع آوری خواهد شد .

وی گفت : این طرح از 6 آذر ماه به مدت یکماه در سطح استان اجرا خواهد شد و مصاحبه توسط تیم های پرسشگری که شامل 2 خانم و 1 آقا می باشند درب منازل خانوارها انجام خواهد شد .

دکتر جلاهی خاطر نشان ساخت در تمام شهرستانهای استان افراد تیم با کارت شناسایی کد دار مشخص به همراه ماشین دولتی با آرم دانشگاه علوم پزشکی مازندران به درب منازل مراجعه خواهند کرد و یک هفته قبل از شروع طرح خانوارهایی که باید از آنها پرسشگری شود مشخص شده و به آنها اطلاع داده شده تا مدارک مورد نیاز مانند شناسنامه و دفترچه بیمه اعضای خانوار و کارت رشد کودکان را جهت پاسخگویی به تیم پرسشگری آماده نمایند

این مقام مسئول افزود : در صورتی که یکی از اعضای خانوار مورد نظر پرسشگری که زنان 54-15 ساله و کودکان زیر 5 سال می باشند در ساعت حضور تیم مصاحبه گر در منزل حضور ندارند به مسئول تیم یا مرکز بهداشت شهرستان اطلاع دهند .

دکتر جلاهی از تمام خانوارهایی که جهت پرسشگری انتخاب شده اند خواست تا طی هماهنگی به عمل آمده در ساعت پرسشگری در منزل حضور داشته و با حوصله و صداقت به سوالات پاسخ دهند و اطمینان داشته باشند که اطلاعات به صورت کاملا محرمانه جمع آوری می شود.

 

آغاز مطالعه شاخصهای چندگانه سلامت و جمعیت از 6 آذر در استان
Powered by DorsaPortal