حوزه ریاست
۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1389/01/23 تعداد بازدید: 10
همایش بزرگداشت هفته سلامت در محمودآباد
همایش بزرگداشت هفته سلامت با حضور نماینده مقام معظم رهبری در استان ، استاندار ، رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران و مدیران دستگاههای اجرایی در محمود آباد برگزار شد

همایش بزرگداشت هفته سلامت با حضور نماینده مقام معظم رهبری در استان ، استاندار ، رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران و مدیران دستگاههای اجرایی در محمود آباد برگزار شد

در این مراسم حضرت آیت الله طبرسی نماینده مقام معظم رهبری در استان مازندران با اشاره به اهمیت بهداشت از نظر اسلام افزود بهداشت در اسلام از اهمیت بالایی برخوردار است و هیچ دینی به اندازه اسلام به بهداشت فردی اجتماعی اهمیت نداده است .

حضرت آیت الله طبرسی افزود : مسواک زدن دراسلام اهمیت زیادی دارد تا جایی که پیامبر اکرم(ص) فرمود اگر مسواک زدن برای امت من مشقت زیادی نداشت مسواک را واجب می کردم .

وی افزود : در اسلام سفارش شده است که از شانه مسواک و حوله بصورت اشتراکی استفاده ننماییم و تمام این دستورات پایه های بهداشت فردی است .

نماینده مقام معظم رهبری در استان با اشاره به این مطلب که همه ما ضامن سلامت جامعه هستیم افزود : اگر مسایل بهداشتی در اسلام را رعایت کنیم جامعه ای سالم خواهیم داشت .

وی در پایان با اشاره به پیام نوروزی مقام معظم رهبری از متولیان بهداشت خواست تا با همت و کار مضاعف نسبت به برنامه ریزی بهتر برای آگاهی مردم از مسائل بهداشتی تلاش کنند .

در ادامه برنامه سید علی اکبر طاهایی استاندار مازندران با اشاره به اینکه با وجود اقدامات و کارهای زیادی که صورت گرفت هنوز به استانداردهای لازم نرسیده ایم افزود : شاخصهای بهداشتی در استان مازندران نشانه ارتقاء بسیار بالای سطح بهداشتی نسبت به قبل از انقلاب است و قبل از انقلاب در استان حتی یک تخت ویژه وجود نداشته و اصلا دانشگاه علوم پزشکی در استان وجود نداشت در حالی که در حال حاضر این استان با دو دانشگاه علوم پزشکی دولتی و یک دانشگاه علوم پزشکی وابسته به دانشگاه آزاد وجود دارد .

وی افزود این استان در حال حاضر دارای سه دستگاه ام آر آی و 9 دستگاه سی تی اسکن است که قبل از انقلاب این امکانات وجود نداشته است.

طاهایی با اشاره به معضل دفع زباله ، به میزان بالای زباله های تولیدی در استان اشاره کردوافزود زباله مرکز استان به 140 کیلومتری شهرستان ساری منتقل می شود که علاوه بر هزینه زیاد حمل و نقل مشکلات زیادی را برای منطقه ایجاد می کند و باید فکری اساسی برای دفع بهداشتی زباله نمود.

وی با اشاره به این مطلب که بهداشت روان جزئی از آموزه های دینی است افزود باید از ظرفیت های دینی استفاده شود به همین منظور رهبر معظم انقلاب درآغاز سال نو با طرح موضوع همت مضاعف و کار مضاعف بر استفاده از حد اکثر ظرفیت تاکید فرمودند و باید با همت مضاعف و کار مضاعف و همدلی همه دست اندرکاران به جایگاه مناسب تری در بخش آلاینده ها و بهداشت و مخصوصا موضوع زباله که تهدید کننده سلامت جامعه است دست بیابیم .

استاندار مازندران با اشاره به اینکه امروزه مواد مخدر با اهداف سیاسی نیز تولید میشود افزود : افزایش تولید مواد مخدر با هدف ضربه به نظام مقدس جمهوری اسلامی صورت می گیرد و این میزان در سالهای اخیر به 3 برابر افزایش یافته که علاوه بر آن موادهای مخدر دیگری نیزتولید و در جامعه پخش می گردد.

در ادامه دکتر محمد مهدی ناصحی رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران با تاکید بر همکاری های بین بخشی در عرصه سلامت گفت : با مشارکت های مردمی و نهادهای مردم محور می توانیم اثر مثبت و قابل قبولی در جامعه ایرانی داشته باشیم .

دکتر ناصحی با اشاره به شعار سازمان جهانی بهداشت با عنوان شهر نشینی و سلامت افزود : شهرنشینی علاوه بر حسناتی که دارد دارای مشکلاتی نیز هست که باید با برنامه ریزی و همکاری و مشارکت مردم در حل مشکلات شهر نشینی تلاش کنیم .

وی افزود: ترافیک ، آلودگی صوتی ، آلودگی هوا، آلودگی زیست محیطی ، مهاجرت روستائیان به شهر ها و ایجاد حاشیه نشینی در شهرها از جمله مشکلات شهر نشینی است که باید تمام دستگاههای اجرایی و نهادهای مردمی با مشارکت خود آنرا حل نمایند .

دکتر ناصحی با اشاره به مواهب ارزشمند و طبیعت زیبای استان گفت: باید به فرهنگ شهر نشینی توجه بیشتر شود و مشارکت مردمی در این زمینه مهمتر از هرچیز دیگری است .

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران اظهار داشت اگر چه 25% کارهای سلامت به حوزه بهداشت و درمان مربوط است اما بقیه کارهای عرصه سلامت در گرو همکاریهای بین بخشی است و باید به طور جدی برای ارتقاء عرصه سلامت همکاری کرد .

وی افزود قدم اول همکاریهای بین بخشی از آموزش و پرورش آغاز می شود و باید مقدمات فرهنگ سازی از مهد کودکها و مدارس آغاز شود و البته آموزش و پرورش فعالیتهای چشمگیری در همکاری با دانشگاه انجام داده است .

دکتر ناصحی به ادارات دیگر مرتبط باعرصه سلامت اشاره کرد و افزود : شهرداری ها ، آب و فاضلاب ، راه وترابری و نیروی انتظامی دستگاههایی هستند که می توانند با مشارکت مردمی در ارتقای سلامت سهم بسزایی داشته باشند.

وی با اشاره به شعار نوروزی مقام معظم رهبری اظهار امیدواری کرد با همت مضاعف و کار مضاعف و همکاری خیرین عرصه سلامت بعنوان پشتوانه دستگاه سلامت بتوانیم سلامت جامعه را ارتقاء بخشیم .

در ادامه مدیر کل پایانه های استان با ارائه آمار تصادفات و تلفات جاده ای دلایل این تصادفات را تحلیل و بررسی کرد

در پایان از خیرین عرصه سلامت و مدیران نمونه عرصه سلامت تقدیر و تجلیل شد .
 

 

همایش بزرگداشت هفته سلامت در محمودآباد
Powered by DorsaPortal