حوزه ریاست
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۴ تير
br ENGLISH
تاریخ: 1389/12/26 تعداد بازدید: 68
تشدید نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی
معاون غذا وداروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران عنوان کرد: نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی در ایام نوروز تشدید می شود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ،دکتر ابراهیم صالحی فر، معاون غذا ودارو دانشگاه ،  با تبرک سال نو ضمن نظارت بر عرضه مواد غذایی ، آشامیدنی ، آرایشی و بهداشتی ، توصیه هایی در خصوص اینگونه موارد عنون کرد.

وی در مورد خرید مواد غذایی گفت: در هنگام خرید می بایست ،حتماً به تاریخ تولید، انقضاء و شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت توجه داشت ، از خرید بسته های آسیب دیده و معیوب اجتناب کرد ، دقت گردد مواد غذایی در هنگام خرید تغییر ماهیت نداده باشد ، مثلاً آبلیمو تیره رنگ یا سس مایونز دو فاز نشده باشد ، از خرید مواد غذایی فله نظیر چیپس و رب و خیار شور و زیتون شور خودداری شود ، به شرایط نگهداری ذکر شده در روی برچسب محصول توجه شود ، دقت گردد تا ماده غذایی در زمان خرید طبق توصیه های روی برچسب کالا نگهداری شده باشد .
 دکتر صالحی فر در خصوص خرید آجیل و خشکبار گفت : خرید آجیل بصورت فله بدلیل قیمت ارزان و امکان تست آن متدول تر است اما با توجه به تأثیر شرایط نگهداری، نحوه فرآوری و میزان و نوع رنگ بکار رفته در سلامت آجیل می توان  با تهیه آجیل دارای پروانه ساخت از بابت این جوانب آسوده خاطربود .
 وی افزود ، آجیل و خشکبار قابلیت آلودگی به سموم سرطان زای قارچی را دارند که واحدهای صنعتی تولید کننده ملزم به اندازه گیری آن بر روی محصولاتشان هستند اما در مورد محصول سنتی و فله این کنترلها صورت نمی گیرد ، آجیل باید دارای ظاهر سالم و عاری از بوی نامطبوع و ماندگی ، ترشیدگی، کپک زدگی و سوراخ لارو حشرات باشد ، با توجه به اینکه استفاده از هر نوع رنگی در آجیل ممنوع است، آجیل های فله عمداً آلوده به انواع رنگها و نمک زیاد ( برای پوشاندن مزه تلخ رنگهای غیر مجاز) هستند که درخرید آن دقت لازم است.
معاون غذا وداروی دانشگاه توصیه هایی  نیز برای خرید شیرینی  عنوان کرد وگفت:شیرینی بافت مخصوصی است از آرد و روغن و شکر و تخم مرغ و افزودنی های مجاز ، لذا در هنگام خرید باید ، بافت آن بدون لک و تاول زدگی باشد ، دارای مزه و بو مطبوع و فاقد بوی نامطبوع و ماندگی باشد ، دارای بافت و رنگ یکنواخت باشد ، از رنگهای خوراکی طبیعی استفاده شده باشد و فاقد مواد خارجی ، کپک زدگی و لارو حشرات باشد .
وی در ادامه خاطر نشان کرد ، شکلات فرآورده ای یکنواخت حاصل از فرآیند کامل خمیر و پودر کاکائو، کره کاکائو، شکر و افزودنی های مجاز است که باید ، فاقد بوی ماندگی و طعم تند مربوط به فساد روغن باشد ، بافت آن همگن و یکنواخت باشد ، عاری از ماسیدگی سفید رنگ و خاکستری رنگ باشد ، در دهان ماسیدگی ایجاد نکند و براق، ترد و شکننده باشد .
این مقام مسئول مواردی را  در برچسب کالا ضروری دانست و یا دآور شد :  کالا باید شماره پروانه ساخت اخذ شده از وزارت بهداشت و درمان داشته باشد ، شماره سری ساخت تولید ، تاریخ تولید و انقضاء بصورت خوانا ، ذکر نام و نوع محصول مثلاً ماست کم چرب یا ویفر کاکائویی ، ذکر حجم و یا وزن محصول ، ذکر ترکیبات بکار رفته در فرمول محصول ، آدرس و شماره تلفن کارخانه و یا دفتر مرکزی وذکر شرایط نگهداری داشته باشد.
دکتر صالحی فر با توجه به حضور مسافرین نوروزی واستقبال آنها از خرید ماهی  ،نکاتی را برای خرید ماهی خاطر نشان کرد ، وی اضافه کرد ، در ماهی تازه عضلات محکم و سفت بوده و اثر انگشت روی آن نمی ماند ولی در ماهی مانده و فاسد عضلات نرم و اثر فشار انگشت روی عضله بجا می ماند، در ماهی تازه چشم ها درخشان ، شفاف و برجسته بوده و تمام حدقه را پر می کند ، ولی در ماهی فاسد و مانده کدر، گود و فرورفته است ، در ماهی تازه فلسها براق و محکم به بدن چسبیده است ، دهان ماهی تازه بسته و ماهی مانده و فاسد دهان باز است و ماهی تازه در آب فرو می رود ولی ماهی مانده و فاسد در آب شناور است .
وی یکی دیگر از موارد مهم در ایام نوروز را  توصیه های دارویی و پیشگیری از مسمومیت ها عنوان کرد وافزود:جهت پیشگیری از بروز برخی مشکلات معمول دارویی در ایام تعطیلات عید می بایست : در منزل ، ضمن انجام خانه تکانی و گردگیری عید ، حتماً کیسه های دارو محتوی قرص ، کپسول و یا شربت نیمه مصرف شده را در جعبه یا قفسه دارویی سرو سامان داد ، داروهایی که تاریخ انقضاء آنها فرا رسیده است، از بسته بندی اصلی خارج نموده  و داخل نایلون زیاله و یا چاه فاضلاب معدوم نمود ، تاریخ انقضاء پمادها و کرمهای موضعی را از روی جعبه مقوایی آنها و یا از روی تاریخ حک شده روی انتهای تیوب پماد کنترل نمود ، شربت ها را در فاضلاب خالی کرده و شیشه های آن را دور بریزید ، قطره های چشمی که از باز شدن درب آن یک ماه گذشته است دیگر استریل نمی باشند و باید دور ریخته شوند ، آمپولها و سرنگ های تاریخ گذشته را در کیسه زباله بریزید و معدوم نمائید ، داروهایی که تاریخ انقضاء آنها فرا نرسیده است ولی استفاده ای در منزل ندارد می تواند به مراکز منتخب جمعیت هلال احمر جهت استفاده اهداء شود .
معاون غذا وداروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطر نشان کرد،ممکن است در ایام تعطیلات عید دسترسی به داروخانه های روزانه به دلیل تعطیلی آنها مقدور نباشد ولی همیشه داروخانه های شبانه روزی و برخی داروخانه هایی که ملزم به باز بودن داروخانه به صورت شیفت از پیش تعیین شده می باشند، قابل دسترسی هستند.
چنانچه دارویی را به صورت مرتب مصرف می کنید، مطمئن شوید دارو را به حد نیاز و تا پایان تعطیلات و ضمن سفر در اختیار دارید . چرا که بسیاری از داروها مانند داروهای ضد تشنج، داروهای بیماریهای قلبی، داروهای ضد افسردگی و اختلالات روانی، داروهای ضد دیابت و چربی خون و برخی داروهای مسکن و همچنین آنتی بیوتیک ها، باید مرتب مصرف شوند و قطع ناگهانی این داروها، بیمار را دچار مشکل خواهد کرد.
وی افزود، چنانچه ضمن حرکت اتومبیل، قطار، کشتی و یا هواپیماف دچار سرگیجه و حالت تهوع می شوید، به خاطر داشته باشید با مصرف 1 یا 2 قرص 50 میلی گرمی دیفن هیدرینات، نیم ساعت قبل از شروع سفر و تکرار یک قرص هر 4 تا6 ساعت یکبار در طول سفر، می توان عوارض ناشی از حرکت، تهوع و سرگیجه را برطرف کرد . باید توجه داشت که در طول 24 ساعت نباید بیشتر از 8 عدد قرص مصرف شود . در صورت بارداری یا شیردهی ، با داروساز یا پزشک مشورت نمایید .
دکتر صالحی فر در خصوص دیگر موارد ضروری که باید در ایام تعطیلات نوروزی رعایت شود گفت :چنانچه به امارات متحده عربی ( دبی، شارجه ، ابوظبی) سفر می کنید، از همراه بردن داروهای آرامبخش مانند داروهای دیازپام ، اگزازپام، لورازپام و ...، داروهای مسکن کدئین دار( مانند استامینوفن کدئین ، اکسپکتورانت کدئین و ترکیبات روانگردان جداً اجتناب نمائید . براساس قوانین این کشور، متهمین به حمل این داروها با مجازات سنگینی مواجه خواهند بود ، چنانچه به برخی از کشورهای افریقایی و یا آسیایی سفر می کنید مطمئن شوید که آیا تزریق واکسن خاصی پیش از سفر مورد نیاز است یا خیر، جهت پیشگیری از گزش حشرات در محیط های گرم و مرطوب، پشه بند، حشره کش های خانگی و یا پماد و اسپری داقع حشرات همراه داشته باشید ، همراه داشتن جعبه کمک های اولیه خصوصاً در مورد خانواده هایی که فرزند خردسال دارند، همچنین همراه داشتن پوشک ، شیر خشک شیرخوار ، درجه تب، داروهای بدون نسخه مانند شربت تب بر، شربت سرماخوردگی ، قطره و یا شربت مولتی ویتامین و آهن، پماد سوختگی، پنبه و گاز استریل و دیگر داروهایی که کودک در حال مصرف می باشد در طی سفر ضروری می باشد .
وی تصریح کرد ، نحوه نگهداری داروها را از دکتر داروساز، هنگام تحویل گرفتن دارو از داروخانه بپرسید و هیچگاه داروهای خود را در اتومبیلی که زیر نور آفتاب پارک شده است و یا در شیشه عقب اتومبیل قرار ندهید و داروهای یخچالی را در ظروف مخصوص خنک کننده حمل نمایید.
این مقام مسئول در پایان ، از موارد ضروری ولازم برای بیماران دیابتی که انسولین تزریق می کنند  ، فراهم نمودن انسولین و داروهای مصرفی و سرنگ برای تمام مدت سفر،  همراه داشتن دستگاه یا نوار کنترل قند خون، قند حبه ایف نبات، بیسکوئیت، و آب میوه برای درمان کاهش احتمالی قند خون ، میاه وعده مناسب ( مانند میوه و ساندویچ کوچک) دانست .
وی همچنین درخصوص بیماران مبتلا به فشار خون بالا،  به همراه داشتن دستگاه فشار سنج و داروهای مصرفی و عدم  مصرف مواد غذایی حای نمک مانند آجیل و تنقلات و مواد غذایی چرب دانست .
لازم به ذکر است  است ، هموطنان عزیز می توانند سوالات خود را در زمینه اطلاعات دارویی و موارد مسمومیت، با موضوعاتی همچون نحوه مصرف صحیح داروها ، تداخل مصرف همزمان داروها با هم و با مواد غذایی ، مصرف داروها در دوران بارداری و شیردهی ، عوارض جانبی ناشی از مصرف داروها ، سازگاری و نحوه اختلاط داروهای تزریقی ، مسمومیت با داروها، سموم و مواد شیمیایی، گیاهان و گازهای سمی، گزیدگی ها  با کارشناسان مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم به شماره تلفن شبانه روزی 09646 درمیان بگذارند
تشدید نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی
Powered by DorsaPortal