حوزه ریاست
۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1389/03/24 تعداد بازدید: 5
اولین جلسه کارگروه تخصصی سلامت و مواد غذایی استان برگزار شد
راهبردها و سياستگزاريهاي مديران بايد دست يافتني باشند.

راهبردها و سياستگزاريهاي مديران بايد دست يافتني باشند . مهندس طاهايي استاندار مازندران و رئيس كارگروه تخصصي سلامت و امنيت موادغذايي استان در اولین جلسه این کارگروه در سال جدید با اظهار اين مطلب گفت : مسئولين بايد متناسب با امكانات و منابع هدف گزاري كرده و به گونه اي برنامه ريزي كنند كه دست يافتني باشد.
وي كه در جمع مديران كل ادارات و مسئولين بهداشت و درمان استان سخن می گفت افزود : در حال حاضر هنوز براي ساخت بيمارستانها بحث مي كنيم در حاليكه بايد بهسازي و نگهداري بيمارستانها را در دستور كار داشتيم و اين به خاطر برخوردار نبودن كشور از حداقل شاخص هاي رفاه و سلامت در حكومت شاهنشاهي بود .

استاندار مازندران توصيه كرد تا مدیران با سرلوحه قرار دادن پيام مقام معظم رهبري در انجام كارمضاعف و مفید و به کارگیری تدبير و علم ، از ظرفيتها و توانمنديهاي خوب سازمانها و ارگانها در آموزش و توسعه سلامت حداكثر استفاده را بنمایند .

دكتر محمد مهدي ناصحي سرپرست دانشگاه علوم پزشكي مازندران و دبير كارگروه تخصصي سلامت و امنيت غذايي استان نيز گفت سلامتي تنها نداشتن بيماري نيست بلكه برخورداري از رفاه اجتماعي ، روحي و جسمي موضوع سلامت است كه بسياري از نهادها را درگير مي كند .

وي به رعايت عدالت در سلامت اشاره كرد و افزود: سلامت حق مردم است و دولت نمي تواند فقط نقش حاكميتي داشته باشد بلكه بايد تصدیگري هم بكند .

سرپرست دانشگاه تغيير شيوه زندگي را از مهمترين برنامه هاي سلامت كشور برشمرد و اظهار داشت باتوجه به شكل گيري مجمع خيرين سلامت در وزارت بهداشت و درمان بايد براي شكل گيري آن كه به صورت غيردولتي فعاليت مي كند با هدف جذب و شناسايي خيرين و هدايت كمكهاي مردمي در راستاي رفع مشكلات درماني با كمك ساير ارگانها در سطح استان اقدام نمايیم .

همچنين دكتر فاطمه رخشاني مديركل دفتر آموزش و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت و درمان ، سه مولفه توليد ناخالص ملي ، آموزش و اميد به زندگي را از شاخص هاي توسعه انساني عنوان كرد و افزود : براساس برآورد ها در ايران 34 درصد ثروت را عامل انساني ، 37 درصد را منابع فيزيكي و 29 درصد را منابع طبيعي تشكيل مي دهد كه ميانگين جهاني شاخص ثروت 64 درصد و درژاپن 80 درصد است .

دكتر رخشاني افزود : در شاخص مرگ و مير كودكان زير يكسال رتبه 15 و در شاخص اميد به زندگي رتبه هشتم منطقه خاورمیانه را داريم كه با 10% بهبود و اميد به زندگي در بدو تولد ، حداقل رشد اقتصادي معادل 3 تا 4% را خواهيم داشت .

وي با اشاره به حوادث عمومي و غيرعمومي ، بيماريهاي رواني و اختلالات رفتاري و بیماریهای قلب و عروق به عنوان عوامل از دست رفتن عمر و ناتواني افراد اظهار داشت اگر بر روي اصلاح و تغییر فعاليتها ، تغذيه و شيوه رفتار مردم كار كنيم مردم كمتر دچار بيماري و حادثه مي شوند .

وي به مسئولين تأكيد كرد تا با استفاده از مدل ارتقاي سلامت به خدمات پيشگيري ، آموزش سلامت پيشگيرانه ، حمايتهاي بهداشتي پيشگيرانه ، آموزش به سياستگزاران ، آموزش سلامت مثبت و تأثير گذار ، حفاظت از سلامت و جلب حمايت سياسي پايبند بوده وآن را به كار بگیرند .

همچنين در اين جلسه دكتر جلاهي معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران اصلاح شيوه زندگي مردم ، ساماندهي وضعيت اجتماعي ،اقتصادي ، فرهنگي و بهداشتي ، حاشيه نشيني و روستاهاي پرخطر و راه اندازي بسيج اطلاع رساني و آموزش جامعه با مشاركت سازمانها و صدا و سيما را از اهداف اين كارگروه برشمرد و گفت شوراهاي اسلامي ، شهرداريها ، فرمانداريها و آموزش و پرورش در جهت تعميم و توسعه فرايند آموزش سلامت همگاني مي توانند نقش مهمي داشته باشند .

در اين جلسه مسئولين بهداشت و درمان و رؤساي سازمانها و ادارات نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در راستاي ايجاد جامعه سالم به بحث و بررسي گذاشتند .

اولین جلسه کارگروه تخصصی سلامت و مواد غذایی استان برگزار شد
Powered by DorsaPortal