حوزه ریاست
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير
br ENGLISH
تاریخ: 1390/05/04 تعداد بازدید: 541
متخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی مازندران : شديدترين نوع اسهال در بين ميكروب‌ها در وبا وجود دارد،
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: اسيد معده توسط خداوند طوري طراحي شد كه حدود 100 هزار ميكروبي كه وارد معده مي‌شود را نابود مي‌كند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران:

اسيد معده 100 هزار ميكروب داخل معده را نابود مي‌كند

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: اسيد معده توسط خداوند طوري طراحي شد كه حدود 100 هزار ميكروبي كه وارد معده مي‌شود را نابود مي‌كند.

 

فرهنگ بابامحمودي شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بعضي از بيماري‌هاي عفوني به لحاظ تاريخي با ايجاد مرگ و مير زيادي كه داشتند ترس و رعبي را در بين بشر ايجاد كردند.

وي تصريح كرد: مردم از شنيدن اسم طاعون، وبا و ديفتري هراس دارند و در هر جامعه‌اي كه اين بيماري‌ها ورود پيدا كند به سرعت گسترش پيدا مي‌يابد.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به سابقه تاريخي بيماري وبا و علل پيدايش آن بيان داشت: اين بيماري در طول تاريخ تاكنون هفت بار جهانگير شد و حدود 50 سال است كه اين بيماري براي بشر شناخته شده است.

وي ادامه داد: ميكروب وبا در خانواده‌اي به نام ويبروكلرا كه عامل وبا است ايجاد مي‌شود و نوع ديگر بيماي وبا ويبروپاراهموليتي كوش است كه معمولا در بين صيادها ايجاد گرفتاري مي‌كند و سبب ايجاد اسهال خوني مي‌شود.

بابا محمودي نوع سوم بيماري وبا را ويبرولي فيكوس عنوان كرد و يادآور شد: اين بيماري از طريق خراش جلدي وارد بدن شده و ايجاد بيماري مي‌كند.

وي عمده‌ترين دليل ابتلا به بيماري وبا را مصرف آب آلوده و غير سالم نام برد و تصريح كرد: براي عدم ابتلا به اين بيماري به ويژه در فصل تابستان از مصرف آب آلوده به شدت بپرهيزيم.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با تاكيد بر عدم استفاده از آب آلوده بيان داشت: آب آلوده‌اي كه به مصرف غذايي مي‌رسد نيز منشا بيماري وبا است و ميكروب اين بيماري از طريق دهان وارد دستگاه گوارش مي‌شود.

وي منشا ديگر ابتلا به بيماري وبا را تخليه نامناسب فاضلاب‌هاي خانگي عنوان كرد و افزود: بايد نظارت دقيق بر تخليه فاضلاب‌هاي خانگي نيز صورت گيرد.

بابامحمودي با بيان اينكه شديدترين نوع اسهال در بين ميكروب‌ها در وبا وجود دارد، افزود: اسيد معده توسط خداوند طوري طراحي شد كه حدود 100 هزار ميكروبي كه وارد معده مي‌شود را نابود مي‌كند.

وي ادامه داد: بروز وبا در بين بيماراني كه اسيد معده آنها كم است و يا از داروهاي ضد اسيد معده استفاده مي‌كنند نسبت به ساير افراد بيشتر است.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران ادامه داد: افراد آلوده به ميكروب وبا به سه دسته تقسيم مي‌شوند كه دسته اول افردي هستند كه علائمي از خود بروز نمي‌دهند و اسهال خفيف مي‌گيرند و در برخي از افراد نيز به صورت متوسط و شديد بروز مي‌كند.

وي با اعلام اينكه بيماري وبا باعث مسدود شدن سديم در روده مي‌شود، افزود: وقتي سديم وارد خون نشود كلر موجود در خون را نيز به سمت خود مي‌كشد و آب بدن را از رگ‌ها خارج مي‌كند.

بابا محمودي ادامه داد: پس از خروج آب بدن حجم خون در بدن كاهش و مايع خون غليظ مي‌شود و بعضي از دستگاه‌هاي حياتي بدن نيز قرباني شده و باعث كاهش ادار و آسيب به كليه‌ها نيز در مراحل بعدي قرار دارد.

وي علائم بيماري وبا را حجم بالاي اسهال و به صورت آب برنجي شكل عنوان كرد و افزود: بوي اسهال شبيه به بوي ماهي است و در همه افراد به اين صورت بروز مي‌كند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران ادامه داد: معمولا اين اسهال خون و بلغم ندارد و علائم تب و پيچش شكم نيز در مبتلايان به بيماري وبا مشاهده نمي‌شود.

وي ادامه داد: به علت ابتلا به اسهال كه از دست دادن سديم و پتاسيم در فرد ايجاد مي‌شود شخص دچار گرفتگي عضلاني و قلونج شكم مي‌شود.

بابامحمودي با اعلام اينكه در سال‌هاي اخير موردي از ابتلا به بيماري وبا در كشور مشاهده نشد، افزود: براي جلوگيري از بروز اين بيماري در فصل تابستان استفاده از آب سالم بهداشتي نيز در دستور كار قرار گيرد.

وي مهم‌ترين درمان بيماري وبا را تامين سديم و پتاسيم از دست رفته فرد مبتلا عنوان كرد و گفت: اگر اين مواد در فرد مبتلا به وبا تامين نشود امكان مرگ و مير در بين افراد زياد است.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران تاكيد كرد: مهم‌ترين اقدام اوليه براي مبتلايان به بيماري و با تامين سديم و پتاسيم است كه با تامين اين مواد حياتي احتمال مرگ و مير در بين مبتلايان به كمتر از يك درصد مي‌رسد.

وي راه ديگر درمان مبتلايان به وبا را استفاده از پودر آو- آر- اس عنوان كرد و بيان داشت: در حال حاضر يك نوع پودر آو- آر-اس در كشور وجود دارد كه وزن آن حدود 27.9 دهم گرم است كه 20 گرم آن حاوي مواد قندي بوده و3.5 گرم كلرسديم، 1.5 گرم كلر پتاسيم و 2.9 دهم گرم دي كربنات است.

بابامحمودي نحوه استفاده از پودر آو- آر-اس را مصرف يك بسته پودر در يك ليتر آب عنوان كرد و افزود: در هر بار كاركرد شكم مصرف اين سرم خواركي توصيه مي‌شد كه در افراد خردسال پس از هر بار تخليه مزاجي نصف فنجان و آرام و به وسيله قاشق و در افراد 10 سال به بالا به صورت يك فنجان كامل توصيه مي‌شود.

وي ادامه داد: در افراد 10 سال به بالاتر بعد از بروز اسهال يك ليوان سرم خوراكي كه حتما با آب سرد سالم مخلوط شده باشد مورد استفاده قرار گيرد.

وي با اعلام اينكه اين سرم تا 24 ساعت قابل نگهداري است، افزود: به هر ماه اين سرم نيز مصرف آنتي‌بيوتيك نيز توصيه مي‌شود كه سبب كاهش دفع ميكروب و كاهش عارضه اين بيماري توصيه مي‌شود.

بابا محمودي آنتي بيوتيك‌هاي مورد استفاده اين بيماري را داكسي سيكلين، تتراساكلين و آزيترومايسن عنوان كرد و بيان داشت: مصرف آنتي بيوتيك‌ها به مدت سه روز تا بهبودي كامل فرد ادامه پيدا كند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران بيان داشت: بروز بيماري وبا در بين شيرخوران زير دو سال كمتر اتفاق مي‌افتد و در بين بچه‌هايي كه از بهداشت خوبي برخودار نيستند بروز اين بيماري با كشيدن پوست بدن بيمار قابل تشخيص است.

وي در پايان بيشترين مبتلايان به بيماري وبا در مازندران را در سال 77 عنوان كرد.

متخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی مازندران : شديدترين نوع اسهال در بين ميكروب‌ها در وبا وجود دارد،
Powered by DorsaPortal