حوزه ریاست
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۲ تير
br ENGLISH
تاریخ: 1390/05/15 تعداد بازدید: 514
والدین بايد زمينه ايجاد ارتباط با افراد خانواده را به خوبي فراهم كنند
دکتر عباس مسعودزاده صبح امروز در جمع خبرنگاران با اعلام اينكه نمود بيماري‌ها افسردگي در بين استان‌ها متفاوت است اظهار داشت: علائم کلی بيماري افسردگي در مازندران با ساير نقاط كشور متفاوت نیست.

دکتر عباس مسعودزاده صبح امروز در جمع خبرنگاران با اعلام اينكه نمود بيماري‌ها افسردگي در بين استان‌ها متفاوت است اظهار داشت: علائم کلی بيماري افسردگي در مازندران با ساير نقاط كشور متفاوت نیست.

وي تصريح كرد: ممكن است شكل بروز بيماري افسردگي در مناطق متفاوت باشد ولي بيماري افسردگي كه منحصرا به استاني خاص باشد وجود ندارد.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران ادامه داد: در مازندران وابستگي خانوادگي نسبت به ساير استانها بيشتر است و خانوادها در مواقع بحران با يكديگر ارتباط بيشتري دارند و اين ارتباطات و مراقبتها  به درمان بيماري‌ها كمك بيشتري مي‌كند.

وي ادامه داد: ارتباط عاطفي روي كاهش بيماري تاثيري ندارد ولي پيگيري‌ها درماني به لحاظ وابستگي‌هاي خانوادگي كه وجود دارد به طور مشخص در درمان بيماري و ايجاد تقويت روحيه بيمار تاثير گذار است.

دکتر مسعودزاده با اعلام اينكه سن بيماري افسردگي به دوسته جواني و ميانسالي تقسيم مي‌شود افزود: جنون جواني و يا اختلال دوقطبي در سنين پايين شروع مي‌شود و بيماري‌هاي آلزايمر در سنين بالا  ايجاد مي‌شود.

وي ادامه داد: با توجه به بررسي‌هاي ايجاد شده هنوز به صورت علمي اثبات نشده است كه نوع رفتار از بيمار افسرده مربوط به منطقه و يا استان خاصي است.

اين متخصص اعصاب روان در ادامه خاطر نشان كرد: با بررسي‌ها انجام شده در استان اشكال خودكشي در مازندران با ساير استانها متفاوت است و چيزي كه در مازندران در اتباط با خودكشي اتفاق مي‌افتد بيشتر شبيه ژست خودكشي است.

وي ادامه داد: ولي در برخي از استانها به صورت خود سوزي اتفاق مي‌افتد.

دکتر مسعود زاده با بيان اينكه به خاطر نوع طبيعتي كه در مازندران وجود دارد رفتارهاي خاص و خشن در منطقه شمال كشور نسبت به ساير نقاط كمتر مشاهد مي‌شود، افزود: يكي از دليل آن دسترسي آسان به طبعيت و تخليه هيجانات جواني در مازندران نسبت به ساير استانها در بين جوانان زودتر انجام مي‌شود.

وي يكي از راههاي تخليه هيجانات در بين جوانان را برقراري  ارتباط با طبيعت عنوان كرد و خاطر نشان كرد: شمالي‌ها براي دسترسي به طبيعت با چالش كمتري نسبت به ساير نقاط كشور مواجه هستند.

اين فوق تخصص اعصاب روان با اعلام اينكه شيوع بيماري‌های رواني در سنين پايين در حال اتفاق است افزود: يكي از دليل آن كاهش سن مسئوليت پذيري در بين نوجوانان است.

وي ادامه داد: مسئوليتي كه الان در بين افراد با 10 سال سن داه مي‌شود برابر است با مسئوليتي كه افراد در گذشته در سن 18 تا 20 سالگي اين مسئوليت را مي‌پذيرفتند و توقعات خانواده‌ها و جامعه از افراد با سن پايين نيز افزايش يافت.

دکتر مسعودزاده يكي ديگر از دليل افسردگي در بين جوانان و نوجوانان را افزايش حجم بالاي اطلاعات در بين افراد عنوان كرد و افزود: هجوم بالاي اطلاعاتي و درك و تجزيه تحليل نامناسب اطلاعات نيز يكي ديگر از عوامل بروز بيماري‌هاي افسردگي است.

وي با يكي ديگر از عوامل تاثيرگذار بيماري‌هاي رواني را وجود مواد مخدر صنعتي و نيمه صنعتي بيان كرد و افزود: مواد مخدر صنعتی به قيمت بسيار پايين وحتي با پول‌هاي توجيبي كم قابل دسترسي است.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به عواقب سوء مصرف مواد مخدر صنعتي و نيمه صنعتي در جامعه بيان داشت: در حال حاضر شايع‌ترين بيماري‌ها افسردگي ناشي از مصرف مواد مخدر صنعتي است.

وي ديگر دليل ايجاد افسردگي را مشكلات ناشي از هجمه‌هاي گسترده فرهنگي عنوان كرد واخاطر نشان كرد: بسياري از بيماري‌‌ها رواني به خاطر تضاد  در افراد ايجاد مي‌شود وذهن جوانان به خاطر عدم پختگي كامل توانايي تجزيه و تحليل اين تضادها را ندارد.

دکتر مسعودزاده تاكيد كرد: توجه به بهداشت روح و روان نيز بايد در برنامه‌هاي خانواده‌ها قرار گيرد و خانواده‌ها با ارتباط گيري با مراجع ذيصلاح زمينه افزايش و آگاهي‌های رواني  را افزايش دهند.

وي ادامه داد: خانواده‌ها بايد زمينه ايجاد ارتباط با افراد خانواده را به خوبي فراهم كنند وبا هم بودن در خانواده‌ها به صورت كيفي‌تر باشد و حضور برجسته‌تر در خانواده‌ها تقويت شود.

اين فوق تخصص اعصاب و روان ادامه داد: برنامه‌هاي جنبي خانوادگي بايد تقويت شود و جلسات جمعي خانوادگي نيز بيشتر و مزاحمين ارتباطات خانوادگي نظير تلويزيون و ماهوارها نيز كمتر شود.

وي تاكيد كرد: تخليه هيجانات خيلي مهم است ونبايد براي تخليه كردن هيجانات خانوادگي كمبود امكانات را بهانه قرار دهيم زيرا كه ممكن است اثرات تخريبي كاهش هيجانات هزينه‌هاي سنگين‌تري براي خانواده‌ها ايجاد كند.

وي در پايان افزود: اصول بهداشت روان بسيار ساده و قابل پيشگيري است ولي وقتي بيماري ايجاد شد خانواده‌ها بايد براي درمان هزينه‌هاي زيادي را پرداخت كنند.

 

 

والدین بايد زمينه ايجاد ارتباط با افراد خانواده را به خوبي فراهم كنند
Powered by DorsaPortal