حوزه ریاست
۱۳۹۹ جمعه ۲۰ تير
br ENGLISH
تاریخ: 1390/05/16 تعداد بازدید: 649
نور اسباب بازی های ليزري براي چشم بسيار خطرناك است
دکتر كيومرث نوروزپور ديلمي در جمع خبرنگاران با تاكيد بر رعايت نكات بهداشت چشم به بيماريهاي چشمي در فصل بهار اشاره كرد و اظهار داشت: بيماري‌هاي چشمي فصل بهار به دليل بروز علائمي كه از خود نشان مي‌دهد بيشتر مختص نوجوانان و جوانان است كه با دارو كنترل مي‌شود.

دکتر كيومرث نوروزپور ديلمي در جمع خبرنگاران با تاكيد بر رعايت نكات بهداشت چشم به بيماريهاي چشمي در فصل بهار اشاره كرد و اظهار داشت: بيماري‌هاي چشمي فصل بهار به دليل بروز علائمي كه از خود نشان مي‌دهد بيشتر مختص نوجوانان و جوانان است كه با دارو كنترل مي‌شود.
وي تصريح كرد: افراد مبتلا به اين بيماري در بهار در صورت عدم توجه به اين حساسيت به قرنيه چشمي آنها آسيب وارد مي‌شود كه در بزرگسالي درمان دارويي پاسخگو نيست.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، قرمزي، خارش، حساسيت و ريزش اشك را از علائم بيماري‌هاي چشمي فصل بهار عنوان كرد و گفت: جنبه‌هاي فاميلي نيز در ابتلاي به اين بيماري موثر است.
وي با تاكيد بر بيماراني كه به هر دليل دچار تك چشمي هستند، بيان كرد: از عينك‌هاي مخصوص كه به اين خاطر در بازار وجود دارد و بسيار محكم است استفاده شود كه در مواقع سانحه اين عينك از آسيب‌ديدگي چشم سالم جلوگيري ‌كند.
دکتر نوروزپور ديلمي خواستار مراقبت بيماران چشمي كه عمل قرنيه چشم انجام دادند شد و افزود: پيگيري‌هاي بعد از عمل قرنيه چشم نيز در درمان اين بيماري كمك مي‌كند.
اين فوق تخصص چشم در مورد بيماري تنبلي چشمي كه بيشتر در بين خردسالان شايع است، افزود: درمان اين بيماري بايد در خردسالي انجام شود و در حال حاضر مراکز بهداشت و بهزيستي‌ها با اجراي معاينه چشم خردسالان كه از سه سالگي به اين بيماري مبتلاء هستند تشخيص داده و تحت درمان قرار مي‌گيرند.
وي مهم‌ترين غذا براي تقويت چشم را ميوه و سبزيجات تازه عنوان كرد و افزود: غذاهاي كهنه و فريزي ضمن اينكه به ساير نقاط بدن آسيب وارد مي‌كند در ايجاد بيماري‌هاي چشمي نيز موثر است.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران بحث توصيه‌هاي ايمني براي مراقبت از بيماري‌های چشمي را به سمت افراد بالاي چهل سال كشاند و افزود: بيماري شايع در افراد بالاي چهل سال آب سياه است كه اين بيماري در اثر افزايش فشار داخل چشم ايجاد مي‌شود كه راه تشخيص فشار چشم دستگاهي است كه به همين منظور در مراكز درماني پزشكي وجود دارد.
وي با اعلام اينكه بيشترين عامل كوري در آمريكا بيماري آب سياه است، افزود: اين بيماري در ابتدا علائم مشخصي از خود بروز نمي‌دهد و در طولاني مدت با كاهش ديد بروز پيدا مي‌كند.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اعلام اينكه پنج سال طول مي‌كشد تا عوارض اين بيماري بروز پيدا كند، تاكيد كرد: بهترين راه تشخيص اين بيماري كنترل فشار چشم به در سن چهل سالگي به بالا است.
وي خاطرنشان كرد: سابقه فاميلي نيز در بروز بيماري آب سياه چشم موثر است و فاميلان درجه يك مبتلايان به بيماري آب سياه نيز بايد از نظر ابتلا به اين بيماري مورد بررسي قرار گيرند.
دکتر نورزپور ديلمي با اشاره به وجود انواع اسباب‌بازي‌های مجهز به نور ليزري تاكيد كرد: نور اين اسباب‌بازي‌هاي ليزري براي چشم بسيار خطرناك است و اثر مخرب آن در روي شبكيه ايجاد مي‌شود و حتي در طولاني مدت تا كوري در چشم پيش مي‌رود.
وي همچنين در مورد مضرات فلش‌هاي دوربين‌هاي عكاسي نيز تاكيد كرد: فلش دوربين‌هاي عكاسي به چشم كودكان آسيب وارد مي‌كند و اين اختلال ممكن است در كوتاه مدت بروز ندهد ولي در بلندمدت در كار شبكيه اختلال ايجاد مي‌كند.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران در مورد بيماري آب مرواريد بيان كرد: در گذشته ذهنيت براي درمان اين بيماري اين بود كه درمان اين بيماري بايد زماني شروع شود كه ديد بيمار كاملا قطع شده است.
وي افزود: در حال حاضر اين نوع درمان مورد تاكيد نيست ولي درمان به موقع اين بيماري از عوارض بعدي آن مي‌كاهد.
وي در پايان با انتقاد از برخي مراكز غير رسمي فروش لنزهاي نامريي رنگي بيان كرد: اخيرا در رسانه‌ها تبليغاتي مبني بر لنزهاي دائمي رنگي مشاهد شد كه هيچ پايه علمي ندارد و كاملا غير استاندارد است.

 

نور اسباب بازی های ليزري براي چشم بسيار خطرناك است
Powered by DorsaPortal