حوزه ریاست
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۲ تير
br ENGLISH
تاریخ: 1389/04/07 تعداد بازدید: 25
مازندرانی ها مراقب تب شالیزار باشند
دکتر فرهتگ بابامحمودی متخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در جلسه هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی مازندران در دانشکده پرستاری مامایی ساری ضمن هشدار به مسئولین بهداشت و درمان استان از مردم مازندران خواست تا با مراقبت های ویژه از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند .

دکتر فرهتگ بابامحمودی متخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در جلسه هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی مازندران در دانشکده پرستاری مامایی ساری ضمن هشدار به مسئولین بهداشت و درمان استان از مردم مازندران خواست تا با مراقبت های ویژه از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند .

وی با اشاره به مراجعه بالای بیماران مبتلا به این بیماری در چند روز اخیر افزود : این بیماری که نام علمی آن لپتوسپیروز است یک بیمای عفونی مشترک بین انسان و حیوان است و در جوامعی که شغل غالب افراد آن کشاورزی و یا ماهیگیری است دیده می شود.

وی افزود : این بیماری با تب و لرز و سردرد (علائمی شبیه سرماخوردگی) شروع شده و در مراحل شدیدتر علائم دیگری مثل یرقان،زردی و نارسایی کلیه به آن افزوده می شود و ممکن است بیمار به دیالیز احتیاج پیدا کند.

معاون دانشجویی فرهنگی و عضو هیات رییسه دانشکاه با اشاره به اینکه عامل بیماری از طریق ادرار حیوانات آلوده مثل گاو و گوسفند و بعضی از جوندگان مثل موش وارد آب ها و محیط اطراف می شود افزود: طبیعی است اگر فردی با پای برهنه خصوصاً زخمی وارد این آب ها شده یا دست خود را در آب های آلوده بشوید و یا در آن شنا کند عامل بیماری وارد بدن وی شده و پس از حدود یک هفته علائم بیمای ظاهر می شود. دست زدن به طناب آلودۀ حیوان و یا فضولات آن و هم چنین تماس با علف های آلوده می تواند موجب انتقال این بیماری شود.

دکتر بابامحمودی بهترین راه پیشگیری از بیماری تب شالیزار را رعایت نکات بهداشتی دانسته و افزود : شنا نکردن در آب های غیر سالم ، خودداری از راه رفتن با پای برهنه در آب های رودخانه، چاله ها و گودال ها و استفاده نکردن از این گونه آبها برای شستن می تواند از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند .

وی افزود : در محیط هایی که گاو و گوسفند نگهداری می شود و یا به منظور چراکردن در آن وارد می شوند با پای برهنه وارد نشوید و به علف های آن دست نزنید، در مواقع ضروری از دستکش استفاده نمایید .

وی با توجه به اینکه کشاورزان و دامداران وجود هر نوع زخم و یا خراش در دست و پا را جدی گرفته افزود : از فروبردن آنها در آب های آلوده خود داری و از وارد شدن بدون محافظ به زمین های کشاورزی پرهیز نمایید.

این متخصص عفونی افزود : در زمان درو برنج معمولاً دست و پای کشاورزان توسط ساقه های برنج زخمی می شوند. در این موقع دست و پای خود را نباید توسط آب های اطراف مزرعه و یا چاله های ایجاد شده شست و شو دهند. زیرا این آب ها ممکن است آلوده به ادرار جوندگان و حیوانات بوده ، باعث ابتلاء به این بیماری شود.

در این جلسه دکتر انوشیروان محسنی نایب رییس کمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم نوشهر و چالوس با اعلام این مطلب که شورای سلامت امنیت غذایی در کشور و استان تشکیل خواهد شد افزود :موضوع ارتقا عدالت در سلامت در مجلس در حال انجام بوده و سامانه خدمات همگانی سلامت با محوریت مراقبت های اولیه بهداشتی ، پزشک خانواده ، نظام پزشکی ، نظام ارجاع ، سطح بندی خدمات و هیات امنایی بودن واحدهای ارائه دهنده خدمات با دو تبصره مبنی برممنوعیت هرگونه پرداخت از منابع عمومی و بیمه های سلامت در خارج از سامانه خدمات جامع و همگانی سلامت و مجاز نبودن شاغلین دولتی حرفه های سلامت به ارائه خدمات سرپایی و بستری در بخش خصوصی در حال بررسی است .

در این جلسه خانم خانی رییس دانشکده پرستاری و مامایی گزارشی از این دانشکده برای هیات رییسه ارائه و با بیان مشکلات این دانشکده خواستار بررسی و ارائه راهکار از سوی هیات رییسه شد.

مازندرانی ها مراقب تب شالیزار باشند
Powered by DorsaPortal