حوزه ریاست
۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1389/04/12 تعداد بازدید: 4
دومین کارگاه سلامت و امنیت غذایی استان برگزار شد
با اصلاح شيوه زندگي ،میزان بروز بيماريهاي قلبي و ديابت ،80% در كشور کاهش مي يابد .

با اصلاح شيوه زندگي ،میزان بروز بيماريهاي قلبي و ديابت ،80% در كشور کاهش مي يابد . دکترمحمد مهدی ناصحی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مازندران در دومین کارگاه سلامت و امنیت غذایی استان که به ریاست سید علی اکبر طاهایی استاندار مازندران برگزار شدگفت: ساماندهی مواد زاید شهری و عفونی بیمارستانها ، سرویسهای بهداشتی عمومی و وضعیت نابسامان توالت های عمومی باید پیگیری شوند .
دکتر ناصحی با اشاره به موقعیت گردشگری و مسافر پذیر بودن استان مازندران گفت : باید به بهداشتی بودن پارکهای درون شهری و برون شهری و پارکهای جنگلی استان مازندران توجه بیشتری شود چون در حال حاضر حد اقل مسائل بهداشتی در این پارکها رعایت نمی شود .

وی مجموعه باورها، ‌عادات و رفتارهاي انسان در زندگي روزمره یا همان شيوه زندگي را از دیگر مسایل قابل توجه در استان عنوان کرد و افزود: در سالهاي اخيرروند بروز و شیوع بیماریها از واگير به سمت بيماريهاي غير واگير و مزمن تمایل پيدا كرد و در كشورهاي در حال توسعه در حدود 79% مرگها و نزديك به 85% بار بيماريها مربوط به غير واگير است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه سه گروه اصلي بيماريها شامل فشارخون و بيماري قلبي ، سرطانها و ديابت ارتباط مستقيم با شيوه زندگي مردم دارند افزود : 4 دسته عمده بيماري شامل قلبي ، ديابت ، سرطانها و بيماري ريوي رابطه مستقيم با 3 عامل خطر ساز در زندگي یعنی تغذيه ، كم تحركي و سيگار دارد.

دکتر ناصحی افزود : در صورتیکه بتوانیم شيوه زندگي را اصلاح کنیم کاهش 80درصدی بيماريهاي قلبي و ديابت را خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه اصلي ترين راه رسيدن به سلامتي برخورداري از يك تغذيه سالم است افزود : چاقي ، فشار خون بالا ، كلسترول بالا ، بيماري قلبي ، ديابت، سرطانها ، پوكي استخوان و بيماريهاي دهان و دنداناز بیماریهای مرتبط با تغذيه است که با اصلاح روش تغذیه میتوان از بروز آن جلوگیری کرد .

دکتر ناصحی با اشاره به اینکه یک ميليارد نفردچار اضافه وزن و 300 ميليون نفر دچار چاقي هستند افزود : میزان چاقی در ایران 5/16 درصد، در مازندران 5/22 درصد چاقي و 42% اضافه وزن است که به این ترتیب مازندران رتبه اول چاقی در کشور و استانهای گیلان و گلستان نیز رتبه های دوم و سوم را دارند .

وی با اشاره به اینکه ورزش همگانی هزينه هاي بهداشتي و درماني كشور را به شدت كاهش داده و باعث افزايش بهره وري ملي و رونق اقتصاد ملي مي گردد گفت فعالیت بدنی دومين عامل بسيار موثر در سلامتي بوده و روزانه 20 دقيقه ورزش منظم باعث پيشگيري از بيماريهاي غيرواگير مي شود .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هزينه 6 ميليارد دلاری ناشی ازحوادث جاده اي در ايران افزود : علاوه بر این متوسط كشته شدگان حوادث جاده اي در جهان به ازاي ده هزار خودرو یک تا 5/2 نفر بوده که این آمار در ایران معادل 26 نفر است .

دکتر ناصحی با اشاره به این مطلب که بر اساس برآورد سازمان جهانی WHÔ حوادث جاده اي تا 95% قابل پيشگيري است افزود: در ایران حدود 50% سرنشينان جلوي خودروها كمربند نمي بندند و فقط 20% موتور سيكلت سواران كلاه ايمني استفاده مي كنند .

در ادامه این کارگروه مدیران کل دامپزشکی ، صنایع دستی گردشگری ، محیط زیست ، بهزیستی ، شهردار ساری و مدیرکل شهری استانداری با بیان مشکلات و اقدامات انجام شده سخنرانی کردند .

در پایان این جلسه مهندس طاهایی استاندار مازندران با اشاره به اینکه موضوع این کارگروه آسیب شناسی و بیان مشکلات و نارسایی های استان بود افزود : کارهای زیادی و مفیدی در استان انجام شده که موضوع جلسات ما نیست و هدف ما برطرف کردن آسیبها و همچنین تقویت نقاط قوت است و باید برای عبور از وضعیت فعلی از ظرفیتهای موجود در استان استفاده کنیم .

دومین کارگاه سلامت و امنیت غذایی استان برگزار شد
Powered by DorsaPortal