حوزه ریاست
۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1390/06/15 تعداد بازدید: 695
متخصص بیماری های عفونی:تمام امکانات تشخیص وبا در مازندران وجود دارد
دکتر فرهنگ بابامحمودی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به شیوع مجدد بیماری وبا اظهار داشت: این بیماری از فرد و محیط انتقال می یابد.

دکتر فرهنگ بابامحمودی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به شیوع مجدد بیماری وبا اظهار داشت: این بیماری از فرد و محیط انتقال می یابد.

وی با بیان اینکه وبا یک بیماری عفونی با مرگ و میر بالا است، تصریح کرد: بیماری وبا در شش دوره همه گیر شده که الان در همه گیری مرحله هفتم قرار داریم.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خواستگاه این بیماری را کشورهای همسایه ایران شامل پاکستان، بنگلادش، افغانستان و هندوستان برشمرد و تصریح کرد: در حالت عادی این بیماری در آب های شور، موجودات دریایی، پلانگتون ها و خزه های دریایی برای مدت مدیدی می ماند.

 * آب مهمترین راه انتقال وبا

وی با اشاره به اینکه مهمترین راه انتقال این بیماری خوردن آب آلوده است، به کشاورزان و مسافران هشدار داد در فصل تابستان حتما در زمان مسافرت ها و فعالیت های کشاورزی نسبت به چگونگی مصرف آب دقت بیشتری داشته باشند.

بابامحمودی با اعلام اینکه آب آلوده ممکن است از لحاظ تغییر رنگ، بو و غلظت همانند آب شرب معمولی باشد، گفت: نباید هر آبی نوشیده شود و غذا را با آب آلوده تهیه شود.

 

وبا دومین بیماری شایع دستگاه گوارش*

وی با اشاره به اینکه وبا دومین بیماری شایع دستگاه گوارش است، خاطر نشان کرد: دست، آب و غذای آلوده عامل انتقال این بیماری عفوتی است.

این متخصص بیماری های عفونی با اعلام اینکه نباید از عنوان بیماری وبا ترسید، اظهار داشت: همه انسان ها نسبت به این بیماری حساس هستند.

وی با یادآوری این نکته که در سال 2009 حدود 45 کشور به این بیماری مبتلا شدند، ابراز داشت:21 هزار و 266 نفر نیز علامت این بیماری را داشتند.

بابامحمودی با اشاره به فوت 4 هزار و 966 نفر در دنیا بر اثر این بیماری در سال یاد شد، گفت: 99 درصد وبا در کشورهای آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین دیده شده است.

وی رهاسازی فاضلاب ها و دفع غیر بهداشتی مدفوع، عدم رعایت بهداشت فردی را مهمترین راه انتقال این بیماری از فرد آلوده برشمرد و تصریح کرد: علائم این بیماری شامل دفع خیلی بالای اسهال است.

 

* اسهال آب برنجی مانند علامت وبا

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه اسهال به شکل«آب برنج» و کدر که پرجحم، آبکی و دارای بوی ماهی مانند از علائم اسهال وبایی است، خاطر نشان کرد: این افراد اگر درمان نشوند به دلیل دفع مکرر دچار نارسایی کلیه، خشکی پوست، اختلال هوشیاری و در نهایت شوک و مرگ می شوند.

 

*او ار اس بسته جادویی درمان وبا

وی با اعلام اینکه تنها راه درمان این بیماری نیز استفاده از پور معروف او ار اس است، گفت: اسهال وبایی معمولاَ تب ندارد و از این طریق نیز می توان تشخیص داد که فردی که به بیماری اسهال مبتلا شده است وبا دارد یا خیر.

بابامحمودی با اشاره به اینکه اگر افراد مبتلا به وبا درمان نشوند از هر 4 نفر مبتلا دو نفر ممکن است دچار مرگ شوند، اذعان داشت: درصورت درمان کمتر از یک درصد مرگ و میر خواهد داشت.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه افراد زیر دو سال مبتلا به این بیماری نمی شوند، گفت: به دلیل مصرف شیر مادر کودکان زیر دو سال جزء افراد مبتلا به این بیماری محسوب نمی شوند.

بابامحمودی استفاده از آنتی بیوتیک ها را نیز برای درمان وبا موثر خواند و یادآور شد: آنتی بیوتیک ها به سه علت کم کردن طول دوره بیماری، انتقال وجلوگیری از  عارضه استفاده می شود.

 *تمام امکانات تشخیص وبا در مازندران وجود دارد

متخصص بیماری های عفونی در مازندران با بیان اینکه تمام امکانات تشخیص وبا در استان مازندران وجود دارد، اظهار داشت: به مسافران توصیه می شود در فصل تابستان و مسافرت ها حتما بسته های آب بهداشتی به همراه داشته باشند.

 

متخصص بیماری های عفونی:تمام امکانات تشخیص وبا در مازندران وجود دارد
Powered by DorsaPortal