دانشكده پرستاري بهشهر
۱۴۰۰ شنبه ۲ بهمن
br ENGLISH
سامانه  نوپا  چيست؟ 1398/09/16
سامانه نوپا چيست؟

همه آنچه كه يك محقق علوم پزشكي به آن نياز دارد

سامانه "نوپا" چيست؟

http://research.ac.ir/

 

"نوپا" عنوان مجموعه‌اي از 11 سامانه است كه تحت عنوان "نظام نوين اطلاعات پژوهش‌هاي پزشكي ايران"  از سوي معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت راه اندازي شده است. اين مجموعه، به صورت يك جا مي‌تواند نيازهاي پژوهشي دانشجويان، اساتيد و پژوهشگران حوزه علوم پزشكي را مرتفع كند و اطلاعات طبقه بندي شده و يكپارچه‌اي در اختيار آنها قرار دهد.

 

اين سامانه‌ها عبارتند از:

1.سامانه منبع ياب

2.سامانه علم سنجي دانشگاه‌هاي پزشكي

3.سامانه مشابهت ياب

4.سامانه علم سنجي اعضاي هيات علمي

5.سامانه پايان نامه‌هاي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي

6.بانك اطلاعات مقالات پزشكي ايران

7.كتابخانه ملي ديجيتال پزشكي كشور

8.سامانه مديريت انتشارات دانشگاه‌هاي علوم پزشكي

9.سامانه نشريات علمي پژوهشي پزشكي

10.سامانه معرفي مجلات ناعتبر و جعلي

11.سامانه انتشار نتايج و اخبار پژوهش‌هاي سلامت

سامانه منبع ياب

http://rsf.research.ac.ir/

هميشه اين مشكل براي پژوهشگران وجود داشته است كه يك مجله و يا كتاب خاص را در سايت كدام ناشر و در كدام آدرس مي‌توانند بازيابي كنند و اساسا آيا مجله مربوطه، در فهرست مجلات مورد اشتراك وزارت بهداشت هست يا خير.

اين سامانه به هدف فراهم سازي دسترسي اعضاي هيات علمي، دانشجويان و پژوهشگران به آخرين منابع اطلاعاتي علمي، پژوهشي، درماني و آموزشي راه اندازي شده است. در اين سامانه مجلات، كتب و منابع الكترونيك معتبر علمي كه از سوي معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت خريداري مي‌شود، جمع آوري شده است.

حاصل اين جمع آوري دسترسي به بيش از هزاران مجله و مقاله، كتاب، فيلم و تصوير، راهنما و ده‌ها بانك اطلاعاتي است. اكثر اين منابع در قالب خريد از ناشرين مختلف بين‌المللي صورت مي‌گيرد و هر ناشر در وب‌سايت خود، دسترسي به تعدادي عنوان مجله، كتاب و يا منبع ديگر را براي كاربران خود فراهم مي‌كند.

سامانه منبع‌ياب فهرست كامل و به روز منابع مورد اشتراك وزارت بهداشت را دارد و با امكان جستجوي لغتي، بازيابي الفبايي و موضوعي مجلات يك ناشر خاص را فراهم مي‌كند.

از طرف ديگر، اين سامانه با ارائه شاخص‌هاي ارزيابي مجلات، اين امكان را براي پژوهشگران فراهم كرده است تا مجله مناسب براي انتشار مقاله خود را جستجو، بازيابي و انتخاب كنند.

 

سامانه علم سنجي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي

در اين سامانه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي بر اساس 11 شاخص‌ طبقه رتبه بندي شده‌اند و سامانه امكان دريافت خروجي‌هاي مختلف مقايسه‌اي را نيز فراهم مي‌كند.

اين شاخص‌ها عبارتند از:

مقالات، استنادات، H-Index ، H5-index، استناد به ازاي مقاله، خود استنادي دانشگاهي، درصد مقالات بين المللي، مقالات بين‌المللي، مقالات 10 درصد برتر (Citescore)، مقالات 10 درصد برتر (SNIP) و مقالات 10 درصد برتر (SJR).

اين سامانه امكاني را فراهم كرده است كه مخاطبان بتوانند بر اساس سال، فيلتر نام و حذف خود استنادي‌اي دانشگاه نتايج مختلف به دست آورند و همچنين به آمار مقايسه‌اي نيز دست يابند.

در حال حاضر و بر اساس كل شاخص‌هاي ذكر شده دانشگاه علوم پزشكي تهران در رتبه اول دانشگاه‌هاي علوم پزشكي قرار دارد، پس از آن دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در رتبه دوم و دانشگاه علوم پزشكي شيراز در رتبه اول قرار دارند.

 سامانه علم سنجي اعضاي هيات علمي

در اين سامانه اساتيد دانشگاه‌هاي علوم پزشكي بر اساس 6 شاخص رتبه بندي شده‌اند و سامانه امكان فيلتر كردن خروجي‌ها بر اساس مجموعه‌هاي Google Scholar ،Scopus  و حذف استنادات خود، استنادات و كتب فراهم كرده است.

6 شاخص رتبه بندي اين سامانه عبارتند از:

مقالات

استنادات

خود استنادي

H-index

G-index

استناد به ازاي مقاله

اين سامانه همچنين امكان دريافت خروجي بر اساس دانشگاه‌هاي علوم پزشكي موجود در هر استان را فراهم كرده است.

جستجوي اساتيد بر اساس دانشگاه، دانشكده، مركز تحقيقاتي، مرتبه علمي، گروه تخصصي، مقطع تحصيلي و رشته تحصيلي از ديگر امكانات اين سامانه است.

در حال حاضر و بر اساس كل شاخص‌هاي ذكر شده دكتر رضا ملك زاده از دانشگاه علوم پزشكي تهران با 577 مقاله و 42 هزار و 53 استناد و H-index 76 رتبه اول اساتيد دانشگاه‌هاي علوم پزشكي را به خود اختصاص داده است.

بانك اطلاعاتي پايان نامه‌هاي علوم پزشكي

اين بانك امكان جستجوي پايان نامه‌هاي علوم پزشكي را بر اساس كليد واژه، دانشجو، استاد مشاور، استاد راهنما، رشته تحصيلي، سال دفاع و مقطع تحصيلي فراهم كرده است.

همچنين امكان دست يابي به پايان نامه‌هاي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي استان‌هاي مختلف نيز فراهم است.

اين بانك اطلاعاتي چكيده هر پايان نامه را به همراه اطلاعات اصلي پايان نامه در اختيار مخاطب قرار مي‌دهد.

همچنين امكان دريافت گزارش آماري بر اساس دانشگاه، دانشكده، استاد راهنما و مشاور و كليد واژه فراهم است.

 

بانك مقالات پزشكي ايران و سامانه نشريات

در اين بانك، اطلاعات كامل مجلات پژوهشي مصوب وزارت بهداشت شامل عنوان، شاپا، آدرس وب، آدرس ايميل، آدرس پستي، نام صاحب امتياز، مديرمسئول، سردبير و  ناشر مجله، تاريخ اعتبار، موضوع و بانك‌هاي اطلاعاتي نمايه‌ كننده مجله، درج شده است.

درحال حاضر اطلاعات بيش از 400 عنوان مجله علمي پژوهشي كشور در حوزه وزارت بهداشت، در اين بانك موجود و قابل بازيابي لحظه‌اي است.

اين سامانه هوشمند، نشريات علوم پزشكي كشور را به طور روزانه از طريق وب سايت مجلات علوم پزشكي كشور رصد و اطلاعات آخرين شماره منتشر شده و مقالات آن‌ها را استخراج و در بانك‌هاي اطلاعاتي مربوطه ثبت مي‌كند.

اين سامانه مبناي سنجش و احراز اعتبار، رتبه و بانك اطلاعاتي نمايه كننده مجلات علوم پزشكي كشور است.

 

سامانه مديريت انتشارات دانشگاه‌هاي علوم پزشكي

اين سامانه امكان نمايش و دسترسي سريع به اطلاعات به روز كتاب‌هاي منتشر شده توسط دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور را فراهم مي‌كند.

اين سامانه داراي قابليت‌هاي مختلفي است. از جمله اينكه اطلاعات اصلي و به روز كتاب‌هاي تاليف و ترجمه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي را در اختيار مخاطب قرار مي‌دهد. همچنين امكان انجام جستجوي ساده و پيشرفته كتاب بر اساس عنوان، نويسنده، سال نشر، ناشر، شابك، ويرايش و نوع كتاب نيز در اين سامانه فراهم است.

استعلام آنلاين كتاب‌هاي در دست تاليف و ترجمه دانشگاه‌ها و دسترسي به پنل مديريت سيستم ويژه اداره انتشارات دانشگاه‌ها از ديگر قابليت‌هاي اين بانك اطلاعاتي است.

كتابخانه ملي ديجيتال پزشكي كشور

اين سامانه  ابزار جستجو و دسترسي به اطلاعات بيش از 80 هزار عنوان مجله، كتاب و راهنماي علوم پزشكي را در اختيار قرار مي‌دهد.

در اين سامانه مجلات و كتاب‌هاي رشته‌هاي مختلف علوم پزشكي در دسترس است و مجله مناسب براي انتشار مقاله قابل جستجوست.

اين سامانه همچنين شاخص‌هاي علم‌سنجي مجلات را بررسي كنيد.

سامانه انتشار نتايج و اخبار پژوهش‌هاي سلامت

اين پايگاه اطلاع رساني، اخبار حاصل از تحقيقات نظام سلامت را منتشر مي‌كند.

هدف از راه اندازي اين سامانه انتشار سريع اخبار مستند و مبتني بر شواهد از پژوهش‌هاي سلامت كشور به روشي صحيح،  سريع  و با دسته بندي‌هاي مناسب است. يكي از كاركردهاي اين سامانه، برقراري ارتباط بين محققان و مردم و ساير ذينفعان جامعه از طريق انتقال پيام و اخبار منتج از طرح‌هاي تحقيقاتي است.

انتقال دانش توليد شده حاصل از طرح‌هاي پژوهشي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور از اهداف راه اندازي اين پايگاه است. همچنين افزايش تعامل بين محققان و جامعه، تصميم گيرندگان و سياستگزاران و ارتقاء آگاهي و اطلاع‌رساني از نتايج پژوهش‌هاي علوم پزشكي از ديگر اهداف اين پايگاه ذكر شده است.

سامانه معرفي مجلات نامعتبر و جعلي

در اين سامانه 2 هزار و 180 نشريه نامعتبر و جعلي معرفي شده است كه البته طبق اعلام خود سامانه تمام مجلات نامعتبر موجود را در بر نمي‌گيرد.

به اين معني كه عدم وجود مجله‌اي در اين فهرست، الزامان به دليل معتبر بودن آن نيست. اما وجود مجله در اين فهرست نشان دهنده نامعتبر بودن آن است.

اين سامانه همچنين امكان پيشنهاد مجله نامعتبر را براي مخاطبان فراهم كرده است.

 

تعداد بازدید: 859
Powered by DorsaPortal