معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد
تاریخ: 1395/05/13 تعداد بازدید: 40
پويش شهروند سالم گامي به سوي توقف چاقي
پويش شهروند سالم به همت مركز بهداشت استان مازندران، از يكم تا سي و يكم مرداد ماه با پيام «توقف چاقي» در سراسر استان مازندران برگزار مي گردد.
پويش شهروند سالم گامي به سوي توقف چاقي
 
برگزاري پويش استاني شهروند سالم در استان مازندران
پويش شهروند سالم به همت مركز بهداشت استان مازندران، از يكم تا سي و يكم مرداد ماه با پيام «توقف چاقي» در سراسر استان مازندران برگزار مي گردد.
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي استان مازندران، هدف از برگزاري اين كمپين را ايجاد حساسيت و افزايش توجه مردم و مسئولين در خصوص وضعيت نامناسب چاقي و اضافه وزن در سطح استان و اطلاع رساني در خصوص عوارض ناگوار ناشي از اين معضل اعلام كردند.
دكتر محسن اعرابي با اشاره به اهميت فعاليتهاي صورت گرفته در سيستم بهداشتي و درماني، تلاش و پشتكار همه دست اندركاران را عامل موفقيت كنترل و مراقبت بسياري از بيماري هاي عفوني و غير عفوني تهديد كننده سلامت دانست و در باب اهميت كنترل بيماري زايي و كاهش مرگ و مير ناشي از اين عوامل بيان داشت: توانسته ايم دستاوردهاي بسيار مهم و موفقت آميزي در اين زمينه كسب كنيم، اما تغييرات ناشي از پيشرفتهاي بشر در حوزه هاي مختلف، شيوه و سبك زندگي مردم را تغيير داده و تهديدات بسياري را به همراه خود آورده است.
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، تغيير سبك زندگي، مشاغل كم تحرك، زندگي شهر نشيني و پرخوري را عوامل تهديدآميز زندگي سالم دانست و گفت: طبق آمار 24 ميليون نفر در ايران چاقي واضح دارند و بيشتر از نيمي از جمعيت كشور دچار چاقي و اضافه وزن هستند.
ايشان با بيان اينكه شيوع چاقي و اضافه وزن در استان مازندران به بالاترين سطح از ديگر استانهاي كشور رسيده است گفت:  56 درصد شهرنشينان و 53 درصد ساكنين روستا دچار چاقي و اضافه وزن هستند، همچنين متاسفانه 47 درصد مردان و 62 درصد زنان استان دچار اين مشكل هستند.
دكتر اعرابي عواملي چون اضافه وزن و چاقي را مهمترين عامل افزايش فشار خون، كلسترول، تري گليسيريد و قند خون دانست و گفت: اضافه وزن و چاقي خطر بيماري هاي عروق كرونر قلب، سكته مغزي، ديابت نوع دو، مشكلات استخواني مفصلي و بسياري از سرطان ها را افزايش مي دهد و به دنبال آن، مرگ و مير و ناتواني بسياري را به همراه مي آورد.
وي با اشاره به اينكه چاقي و كم تحركي در كنار ساير عوامل، منجر به شيوع بالاي فشار خون در بيشتر از 15 درصد و بيماري ديابت در بيشتر از 10 درصد مردم استان ما شده است گفت: مطمئنا تعداد بيماران شناسايي نشده بسيار بيشتر از اين عدد هستند و حجم زيادي از جمعيت استان در محدوده سني 15 تا 39 سال قرار دارند، با روند پيش رو با تعداد بسيار زيادتري از بيماري هايي چون ديابت و فشار خون در طي 20 تا 30 سال آينده مواجه خواهيم شد تاسف من از اين است هم اكنون هم استان مازندران از لحاظ ابتلا به سكته هاي قلبي و مغزي مقام ششم و از نظر ابتلا به سرطان جايگاه پنجم را در ميان كل استانهاي كشور دارد.
به گفته ايشان از جمله عادات غلط غذايي در استان مازندران مصرف زياد شيريني جات، استفاده كم از سبزي­ها و ميوه­ها، استفاده نامناسب از روغن­ها، مصرف تنقلات غير بهداشتي، ذائقه خوردن غذاهاي شور و چرب، استفاده از فست‌فودها و غذاهاي آماده پرنمك، مصرف حجم زيادتر از نياز نان و برنج است(به عنوان مثال سرانه مصرف برنج در تمام ايران 30 كيلو و در مازندران 60 كيلو است)
دكتر اعرابي در ادامه ضمن دعوت از همه مردم و دست اندركاران در جهت همراهي در اين پويش اعلام كردند: معضل چاقي و اضافه وزن با يك اراده جمعي و رعايت اصول پيشگيري از جمله تغذيه سالم و متعادل، داشتن تحرك بدني مناسب، شيوه هاي پخت و پز سالم تر و در يك كلام اصلاح سبك زندگي قابل كنترل است.
وي با اظهار اميدواري نسبت به فعاليتهاي متنوع پيش بيني شده در اين پويش، زنگ هشدار اين تهديد بزرگ را به صدا درآورد و  گفت : مردم جهت كسب اطلاعات بيشتر يا مشاوره با كارشناسان بهداشت ميتوانند به نزديكترين مركز، پايگاه يا خانه بهداشت محل زندگي خودوپزشك خانواده خود مراجعه كنند.
پويش شهروند سالم گامي به سوي توقف چاقي
Powered by DorsaPortal