معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۰ مهر
تاریخ: 1395/08/22 تعداد بازدید: 29
هر 6 ثانيه يك نفر در جهان به ديابت مبتلا مي‌شود
به مناسبت هفته ملي ديابت همايش بزرگ آموزشي ديابت در سالن هلال احمر استان با شكوه فراوان برگزار شد

معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران خبر داد

هر 6 ثانيه يك نفر در جهان به ديابت مبتلا مي‌شود

به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت مازندران:

به مناسبت هفته ملي ديابت  همايش بزرگ آموزشي ديابت در سالن هلال احمر استان با شكوه فراوان برگزار شد

نادر آهنگر در اين همايش پيشگيري و كنترل ديابت كه به‌مناسبت هفته ملي ديابت در سالن هلال احمر ساري برگزار شد، اظهار كرد: در هر 6 ثانيه يك نفر در جهان به ديابت مبتلا مي‌شود.

وي با بيان اينكه 5 ميليون نفر در كشور به ديابت مبتلا هستند، افزود: 120 هزار نفر در مازندران به ديابت مبتلا هستند كه 44 هزار نفر در روستاها و مابقي در شهرها حضور دارند.

معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران عوامل ابتلا به ديابت را سابقه خانوادگي و سبك زندگي دانست و عنوان كرد: چاقي، تغذيه ناسالم، كم تحركي در ابتلا به ديابت نقش دارند.

آهنگر با اشاره به اينكه افراد ميانسال هر سه سال يك‌مرتبه و سالمندان هر سال يك‌مرتبه بايد در مورد ابتلا به ديابت آزمايش شوند، خاطرنشان كرد: ورزش و تحرك تا 40 درصد احتمال ابتلا به ديابت را كاهش مي‌دهد.

وي با اشاره به افزايش مصرف دخانيات در جامعه، بيان كرد: اگر افراد سبك زندگي خود را تغيير دهند مي‌توانند تا 11 سال ابتلا به ديابت را به‌تاخير اندازند.

معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران اقدامات خود مراقبتي در پيشگيري و كنترل ديابت را مهم دانست و ادامه داد: چهار نوع ديابت وجود دارد كه 95 درصد افراد ديابتي به نوع دوم آن مبتلا هستند.

آهنگر با اشاره به عوارض چشمي در بيماران ديابتي، تصريح كرد: در دنيا 93 ميليون نفر عوارض چشمي ديابت دارند.

وي با بيان اينكه 50 درصد افرادي كه به ديابت مبتلا هستند از بيماري خود اطلاع ندارند، اضافه كرد: خود مراقبتي اثر مهمي در كاهش هزينه‌هاي درمان ديابت دارد.

معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران استرس و افسردگي را از عوامل تشديد بيماري ديابت دانست و گفت: بيش از 6 ساعت و كمتر از 9 ساعت خواب در بيماران ديابتي مي‌تواند به كنترل آن كمك كند

در اين مراسم خانم دكتر سهراب رئيس كلينيك ديابت بيمارستان امام خميني(ره) ساري نكاتي كلي در درمان ديابت و باورهاي  اشتباه رايج در بين بيماران سخنراني كردند

خودمراقبتي در بيماران ديابتي توسظ خانم دكتر كريمي متخصص داخلي و ورزش درماني در بيماران ديابتي توسط خانم دكتر مدني متخصص طب ورزشي براي حاضرين ارائه شد

در پايان دكتر احمدي روانپزشك در زمينه سلامت روان در بيماران ديابتي با محوريت استرس و افسردگي بياناتي را ابراز نمودند

 

 

هر 6 ثانيه يك نفر در جهان به ديابت مبتلا مي‌شود
Powered by DorsaPortal