معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير
تاریخ: 1396/02/09 تعداد بازدید: 70
افسردگي در جامعه رو به افزايش است/ اجراي خطر سنجي از برنامه هاي تحول سلامت است
دكتر محسن اعرابي در همايش بزرگ استاني هفته سلامت مركز بهداشت ساري در سالن هلال احمر ، با اشاره به شعار روز جهاني سلامت امسال" زندگي سالم با نشاط و اميد"، اظهار كرد: امروز به دليل تغييرات سبك زندگي، شاهد افزايش بروز افسردگي در جوامع نسبت به دهه‌هاي اخير بوديم، تاكنون مكانيسم دقيق ابتلا به اين بيماري كشف نشده است و بروز آن در فرد، دلايل مختلفي مي‌تواند داشته باشد.

دكتر محسن اعرابي معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران:

افسردگي در جامعه رو به افزايش است/ اجراي خطر سنجي از برنامه هاي تحول سلامت است

روابط عمومي مركز بهداشت مازندران:

 

دكتر محسن اعرابي در همايش بزرگ استاني هفته سلامت مركز بهداشت ساري در سالن هلال احمر ،  با اشاره به شعار روز جهاني سلامت امسال" زندگي سالم با نشاط و اميد"، اظهار كرد: امروز به دليل تغييرات سبك زندگي، شاهد افزايش بروز افسردگي در جوامع نسبت به دهه‌هاي اخير بوديم، تاكنون مكانيسم دقيق ابتلا به اين بيماري كشف نشده است و بروز آن در فرد، دلايل مختلفي مي‌تواند داشته باشد.

·         مرگ 45 درصد مازندراني ها بر اثر سكته

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، با بيان اينكه اولين عامل مرگ‌ومير  40 تا 45 درصد از مردم مازندران سكته‌هاي قلبي – مغزي است، بر لزوم پيشگيري از اين عوامل خطر تاكيد كرد.

اعرابي، با اعلام اينكه خطرسنجي بيماري‌هاي قلبي – عروقي را در دستور كار داريم، ادامه داد: در اين خطر سنجي يك فرد بر اساس سن و اينكه آيا فشار خون، ديابت و ...دارد يا نه؟ آيا سيگار مصرف مي‌كنديا نه؟  همه اين اطلاعات در سامانه پرونده الكترونيك ثبت و افراد، به‌طور دوره‌اي خطرسنجي مي‌شوند كه برنامه ما در خطرسنجي، مداخلاتي همچون اصلاح الگوي زندگي، تجويز دارو، ارائه مشاوره است.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، اظهار كرد: به بركت طرح تحول نظام سلامت و توجه دولت به مقوله سلامت و برنامه‌هايي كه در دست اقدام است مبحث خطرسنجي هم با 10 تا 12 سال تاخير براي 40 تا 50 درصد از افراد انجام مي شود.

·         براي مقابله با افسردگي با هم صحبت كنيم

دكتر اعرابي ، چهار بيماري مزمن تنفسي، سرطان‌ها، قلبي – عروقي، ديابت را نتيجه  مصرف دخانيات و الكل، رژيم غذايي نامناسب و نداشتن فعاليت بدني دانست و گفت: در طرح خطرسنجي سكته قلبي- مغزي سه نوع سرطان شايع در استان كه شامل سرطان دستگاه گوارش، سرطان پستان و دهانه رحم است هم مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

وي وجود مشكل ديگري در جامعه را تحت عنوان " اختلالات رواني" را  مرور كرد و گفت: از هر 10 نفر يك نفر ممكن است به اختلالات رواني مبتلا باشد كه شعار امسال بهداشت جهاني  بر كاهش اين موضوع و پيشگيري از افسردگي با عنوان"  راجع به افسردگي صحبت كنيم"  شكل گرفت.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، با بيان اينكه شعار هفته سلامت سال 96  " زندگي سالم با نشاط و اميد " است ، افزود: براي تحقق اين مهم اقدامات پيشگيرانه‌اي تعريف شده كه اميدواريم  منجر به جلوگيري از افسردگي در جامعه شود زيرا موضوع روزجهاني بهداشت سال1396(2017ميلادي) افسردگي است.

 معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران در بخش ديگري  گفت: بيماري غيرواگير در جهان افزايش يافته است و در ايران نيز دو برابر شده و در مازندران نيز در برخي شاخص‌ها وضعيت مناسبي نداريم.

·         مرگ روزانه 20 نفر مازندراني بر اثر بيماري هاي قلبي و عروقي

اعرابي با اشاره به مرگ روزانه 20 مازندراني بر اثر بيماري‌هاي قلبي عروقي اظهار داشت: براي كاهش و كنترل اين ميزان بايد سنين 25 سال به بالا از نظر فشار خون، ديابت و چربي خون، تست شوند و در صورت نياز براي آنها مراقبت‌هاي ويژه در نظر گرفته شود.

وي به مقايسهاي بين مبتلايان به بيماريهاي فشارخون بالا، ديابت، چربي خون بالا و عارضه چاقي و كم‌تحركي در مردان و زنان مازندراني و مقايسه آن با ميانگين كشوري پرداخت.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: 12.5 درصد زنان و 10 درصد مردان مازندران داراي ديابت هستند، اين ميانگين در كشور به ترتيب 10 و 8.5 در زنان و مردان است و 43 درصد زنان و 24 درصد مردان مازندران دچار عارضه چاقي هستند، ميانگين اين رقم نيز به ترتيب 30 و 15 است.

وي ادامه داد: 37 درصد زنان و 31.5 درصد مردان مازندراني مبتلا به فشار خون بالا هستند، ميانگين كشوري در اين زمينه نيز 28 و 25.7 درصد است، همچنين 35 درصد زنان و 26.5 درصد مردان مازندراني داراي چربي خون بالا هستند، اين رقم در ميانگين كشوري به ترتيب 30 و 22.5 است.

افسردگي در جامعه رو به افزايش است/ اجراي خطر سنجي از برنامه هاي تحول سلامت است
Powered by DorsaPortal