معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ جمعه ۲۸ شهريور
تاریخ: 1396/11/01 تعداد بازدید: 106
اضافه وزن و چاقي پنجمين عامل خطر مرگ و مير در دنيا و سومين عامل خطر در كشور
برگزاري بسيج ملي تغذيه با شعار:(چاقي يا سلامتي،انتخاب با شماست) در سراسر استان دكتر محسن اعرابي :اضافه وزن و چاقي پنجمين عامل خطر مرگ و مير در دنيا و سومين عامل خطر در كشور

به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي مازندران:

 برگزاري بسيج ملي تغذيه با شعار:(چاقي يا سلامتي،انتخاب با شماست) در سراسر استان

دكتر محسن اعرابي :اضافه وزن و چاقي پنجمين عامل خطر مرگ و مير در دنيا و سومين عامل خطر در كشور

دكتر محسن اعرابي، معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران يكي از دلايل مرگ و مير در كشور و دنيا را بيماري هاي غير واگير دانست و اظهار كرد: امروزه به دليل تغيير شيوه زندگي، افزايش مصرف غذاهاي پركالري به ويژه فست فودها و كاهش مصرف سبزيجات، لبنيات و حبوبات وعدم تحرك بدني بيماري هاي غير واگير در جامعه افزايش پيدا كرده است.

وي يكي از دلايل اصلي بيماري ديابت، سكته هاي قلبي و مغزي، انواع سرطان ها و اضافه وزن و چاقي را تغيير سبك زندگي عنوان كرد و گفت: بر اساس آمار روزانه 800 تا 850 نفر در كشور فوت مي كنند كه حدود 46درصد به علت بيماريهاي قلبي عروقي و 14درصد  آن سرطانهااست.

دكتر اعرابي با بيان اينكه چاقي يكي از مهمترين عوامل بيماري هاي قلبي عروقي، ديابت، سرطان ها و ... است، افزود: اضافه وزن و چاقي پنجمين عامل خطر مرگ و مير در دنيا و سومين عامل خطر در كشور است.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران ادامه داد: براساس گزارش سازمان بهداشت جهاني  44 درصد بارديابت ، 23درصد بارنارسايي قلبي و بين 7 تا  41درصد بارسرطان ها به علت اضافه وزن و چاقي است.

وي تصريح كرد: چاقي با عوارضي همچون افزايش فشارخون، بيماري هاي قلبي، ديابت، سنگ هاي صفراوي، واريس، بواسير، افزايش چربي خون، نقرس، آرتروز، كمردرد، تنگي نفس، بيماري هاي كبد وكيسه صفرا، سرطان هاي كولون و ركتوم، پروستات در مردان و سرطان سينه و تخمدان و مشكلات باروري در زنان و كاهش عمرانسان مرتبط است.

دكتر اعرابي با بيان اينكه بر اساس آمار سازمان جهاني بهداشت در سال 2016، بيش از 1/9ميليارد بزرگسالان 18 سال و بالاتر داراي اضافه وزن هستند، گفت: از اين تعداد بيش از 650 ميليون نفر بزرگسال چاق هستند.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران خاطر نشان كرد: چاقي و اضافه وزن به دليل تغيير در الگوي مصرف غذايي، مصرف بي رويه مواد قندي و چربي ها، غذاهاي چرب و سرخ شده، فست فودها و كم تحركي ايجاد مي شود.

وي اضافه وزن و چاقي در كودكان را تهديد جدي دانست و اظهاركرد: چاقي در كودكي و نوجواني به عنوان يك چالش جدي قرن 21 و يك مشكل حاد بهداشت عمومي در جهان مطرح است.

دكتر اعرابي افزود: بر اساس گزارش  سازمان بهداشت جهاني شيوع جهاني اضافه وزن و چاقي دوران كودكي از 4/2درصد در سال 1990 به 6/7 درصد در سال 2010 افزايش يافته است كه  انتظار مي رود اين روند تا سال 2020 به 9/1درصد ( 60 ميليون كودك) افزايش پيدا كند.

 معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با بيان اينكه كودكان داراي اضافه وزن به در آينده بزرگسالان چاقي خواهند بود، گفت: اين كودكان  نسبت به كودكان بدون اضافه وزن به احتمال زياد به ديابت و بيماري هاي قلبي و عروقي در سنين جواني، كه با شانس بالاتر مرگ زودرس و ناتواني بزرگسالي همراه است، مبتلا مي شوند و از پيامدهاي كوتاه مدت و بلندمدت چاقي رنج مي برند.

وي با بيان اينكه حدود 60درصد جمعيت 18 سال و بالاتر چاق و اضافه وزن دارند، افزود: چاقي در كودكان و نوجوانان كشور نيز روند افزايشي را طي مي كند به طوري كه حدود 14درصد كودكان 23-15 ماهه كشور در معرض خطر اضافه وزن هستند و در برخي استان ها از جمله گيلان ، مازندران ،آذربايجان شرقي، غربي و اردبيل به حدود 20درصدهم مي رسد.

دكتر اعرابي با بيان اينكه براساس مطالعات انجام شده در سال 1394، حدود 20درصد نوجوانان 18-7 ساله كشور دچار چاقي شكمي هستند، ادامه داد: تغذيه ناسالم و مصرف بي رويه فست فودها، نوشابه هاي گازدار و ساير نوشيدني هاي شيرين، شيريني و شكلات، چيپس و غذاهاي سرخ شده، مصرف كم سبزي و ميوه و منابع غذايي حاوي فيبر در كنار تحرك بدني ناكافي مهمترين علل بروز اضافه وزن و چاقي در كشور است.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران تاكيد كرد: اقدامات پيشگيرانه همچون انجام مداخلات آموزشي، اصلاح باورها و رفتارهاي غلط تغذيه اي و فرهنگسازي استفاده از غذاهاي سالم در سفره غذايي خانوارها مي تواند كمك شاياني به رفع معضل چاقي و اضافه وزن در جامعه كند كه اين امر به نوبه خود حمايت، همدلي و همكاري ساير سازمان ها و ادارات با متوليان سلامت در حوزه بهداشت و درمان را مي طلبد.

وي به برگزاري هفتمين بسيج ملي تغذيه با نام  "پيشگيري و كنترل چاقي با تغذيه سالم" با شعار " چاقي يا سلامتي، انتخاب با شماست" از 15 دي تا 15 بهمن ماه اشاره كرد و گفت: اين برنامه با هدف  اطلاع رساني گسترده به عموم مردم و فرهنگ سازي براي ترويج تغذيه سالم به طور هماهنگ در سطح كشور و با همكاري رسانه ها، شهرداري، آموزش و پرورش و ساير سازمان هاي مرتبط در سراسر استان برگزار مي شود تا با همكاري همه دست اندركاران بهداشت و سلامت، شاهد ارتقاي سطح سلامت مردم و كاهش بار بيماري ها  باشيم.//يوسف رضا خادمي خانقاهي//

 

 

اضافه وزن و چاقي پنجمين عامل خطر مرگ و مير در دنيا و سومين عامل خطر در كشور
Powered by DorsaPortal