معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر
تاریخ: 1396/12/10 تعداد بازدید: 78
70 درصد افراد بالاي 18 سال مازندران داراي اضافه وزن يا چاقي هستند
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران: 70 درصد افراد بالاي 18 سال مازندران داراي اضافه وزن يا چاقي هستند معاون بهداشتي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: 70 درصد افراد بالاي 18 سال در مازندران داراي عارضه اضافه وزن يا چاقي هستند.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران:

70 درصد افراد بالاي 18 سال مازندران داراي اضافه وزن يا چاقي هستند

معاون بهداشتي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: 70 درصد افراد بالاي 18 سال در مازندران داراي عارضه اضافه وزن يا چاقي هستند.

  به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي دانشگاه، علوم پزشكي مازندران
محسن اعرابي صبح امروز در دومين مجمع سلامت مازندران كه در سالن آيت الله كوهستاني دانشگاه علوم پزشكي مازندران برگزار شد، اظهار كرد: سلامت مقوله اي همگاني است و نياز به مشاركت همگاني دارد، لذا برنامه جامع سلامت در كشور و استان تدوين شده و سياست گذاري، برنامه ريزي، نظارت و ارزشيابي و تخصيص منابع عمومي سلامت در آن گنجانده شده است.

 وي با اشاره به اينكه در گذشته بيماريهاي واگيردار عامل مرگ و مير زيادي در كشور بوده است، افزود: اما اكنون شاهد بروز بيماريهاي پنهان و غيرواگير هستيم به طوري كه اكنون در مازندران 70 درصد جمعيت بالاي 18 سال دچار عارضه چاقي يا اضافه وزن هستند در حاليكه ميانگين كشوري 55 درصد است.

 معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: براي مقابله با اين مشكل نياز به تلاش همه دستگاههاي اجرايي و شهرداريها و بخشداريها داريم، آموزش و پرورش، فضاهاي مجازي و رسانه ها بايد وارد عمل شوند.

 

اعرابي با بيان اينكه همه ما بيش از نياز بدن نمك، قند و چربي استفاده مي كنيم، گفت: بايد از خودمان و از روي سفره خودمان براي اصلاح الگوي مصرف غذايي استفاده و پس از آن دايره فعاليتها را بيشتر كنيم.

 وي بيان كرد: مازندران جزو استانهايي است كه در ديابت، فشار خون و چربي خون نيز وضعيت نامناسبي دارد لذا بايد خودمراقبتي و مداخلات اجتماعي را گسترش دهيم و در تامين حفظ و ارتقاي سلامت با عزم همگاني وارد عمل شويم.

 عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: در حوزه سلامت روان نيز بايد نشاط و شادابي و اميد را ترويج دهيم، افسردگي بايد كاهش يابد، ميزان تصادفات در كشور نيز بسيار بالا است و براي كاهش آن نياز به اقدام فردي و تلاش همگاني داريم.

 وي در پايان گفت: وضعيت نامناسبتري را در بخش بانوان داريم و نياز به همت همه جانبه از سوي بانوان است زيرا آنها محور اصلي تغذيه خانواده هستند، موضوع مهم ديگر اين است كه بايد به نشانگرهاي روي بسته هاي غذايي كه ميزان نمك، چربي و قند در آنها مشخص شده است، توجه داشته باشيم.

70 درصد افراد بالاي 18 سال مازندران داراي اضافه وزن يا چاقي هستند
Powered by DorsaPortal